Köpek Ömrünü Uzatan Anti-Aging Hap Keşfediliyor

10 – 15 yıl arasında değişen ortalama köpek ömrünü uzatmak için çalışan araştırmacılar, bu konuda bir umut ışığı keşfetti.

köpek ömrünü

Köpekler en sevilen evcil hayvanlar arasında yer alıyor. Ancak köpek ömrünü insan ömrüyle kıyasladığımızda oldukça kısa olduğunu görürüz. Durum kediler için de böyle. Ve bu sanırız tüm evcil hayvan ebeveynlerinin ortak üzüntüsüdür.

Yalnız haberler çok iyi! Şimdilerde bir start-up, köpek ömrünü uzatmak için yaşlanma karşıtı bir hap üretmeye çalışıyor. Eğer işe yararsa bu keşif, insanlar için de yaşlanma karşıtı tedaviler konusunda bir çığır açacak. Düşünsene, kim köpeğiyle bir asrı birlikte devirmeyi istemez ki?

Bahsi geçen şirketin adı Loyal. Herhangi bir kesin klinik sonuca ulaşmak için henüz çok erken olsa da hedefleri, köpeklerimiz için sağlıklı ve uzun ömrü destekleyecek bir iksir keşfetmek. Bir köpeğin daha uzun yaşamasını nasıl sağlayabiliriz?

Köpek Ömrünü Uzatacak 2 Tür Hap Üzerinde Çalışılıyor

Loyal uzun zamandır yaşlanmanın çeşitli ırkları ve yaşlı köpekleri nasıl etkilediğini araştırmak için çalışmalar yürütüyor. LOY-001, tipik olarak küçük ırkların yalnızca yarısı kadar yaşayan büyük ırklar için her üç ila altı ayda bir kullanılacak bir ürün üzerinde çalışıyor. Bu arada LOY-002, günlük tüketilecek bir hapla yaşlı köpeklerde sağlıklı yaşlanmayı desteklemek için çalışıyor. Her iki ürün de pilot çalışma aşamasında ve tahmini lansman tarihleri sırasıyla 2026 ve 2024.

Araştırmaları ayrıca epigenetiğin, davranışlarımızın ve çevremizin genlerimizin çalışma şeklini nasıl değiştirebileceği ve köpek yaşlanması üzerindeki etkisine de odaklanıyor. Loyal’in araştırmasının şimdiye kadar yapılmış en büyük köpek epigenetiği çalışması olduğu bildiriliyor.

Araştırmacılar gerçekleşen moleküler değişikliklerin yaşlanmaya nasıl katkıda bulunduğunu anlamayı çok önemsiyorlar. Çünkü bir köpeğin sağlığını belirlenin, daha sonraki yaşamda bakımını iyileştirmek ve uzun ömürlü ilaçların test sürecini hızlandırmak için gerekli kriter olduğunu düşünüyorlar.

Loyal, köpekler için yaşlanma karşıtı haplar geliştirmede başarılı olursa gerçekten çığır açmış olacak. Bu sayede insan ırkının da nasıl ve neden yaşlandığına dair önemli içgörüler elde etmiş olacak. Böylece bilim insanları bu süreçleri yavaşlatmak için gereken müdahaleler üzerine çalışabilecek. Henüz herhangi bir somut sonuca varmak için oldukça erken. Bu nedenle Loyal’deki araştırmacıların araştırmalarında azimli ve ısrarcı olmaları gerekecek. Ancak her şey planlandığı gibi giderse, sonuç oldukça şaşırtıcı olacak. Hem köpekler, hem de insanlar için yepyeni bir dönem başlayacak gibi görünüyor.

Paylaşan heymypet