Köpek Havlamasını Tercüme Eden Tasma !

Bir köpek ebeveyni olarak patili dostunu her anlamda tanıyorsundur. Bir bakışı, o sağa sola sallanan kuyruğu ya da türlü türlü havlamaları… Yine de, patili dostunu ne kadar tanırsan tanı, köpek havlamasını tercüme eden bir boyun tasması da fena olmaz sanki, ne dersin?

Köpek havlamasını tercüme eden tasma.
Köpek havlamasını tercüme eden tasma. Fotoğraf: Petpuls.net

Güney Koreli bilim insanları, patili dostlarımızın duygularını daha iyi görebilmemiz ve onları anlayabilmemiz için kıymetli bir proje peşinde. Yapay zekanın benzersiz özelliklerinden faydalanarak köpek havlamasını tercüme eden bir boyun tasması tasarlıyorlar! Elbette bu teknolojiyi geliştirmek biraz zor ve zaman alıcı. Tasmanın işleyiş sistemini biraz daha detaylandırdığımızda ne kast ettiğimizi anlayacaksın.

Evcil hayvan ebeveynlerinin işini büyük ölçüde kolaylaştıracak bu proje, Petpuls isimli bir start-up tarafından geliştiriliyor. Dünyaca ünlü CES 2021’de tanıttıkları tasma, etkinlikte birçok ödül kazanarak kendini de kanıtlamış oldu. Tasmayı geliştiren Stella Jang, “Patili dostlarımız ailelerimizin büyük bir parçası. Onları anlamak, daha iyi bir iletişim kurmamızı sağlayacak. Bu sayede aramızdaki duygusal bağ güçlenecek ve aile olarak daha da güçlü kenetleneceğiz.” dedi.

Köpek havlamasını tercüme eden tasma.
Köpek havlamasını tercüme eden tasma. Fotoğraf: Petpuls.net

KÖPEK HAVLAMASINI TERCÜME EDEN BU CİHAZ, TAM OLARAK NASIL ÇALIŞIYOR?

Bu ilginç tasma, patili dostlarımızla ilgili aynı anda birçok veri topluyor. Mesela köpeklerin hem fiziksel aktivitelerini ve dinlenme sürelerini, hem de çıkardıkları sesleri kaydediyor. Özellikle mikrofonlar ile kaydettiği sesleri “ses tanıma teknolojisi” ile zenginleştiriyor. Sonrasında ise yapay zekanın veri tabanını ve analiz gücünü devreye sokuyor. Burada, Petpuls’ın 2017 yılından itibaren kaydettiği köpek havlamaları ön plana çıkıyor. 50 farklı cinsten 10.000’e kadar havlamayı biriktirip analiz ederek, mevcut havlamayı bu veri tabanı ile kıyaslıyor. Bu sayede beş farklı köpek duygusunu net bir şekilde tespit edebiliyor. Seoul Ulusal Üniversitesi tarafından test edilen tasma, %90 oranında doğru bir analiz yürütüyor.

Peki tespit ettiği bu duyguları köpek ebeveynlerine nasıl iletiyor? Petpuls mobil uygulaması sayesinde! Ebeveynlerin telefonlarına yükleyecekleri uygulama, köpeklerinin ruh halini doğrudan onlara iletiyor. Köpek havlamasını tercüme eden bu teknolojinin uluslararası pazarlamacısı Andrew Gil, tasma ile ilgili “İnsan hayvan iletişimi açısından bir dönüm noktası olsun istiyoruz.” dedi.

Önümüzdeki ekim ayından itibaren satışa çıkacak tasmanın fiyatı, 99 Dolar olarak belirlenmiş. Aslında köpeğinle daha iyi bir iletişim kurmak için fena bir fiyat değil. Tabi işin içine kur hesabı girince, işler biraz değişiyor… Her neyse, bu tasma bize benzer bir başka uygulamayı da hatırlattı. Meowtalk’tan bahsetmiştik, hatırlıyor musun? O da kedilerin dilini doğrudan tercüme etmesi için tasarlanan bir uygulama. Detayları yazımızda!

Paylaşan heymypet