Köpekler Karpuz Yiyebilir Mi? Karpuz Köpeklere Zararlı Mı?

Ne yalan söyleyelim, yaz gelince keyfimize diyecek olmuyor. Güneşin altında parmaklarımız buruşana kadar denize girmeyi, ılık akşamlarda saatlerce balkonda oturmayı, bir de yaz meyvelerini çok seviyoruz. Hele hele karpuzu… Sen de bizimle aynı fikirdesindir diye tahmin ediyoruz. Peki bu enfes meyveyi büyük bir zevkle tüketirken patili dostunla paylaşma noktasında ne düşünüyorsun? Evet, doğru tahmin ettin! Bugün “Köpekler karpuz yiyebilir mi?” sorusuna yanıt arıyoruz…

Köpekler Karpuz Yiyebilir Mi

“Köpekler karpuz yiyebilir mi?” sorusuna en kısa yoldan cevap vermemiz gerekirse “Evet, yiyebilir”. Ama dikkat etmen gereken bazı riskler olduğunu da aklından çıkarmamalısın. Bütün bunları aşağıda tek tek anlatacağız.

Öncelikle temel bilgilerle başlayalım. Bir dilim karpuzun ortalama yüzde 92’si sudur. Dolayısıyla hem sen hem de patili dostun için yaz sıcaklarında su kaybını telafi etmek adına karpuz çok doğru bir seçimdir. Üstelik bolca vitamin ve mineral de içeren karpuz ikiniz için de çok besleyicidir.

Karpuzda bol miktarda A, B6 ve C vitaminleri ile potasyum bulunur. Şekerli olmasına rağmen kalorisi fazla yüksek olmayan karpuz yağ ve kolesterol de içermez.

Karpuzdaki yüksek A vitamini içeriği, köpeklerin gözleri için çok faydalıdır. Antioksidanlar da patili dostunun vücudundaki enflamasyonu azaltarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve kanserden diyabete birçok hastalığı köpeğinden uzak tutar. Karpuzun ayrıca tansiyonu dengeleme, kas sağlığını iyileştirme ve kalp hastalıklarını önleme gibi faydaları da bulunur.

Diğer yandan karpuzun yüksek lifli içeriği çok fazla tüketildiğinde köpeklerde mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilir. Ancak makul miktarda yenen karpuz köpeğinin kilosunu dengelemeye ve kalın bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Birçok meyve gibi karpuz da doğal şeker içerir ama lifli yapısı sayesinde şeker kana yavaş yavaş karıştığından hızlı bir kan şekeri yükselmesine yol açmaz.

KÖPEKLER KARPUZ YERKEN ÇEKİRDEKLERE DİKKAT!

Gelelim karpuzun olası risklerine… Köpeğinin karpuzun kırmızı-pembe etli kısımlarını yemesinde bir sakınca yoktur. Ancak çekirdekler söz konusu olduğunda dikkatli olmak gerek. Çünkü karpuz çekirdekleri köpeğinin bağırsaklarında düğümlenmeye yol açabilir. O nedenle köpeğine karpuz vermeden önce çekirdeklerini ayıklamalısın.

Birkaç ufak çekirdek yutması dünyanın sonu olmasa da çok fazla çekirdek tüketmek patili dostunun sindirim kanalında tıkanmalara ve daha da ciddi sorunlara yol açabilir.

Diğer yandan köpeğinin karpuz kabuklarını kemirmesini de tavsiye etmiyoruz. Çünkü kabuğun çiğnenmesi ve sindirimi zordur. Büyük parçalar halinde yutulduğu takdirde köpeklerde ishalden bağırsak tıkanmalarına birçok olumsuz sonuç yaratabilir. Üstelik özellikle küçük köpeklerin boğazına kaçarak boğulmalarına yol açabilir.

Köpekler Karpuz Yiyebilir Mi

Eğer köpeğin yanlışlıkla karpuz kabuğu yuttuysa ve kusma, kabızlık, uyku hali gibi semptomlar sergiliyorsa, acilen veterinerinizin kapısını çalmalısın.

Diğer yandan tüm insan yiyecekleri gibi, karpuz söz konusu olduğunda da köpeğine vermeden önce veterinerinizin onayını almanı tavsiye ederiz. Özellikle de köpeğinin lifli meyvelere nasıl bir tepki vereceğini bilmiyorsan…

Zira kavun, karpuz gibi birçok lifli meyve aşırı tüketim halinde ishale yol açabilir. Köpeğine vereceğin meyvenin miktarını köpeğinin büyüklüğüne göre ayarlamalı, küçük köpeklere az miktarda karpuz vermelisin.

Son olarak nadir de olsa köpeklerde karpuz alerjisi görülme ihtimali olduğunu da unutma…

KÖPEKLER İÇİN KARPUZLU TARİF FİKİRLERİ

Tüm bunlara ek olarak şunu da söyleyelim: Eğer köpeğin karpuzu sevdiyse, işin içine bir parça da yaratıcılık katarak köpeğin için nefis karpuzlu dondurmalar hazırlayabilirsin.

Bunun için çekirdeklerini çıkardığın karpuzu, Hindistan cevizi sütü, yağsız ya da az yağlı yoğurt veya suyla birlikte blender’dan geçir. Elde ettiğin karışımı küplere ya da kalıplara doldur. Dondurduktan sonra köpeğinin afiyetle yiyeceği bir ödül maması elde etmiş olacaksın. Ancak bazı köpeklerin süt ürünlerini sindirmekte zorlandıklarını da unutma. Dolayısıyla bu ödül mamalarını da köpeğine azar azar vermeye çalış.

Eğer evde meyve kurutma makinen varsa, karpuz dilimlerini kurutup köpeğin için özel çiğnenebilir atıştırmalıklar da hazırlayabilirsin.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

heymypet (@heymypetcom)’in paylaştığı bir gönderi

Paylaşan heymypet