Koronavirüsle Mücadele Köpekleri Artık İtalya’da!

İlk kez Helsinki Havalimanı’nda test edilen ve bulgularının klinik testlerin sonuçlarıyla yüzde 95 uyumlu olduğu tespit edilen koronavirüsle mücadele köpekleri İtalya’nın Cuneo şehrinde bulunan uluslararası havalimanında da görev yapmaya hazırlanıyor.

Koronavirüsle Mücadele Köpekleri

Koronavirüsle mücadele köpekleri ilk olarak Helsinki Havalimanı’nda göreve başlamıştı.

Köpek dostlarımız, biyolojik izler taşıyan mendilleri koklayarak semptomların ortaya çıkmasından 5 gün öncesine kadar Covid pozitif olan kimseleri tespit edebilmek üzere bir eğitim alıyor. Girişim, havalimanını yöneten Geac şirketi ve köpek eğitiminde uzmanlaşmış bir Fin şirketi olan Noise Academy ile işbirliği ile havalimanı güvenliğinde uzmanlaşmış I-Sec şirketi tarafından destekleniyor.

Cuneo Havalimanı’nda eğitilecek ve ardından koronavirüsle mücadele için görevlendirilecek hayvanlar, İtalya’nın jandarma gücü Carabinieri ve Milano Sokak Hayvanları Kurtarma Gönüllüleri tarafından sağlanıyor. Eğitimler ise başladı bile…

Cuneo Havalimanı Direktörü Anna Milanese, hedeflerinin şubat ayının başından itibaren, kente gelecek yolcuları köpeklerin denetiminden geçirmek olduğunu söyledi. Mendillerle yapılan testlerin sonuçları, Karolinska Enstitüsü’nde araştırmacı olan Ville Pimenoff’un araştırma protokolüne göre işlenecek.

Eğitimlerin gerçekleşeceği yer olan Maxi Bölgesel Acil Durum Merkezi’nin Direktörü Mario Raviolo ise, “Bu değerli projeye katılmak, özellikle de bu deneyden elde edilebilecek nihai sonuçları paylaşabilmek adına, bizim için oldukça önemli” dedi ve ekledi:

“Keşfedilmemiş daha pek çok ilginç senaryonun ortaya çıkması da mümkün. Bu senaryolar, yalnızca havalimanı sektöründe değil; aynı zamanda tıp biliminin diğer sektörlerinde de ortaya çıkabilir.”

Paylaşan heymypet