Kedilerde Zorunlu Çip Uygulaması

Evcil hayvanlara 2022 itibarıyla mikroçip takmak zorunlu hale geliyor. Mikroçipler sayesinde hayvanların tüm bilgilerine ulaşılacak. Sahipleri kediler için 2022’nin sonuna kadar çip taktırabilecekler. Çip taktırmamanın cezası ise 10 bin lirayı buluyor. İşte kedilerde zorunlu çip uygulaması detayları…

Aşılarının takibini, kaybolduklarında sahiplerine kolayca ulaştırmayı sağlayan mikroçip uygulaması, evcil hayvanların sokağa terk edilmelerinin de önüne geçiyor.

Sahiplerin iletişim bilgilerinin de yer aldığı mikroçipler evcil hayvanların vücuduna enjekte ediliyor. Uygulama ile Türkiye’deki evcil hayvanların sayısının da tespit edilmesi amaçlanıyor.

KEDİLER İÇİN BİR YIL

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, 2021 Ocak ayı itibariyle ilk olarak köpeklere mikroçip taktırma zorunluluğu getirdi. Çip takılmamış herhangi bir köpek dostumuz tespit edildiğinde kişiler önce uyarılacak. Uyarılara rağmen köpeğe hala çip takılmadığı tespit edilirse kişi, cezai yaptırımlarla karşılaşacak.

İlk hedef sahipli hayvanları kapsıyor. Öncelikli olarak köpeklere çip takılmasına karar verilse de kedi ve gelincikler de kapsama alanında. Gelincikler daha çok Orta Avrupa’da evcil havyan olarak besleniyor. Gelincik ülkemizde yaygın bir ev hayvanı değil ama başta Almanya ve Hollanda gibi ülkelerde çok yaygın. Alt yapı ve karar taslağı bu ülkelerden örnek alındığı için gelinciğe de yer verildi.

Türkiye’deki hayvan popülasyonu tam olarak bilinmiyor. En başta da kedi ve köpeklere dair kesin bir sayı ifade edilemiyor.

Gelen mikroçip uygulamasıyla bu rakamlar kesinlik sağlayacak. İnsanlardan hayvanlara ya da hayvanlardan insanlara geçen bazı hastalıklarının tespiti için de kolaylık sağlayacak. Buna en basit örnek ise kuduz hastalığı.

Ülkemizde kuduz hâlâ görülen bir hastalık. Herhangi bir tedavisi bulunmadığı için de tespit ve ihbar edilmesi çok önemli. Mikroçip uygulaması, bu gibi hastalıklar için de bir takip programı oluşturuyor. Çipli bir hayvanın sağlık geçmişine ulaşılabileceği için herhangi bir ısırılma olayında vakaya anında müdahale imkanı sağlayacak.

SOKAĞA ATILAN HAYVANLAR İÇİN CAYDIRICI OLACAK

Mevcut yasalara göre evcil hayvanını sokağa terk edenlere 2 bin liradan başlayan para cezaları kesiliyor.

Uygulama aynı zamanda, hayvan haklarını korumaya yönelik. Bazen kedi ve köpekler sokağa atılıyorlar ya da çalınıyorlar. Bu yöntemle sahiplendiğin bir hayvanı kendi çocuğun gibi üzerine kimliklendiriyorsun.

Mikroçip uygulamasıyla ilgili kafanda soru işaretleri olması gayet doğal. Bu durum tam içine sinmiyorsa evcil hayvanının veterineriyle bu konuyla alakalı konuşman doğru olacaktır. Evcil hayvanının veterineri aklındaki soru işaretlerinin giderilmesine yardım sağlayacaktır.

GPS TARTIŞMASI

Gelen mikroçip zorunluluğu GPS tartışmasını da doğurdu. Takılan çiple birlikte hayvan sahiplerinin konum bilgilerine de ulaşılacağı düşüncesi güvenlik endişesi yaratıyor.

Takılacak mikroçiplerde GPS olduğu düşünülüyor ancak böyle bir özellik yok. Şu an takılan çiple birlikte evcil hayvanının nerede olduğunu anlık göremiyorsun. Kaybolan ya da kaçırılan evcil hayvanlar ancak bir veterinere götürüldüğünde üzerindeki çiple birlikte tespit ediliyor. Aslında GPS konusunda insanlar ikiye bölünmüş durumda. Bunun güvenlik zafiyeti yarattığını düşünenler de var. Kimisi kaybolma ya da kaçırılma durumlarında GPS uygulamasının faydalı olacağını kimisi de güvenli olmayacağını söylüyor.

Aynı zamanda evcil hayvan sahiplerinde, evcil hayvanlarına çip takılırken canının acıması endişesi de var. İğne ucundaki kalınlık insanları evcil hayvan sahiplerini biraz korkutuyor. Anestezi altında mı yapılmalı? Hayvanımın canı mı yanacak? şeklinde tereddütler olabiliyor. Ama hayvanın canının yanması söz konusu değil. Bu işlem iki dakikada tamamlanan çok kolay bir işlem.

ÇİP TAKTIRMANIN MALİYETİ

Özel veteriner kliniklerinde meslek odasının belirlediği fiyat tarifesinde çip taktırma ücreti 160 lira olarak belirlendi.

PİTBULLAR İÇİN ÖNCE KISIRLAŞTIRMA

Pitbull gibi hayvanları olan ya da daha kötü amaçlar için merdiven altı üretilen tehlikeli sınıftaki hayvanların da takibinin sağlanması amaçlanıyor. Pitbull ve benzeri türdeki köpekler için öncelikle kısırlaştırma şartı var. Çip takma işlemi ise kısırlaştırmadan sonra yapılıyor.

Zorunlu Mikroçip Uygulaması Nedir?

Mikroçip bir veteriner kliniğinde veya barınakta tarandığında, cihazda evcil hayvanına özel kayıt numarası okunur.  Mikroçip, dostunun kürek kemikleri arasında gevşek deri altına enjekte edilir. Bu işlem bir veteriner hekim tarafından yapılır. Bir aşı yapmak kadar basit ve hızlıdır.

Kedilere Kaç Aylıkken Çip Takılır?

Yeni uygulamayla kediler henüz yavruyken yani 12 haftalık olmadan önce kayıt altına alınacak. Yavru kedilere mikroçip takılacak.

Kedilere Takılan Çip Ne İşe Yarar?

Mikroçip, benzersiz bir kimlik numarası taşıyan ve kabaca bir pirinç tanesi boyutunda olan bir radyo frekansı tanımlama aktarıcısıdır. Mikroçiplerin pilleri veya hareketli parçaları yoktur. Mikroçip bir veteriner kliniğinde veya barınakta tarandığında, cihazda evcil hayvanına özel kayıt numarası okunur.

Kedilere Çip Nasıl Takılacak?

Prosedür çok basittir. Ameliyatlardaki gibi anestezi gerektirmez.

Aşılamaya benzer bir işlemdir. Veteriner hekimi pirinç tanesi büyüklüğündeki çipi enjektör aracılığıyla çip takılacak hayvanın deri altına yerleştirir.

Kedilere Çip Taktırma Fiyatları Nedir?

Eğer özel kliniklerde yaptırılmak istenirse; bedeli veteriner kliniğe göre değişmekle birlikte pet mikroçip fiyatları 150 – 250 TL aralığında iken, mikroçip implantasyonu işlemine verilen destek ile 75 TL’ye yaptırman mümkün olacaktır.

Sokak Kedilerine Çip Takılacak Mı?

Bu uygulama sayesinde sokak hayvanlarına uygulanan her türlü işlem ve hayvanların fiziksel özellikleri sisteme kayıt edilecek.

Veteriner hekimler tarafından hayvanların deri altından takılan mikro çip ile seri numarası alan her hayvanın kaydı sisteme geçiyor.

Kedilere Çip Taktırmanın Zararı Var Mı?

Mikroçipli kimliğin hayvanlara herhangi bir zararı bulunmuyor. Bilakis çip, hastalıkların kayıt altına alınmasını sağlıyor. Böylelikle hayvanların tedavisine başlanmış olunacak.

 

 

 

 

 

Paylaşan heymypet