Araştırmalara Göre Köpekler İnsan Davranışlarını Yargılamıyor

Sence köpekler insanların karakterini koklayabilir mi? Bizim davranışlarımız köpeğimizin davranışını etkiler mi? Köpekler insan davranışlarını yargılıyor mu? Senin için derlediğimiz bu araştırmaya göre pek mümkün görünmüyor…

köpekler insan davranışlarını

 

 

Avusturya Viyana’daki Veterinerlik Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Hoi Lam Jim, insanlarla köpekler arasındaki ‘işbirliğinin evrimi’ üzerinde bazı çalışmalar yapmaya başlamış. Çalışmaya göre de farklı ortamlarda yetiştirilen ve yaşayan köpekler arasında karşılaştırmalı bir değerlendirmeyi seçmiş. 

Çalışmada; köpeklerin kendileri ve çevrelerinde yaptıklarımıza dayanarak insanların itibarı hakkında yorum yapıp yapmadıklarını analiz etmiş. 

Köpekler Üzerinde Yapılan Çalışma

Yapılan araştırmadan yola çıkarak ekibi ile Wolf Bilim Merkezi’nde mükemmel bir çalışmaya imza atan Hoi Lam, dokuz kurt köpeği ve farklı altı cins köpek ile iki büyük deneme üzerinde çalıştı. 

İlk olarak, köpekler iki insanın başka bir köpekle etkileşimini izledi. Teste giren insanlardan biri oldukça cömert biriydi ve köpek ödül amamalarını serbestçe onlara verdi. Onları tavlamış gibi görünüyor ve en sevdikleri kişi o olmalı değil mi? İkinci kişi biraz daha bencil bir karaktere sahipti ve yiyecekleri köpeklerden sakladı. Daha sonra köpekler, yine farklı iki insan ile deneye tabi tutuldu. Bu kişiler de biri cömert diğeri bencil bir karakteri yansıttı. 

Çalışma sırasında ekip, köpeklerin davranışlarını iki noktada analiz etti. Gözlem süresinden sonra köpeğin hangi insana yaklaşacağını görmek için bir testle başladılar. Köpekler iki insanla doğrudan etkileşime girdikten sonra benzer bir test yapıldı.

köpekler insan davranışlarınıAraştırma Sonuçları

Çalışma, ne köpeklerin ne de kurtların “bencil” veya “cömert” insan davranışlarıyla doğrudan veya dolaylı temastan sonra insanlar hakkında yargı oluşturmadığını ileri sürüyor. Peki köpekler ne yaptı da bu yargıya varıldı diyorsan okumaya devam etmelisin. Seni daha da şaşırtacağız!

Yazarlar, kurtların gözlem aşamasında cömert kişiye karşı daha dikkatli olduklarını ve bazı köpeklerin ve kurtların en azından dolaylı ve doğrudan deneyim edindikten sonra cömert ortağı tercih ettiğini belirtiyor.

Ayrıca yine yazarlara göre “itibar oluşumunun” beklediklerinden daha zor olduğunu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca, gelecekteki herhangi bir çalışmanın bağlamı ve etiği dikkate alınması da bu çalışma sonrasında çok önemli.

Bu arada, Hoi Lam Jim araştırmasına devam etmeyi planlıyor. Sonunda, köpek evcilleştirme ve evrimi çalışma ve araştırmalarında yeni bir çığır açmayı umuyor. Köpeğin yakın zamanda özel dedektif olamasa da, o tatlı burnu bir gün mutlaka senin hayatını kurtaracak! 

Paylaşan heymypet