Köpek Gezdirme Kuralları

Bir köpeğe sahip olmak sana topluluğundaki diğer köpek sahibi insanlarla bir bağlantı duygusu verir. Ama ister arkadaş edinmek ister sadece köpeklerin işlerini yapmasına izin vermek olsun, tüm köpek yürüyüşçülerinin aynı amacı yoktur. Herkes kendi nedenleriyle köpeklerini kendi yöntemleriyle yürütür. Temel kurallara uymak, komşularını ve diğer köpek sahipleriyle aranı iyi tutmana yardımcı olacaktır. İşte köpek gezdirme kuralları!

1.Bir tasma kullanın

Bu bir kardinal kuraldır. Köpek parkı gibi tasmasız bir alanda değilsen, yürüyüşünüz sırasında köpeğini her zaman tasmalı tutmalısın. Köpeğin mükemmel bir hatırlama yeteneğine sahip olsa da, onları başka bir köpekle veya bir kişiyle çekişmeli bir duruma sokmak veya dahil etmek için neyin tetikleyeceğini söylemek mümkün değildir. Günün sonunda, köpeğin ne kadar sevimli olursa olsun, herkes ona yaklaşmak istemez. Onları tasmalı tutmak, barışı korumanın kolay bir yoludur.

2.Saygılı olun

Bu hem insanlar hem de mülkler için geçerlidir. Diğer insanlara gelince, köpeğinin onlara koşmasına veya üzerine atlamasına izin verme. Açıkçası, bu sadece kabalıktır. Köpeğini yakın tut. Böylece diğerleri düşme korkusu olmadan sizi geçebilir.

Köpeklerin lazımlık konusunda ne kadar spesifik olacağını anlarken, onları mahalledeki çimenlerden uzak tut. Peyzaj pahalı ve zaman alıcıdır. Köpek çişi bir çim öldürücüdür.

3.Köpeğinin kakasını al

Ciddi anlamda, sadece yap. Gübre değil; çevreye zarar veriyor ve kimse içine girmek istemiyor. Köpeklerinin peşine düşmeyen insanlar hepimize kötü bir isim verir. O kişi olma.

4.Farkında ol

Köpeğinden sen sorumlusun. Bu yüzden davranışlarının ve etkileşimlerinin farkında ol. Gerginlerse, başka bir köpekle etkileşime girerlerse, havlarlarsa veya tasmalarını diğerlerinin etrafına sararlarsa, onları durdurun. Bir durumun düşmanca olmaya başladığını bilin ve buna göre hareket edin.

Temel olarak, sosyal olmak söz konusu olduğunda, diğer insanların ayrıcalıklarını göz önünde bulundurmaya çalışın. Köpeğinin avlanırken diğer köpeklere yaklaşmasına izin vermeyin. Bu, köpeğin dikkatini dağıtır ve köpeğinin bu işlevi tamamlamasına hiç şüphe olmayan sahibi için sinir bozucu olur. Tanışma ve koklama konuşmalarını kısa tutun ve insanların ne tür bir programa sahip olduklarını bilmediğin için hızlandıklarında bunu kişisel algılamayın.

Köpeğini gezdirirken sosyalleşme zamanı olmayabilir. Diğer köpek severlerle kaynaşmak için başka yerler de vardır. Devam et, sosyal kelebek ve köpeğini tasmalı tut.

Köpekler Neden Gezdirilir?

Evcil hayvanlar olarak, bir köpeğin doğal eğilimi aktif kalmaktır. Bu nedenle, yürüyüşün sağladığı egzersiz ve zihinsel uyarıyı alma fırsatında doğal olarak heyecanlanırlar. Ayrıca köpekler sosyal hayvanlardır. Bir köpek için yürüyüş, en iyi arkadaşı ve sürü lideri olan seninle daha fazla zaman geçirmek demektir.

Köpek Gezdirme Nasıl Yapılır?

İdeal olarak, köpeğin yanında yürümelidir. Kesinlikle önünden birkaç metreden fazla yürümemelidirler. Çünkü dikkatinin dağılması durumunda kontrol sende olmayacaktır.

Ayrıca bir tasma üzerinde bir koşum takımı da düşünebilirsin. Koşumlar, herhangi bir zorlamayı köpeğin omuzlarına ve göğsüne yönlendirir.

Çoğu köpek yürüyüşe çıkmayı gerçekten sever. Sevgili sahipleriyle evden çıkmalarına ve çevrelerindeki dünyayı keşfetmelerine olanak tanır. Yürüyüşler, ikinizin de köpeğin için gerekli egzersizi, zihinsel uyarıyı sağlaması ve bağ kurması için harika bir yoldur. Köpeğin sıkılmış görünüyorsa veya dışarı çıkmak istiyorsa, yeterince dışarı çıkmıyor olabilir. Köpeğini günde en az bir kez yürüyüşe çıkarmayı düşünün.

Yürüyüşe çıkmak köpeğin için eğlenceli ve teşvik edici olmalıdır. Halka açık yerlerde ve tasmalıyken uygun görgü kurallarını sergilemek de önemlidir.

Köpek Gezdirirken Ağızlık Takmak Zorunlu Mudur?

Köpeğini yürüyüşe çıkarmayı düzenleyen yasa, başkalarının güvenliğini sağlayabilmeni, insanlara veya eşyalara zarar vermemeni gerektirir. Bu nedenle, mutlaka olması gerekmese de, yanında bir ağızlık bulundurman gerekir.

Çocuk Parkında Köpek Gezdirmek Yasak Mı?

Türkiye’de çocuk parkında köpeğin tasması takılıysa gezdirilmesi yasak değildir. Ayrıca pitbull cinsi köpeklerle alakalı yasal olarak farklı düzenlemeler vardır.

Pitbull Köpek Gezdirmek Yasak Mı?

Hayvanları Koruma Kanunu’na göre ‘tehlikeli’ olarak nitelendirilen köpek türlerini kısırlaştırma ve çip taktırma için son tarih 14 Ocak 2022. Bu tarihten sonra bu türleri çipsiz, tasmasız, ağızlıksız ve pasaportsuz gezdirmek yasak olacak. Uymayanlara 11 bin TL ceza kesilecek. Haliyle pitbullarda bu ‘tehlikeli’ kategorisine giriyor.

 

Paylaşan heymypet