Patilendin #1: Hayvanlar İçin Yararlı Ve Zararlı Uçucu Yağlar

uçucu yağlar

Ne heyecan, ne heyecan!

” Hayvanlar için uçucu yağlar nasıl bir konumda? ” Uzun bir patileme sürecinin ardından, özellikle de günlerimizin büyük bir çoğunluğunu evde geçirdiğimiz bu zorlu süreçte, tüm evcil hayvan ebeveynlerinin işine yarayacağına inandığım ilk yazımla buradayım!

Biliyorsun, uçucu yağlar ev dekorasyonunun olmazsa olmaz parçalarından biridir. Kimileri eve koku yayması amacıyla, kimileri ise koku beklentisi yüksek olmamasına karşın eve görsel bir güzellik katabilmek için uçucu yağları evin çeşitli bölgelerinde kullanıyor. E haksız da sayılmazlar; zira uçucu yağların günümüzde tüm duyu organlarına hitap eden dekoratif bir yönü şüphesiz ki var. 

Peki hayvanlar için uçucu yağlar ? Söz konusu patili bir dost olduğunda, dekorasyon hoop ikinci plana… Sevimli ev arkadaşlarımızın sağlığı, hareket alanlarının kısıtlanmaması gibi sebeplerden ötürü evde kullandığımız her bir eşyaya ve konumlarına dikkat etmek durumundayız. 

Şimdi izin verirsen, kısaca, dostlarımız için yararlı ve zararlı uçucu yağlardan şöyle bir bahsedip konuyu senin için toparlamak istiyorum:

 

hayvanlar uçucu yağlar

 

Yararlı Uçucu Yağlar:

  • Kedi Otu, bilinen yabancı ismi ile Valeriana, özellikle erkek kedilerin ilgisini çeken zararsız bir çeşit yağdır.
  • Çoğumuzun adına ve gündelik yaşamda kullanımına aşina olduğu Kedi Nanesi (Nepeta) ise, başta yine erkek kediler olmak üzere tüm kedilerin sevdiği, zararsız bir uçucu yağdır.
  • Hem kediler hem de köpekler, çiçeksi kokulardan fazlasıyla hoşlanırlar. Üstelik bu kokular; evin havasına hava katacak, bizlerin de rahatlıkla kullanabileceği ve kokusundan hoşlanabileceği yağlardır. Bu ne demek oluyor? Evet, doğru bildin! Evde çiçek kokulu uçucu yağları kullanabilirsin! Ancak elbette çiçek kokulu yağları kullanırken de dikkat edilmesinde fayda olan bir husus var: Bergamot harici ağır çam ve narenciye kokuları başta köpekleri olmak üzere kedileri de rahatsız edebilir. Bu nedenle seçimini yaparken kokunun ağır çam ve/veya narenciye kokusuna sahip olmamasına özen göstermen gerek. 

Zararlı Uçucu Yağlar: 

  • Evini bir köpekle paylaşanların, ev içinde kaçınmaları gereken çeşitli yağlar mevcut. Bu yağlar, köpeklerin ev içinde rahatsız ve dolayısıyla huzursuz hissetmelerine neden olabilecek kadar köpekleri irite eden yağlar diyebiliriz. Peki nedir bu yağlar? Hemen sıralayalım: Huş Ağacı Yağı, Karabiber Yağı, Çam Yağı, Narenciye Yağı, Limon Yağı ve/veya Limon Yağı karıştırılmış farklı karışımlar, Okaliptüs Yağı.
  • Evini bir kedi ile paylaşanları unutmadık tabii. Hemen kedilerin ev içindeki yaşam kalitesini düşüreceğine emin olduğumuz yağ çeşitlerini de sıralayalım: Hardal Yağı, Anason Yağı, Karabiber Yağı, Limon Otu Yağı, Oğul Otu Yağı, Lavanta Yağı, Itır Yağı, Okaliptüs Yağı, Mentollü Yağlar.

Yazımı bitirmeden önce, bonus olarak, birkaç noktaya daha değinmek istiyorum:

  • Uçucu yağ olmasalar da oje ve naftalin ikilisinin kokuları, başta köpekler ve kediler olmak üzere tüm hayvanları olumsuz etkileyen kokuların başında gelir.
  • Aynı şekilde sigara dumanı ve sigaranın yarattığı koku da tüm hayvanlar için rahatsız edici olduğu kadar zararlıdır da. Sigara, bizlerin de sağlığına fazlasıyla zararlı ve gönül ister ki kimse sigara kullanmasın; ancak ısrarla kullananların en azından ev içinde sigara tüketmemesi tüylü dostlarımız için büyük bir önem taşımakta.
  • Biberiyenin ve Kırmızı Biberin yaydığı kokular da en az biraz evvel saydığım uçucu yağlar kadar evin tüylü ahalisini rahatsız eden kokulara örnektir. Üstelik biberiye ve kırmızı biber esansı içeren uçucu yağlar da mevcut olduğundan, bu yağların da hayvanlar nezdinde sınıfta kaldığını söyleyebilirim.
  • Sitronella Yağı adlı yağ, limon kolonyası yapımında kullanılan; adını pek fazla duymasak da hayat boyu haşır neşir olduğumuz yağlardan biri. Bu vesileyle, Sitronella Yağı ve pek tabii ana maddelerinden biri olduğu limon kolonyası kokusu da tüylü dostlarımızı olumsuz yönde etkilemekte.

Dilerim bu yazı, ev içi yaşamı herkes için biraz daha kolaylaştırır. Sen eminim unutmazsın; ancak ben yine de söyleyeyim: Unutma! Evcil hayvanın da tıpkı senin gibi evin bir ferdi. Tam da bu nedenle ev, ‘senin’ evin olmaktan çıkıp ‘sizin’ eviniz haline geliyor. E bu da doğal olarak sadece kendi zevkini değil, hayvanlar için uçucu yağlar hangi konumda, bunu da kavrayıp ev arkadaşının sağlığı ve huzurunu da gözetmen gerektiği sonucuna bizi ulaştırıyor.

Ben şimdi izninizle başka konulara yelken açıp patilemeye hız kesmeden devam edeyim!

Yakında yeni yazımda görüşmek üzere! 

Paylaşan PatiliYorum