COVID-19 Karşısında Patili Dostunu Korumak İçin Yapman Gerekenler

Covid-19 virüsüyle ilgili araştırmaların önemli bir ayağını da hayvanların, özellikle de ev hayvanlarının virüsten etkilenip etkilenemeyeceğiyle ilgili çalışmalar oluşturuyor. Birçoğumuz, kendi sağlığımız kadar evlerimizdeki ve çevremizdeki patili canların da sağlığı için endişe ediyoruz. Araştırmalar, virüsün insanlardan evcil hayvanlara bulaşabildiğini ama tersinin geçerli olmadığını gösterirken uzmanlardan da peş peşe uyarılar geliyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ali Özön, evcil hayvanı olanların, kendileri gibi evcil hayvanları için de uyması gereken Covid-19 tedbirlerini sıraladı.

koronavirüsten evcil hayvanımı nasıl korurum

DOSTUNU VİRÜSTEN KORU!

Koronavirüsten evcil hayvanımı nasıl korurum sorusunun cevabını veren Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Ali Özön, “Yapılan çalışmalara göre kediler ve köpekler de dahil olmak üzere dünya çapında az sayıda evcil hayvanın, çoğunlukla Covid-19 taşıyan kişilerle yakın temastan sonra, virüsle enfekte olduğu saptandı. Şu ana kadar virüsün insanlara evcil hayvanların derisinden, kürkünden veya kılından bulaşabileceğine dair hiçbir kanıt bulunamadı. Bu nedenle, evcil hayvanların Covid-19’u insanlara yayma riskinin son derece düşük” dedi. Öte yandan insanlarla sürekli temasta olan 26 türün risk altında olduğu açıklandı.

Uzm. Dr. Ali Özön, koronavirüslerin geniş bir virüs ailesi olduğuna dikkat çekerek, köpek ve kedi koronavirüsleri gibi bazı koronavirüslerin yalnızca hayvanları enfekte ettiğini ancak insanları enfekte etmediğini belirtti.

Enfekte evcil hayvanların hastalanabildiğini ya da herhangi bir semptomu olmayabileceğini ifade eden Özön, hastalanan evcil hayvanların çoğunun sadece hafif hastalığı olduğunu ancak ve tamamen iyileştiklerini söyledi.

“HASTAYSANIZ EVCİL HAYVANLARINIZI İYİ KORUYUN”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Özön, Covid-19 hastalarının, diğer bireylerle olduğu gibi evcil hayvanlarla olan temasının da kısıtlanması gerekliliğine işaret ederek, “Hastayken evcil hayvanınıza bakmanız veya hayvanların yanında olmanız gerekiyorsa, mutlaka maskenizi takın ve onlarla etkileşime girmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Evcil hayvanınızla sarılma, öpülme veya yalama, yiyecek paylaşma ve aynı yatakta uyumak gibi temastan kaçının. Covid-19 hastasıysanız ve evcil hayvanınız hastalanırsa, evcil hayvanınızı veteriner kliniğine kendiniz götürmeyin” diye konuştu.

COVID-19 KARŞISINDA YAPMAN GEREKENLER

Uzm. Dr. Ali Özen, evcil hayvanı olanların dikkat etmesi gereken diğer konuları şöyle sıraladı:

— Hayvanları, yiyeceklerini, atıklarını veya malzemelerini elledikten sonra ellerini yıka.

— Evcil hayvanının sağlığı hakkında soruların varsa veterinerinle konuş.

— 5 yaş ve altı çocukların, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerin ve yaşlı yetişkinlerin bazı hayvanların taşıyabileceği mikroplardan hastalanma olasılığının daha yüksek olduğunu unutma.

— Covid-19’u olan kişilerin virüsü hayvanlara yayma riski olduğu için, hayvanının evin dışındaki insanlarla etkileşimini sınırla.

— Kedileri mümkün olduğunca içeride tut ve dışarıda serbestçe dolaşmalarına izin verme.

— Diğerlerinden en az 2 metre uzakta bir tasma ile köpekleri gezdir.

— Çok sayıda insanın toplandığı halka açık yerlerden kaçın.

— Evcil hayvanlara maske takma. Maskeler hayvanına zarar verebilir.

— Evcil hayvanlara diğer aile üyelerine davrandığın gibi davran.

— Evcil hayvanların ev dışındaki insanlarla etkileşime girmesine izin verme.

— Evdeki bir kişi hastalanırsa, o kişiyi evcil hayvanlar da dahil olmak üzere herkesten ayır.

Bu arada unutma: El dezenfektanı senin için sağlıklı olabilir ama patili dostun için değil.

Paylaşan heymypet