Kedilerin Aniden Isırması Ne Anlama Geliyor?

Kedin yere yatıp ‘haydi, beni sev’ mesajları verdiğinde elini uzattığın an aniden ısırıyor mu? Peki, bunu neden yapıyor? Yoksa onu sevmeni istemiyor mu? Haydi, kedilerin aniden ısırması ne anlama geliyor, birlikte öğrenelim!

kedilerin aniden ısırması

Tüylü dostunu severken gözlerini kısıp zevkten dört köşe olduğu anda, aniden elini ağzına alıyor değil mi? Bir dakika, az önce ne oldu? Neden bunu yaptı? Kedilerin aniden ısırması ne anlama geliyor ki?

Kedilerin bizlerle yakınlık sorunları vardır ve aşırı hızlı şekilde uyarılabilirler. Onu sevdiğin sırada seni ısıran bir kedin varsa, ne demek istediğimizi zaten biliyorsun.

Hem onu sevmeni hem de durmanı istiyor. Allah allah! Bu ani duygu değişimi, genellikle çatışan duyguların sebebidir. Birçok kedi dokunulmayı severken nefret eder. Bu çatışma sonucu kimin kazanacağını bilemiyoruz tabii, her an değişiyor…

Kediler arkadaşlarını da sınırlıyor!

Kediler, bunu diğer arkadaşları için de yapar ve fiziksel temaslarını sınırlar. Kedi arkadaşlar birbirleri ile yan yana uyuyabilir, hatta kuyruklarını birbirlerine bile geçirebilir. Ama bu tür yakınlıkta bile birbirlerine tamamen dokunmazlar. Onlar için her temas bir uyarı oluşturduğu için, yakınlıktan kaçınırlar.

Sevimli tüylülerin, yaklaşık 5 ila 10 saniye arasında burunlarını veya alınlarını birbirine dokundurabilir. Yaklaşık 10 ila 20 saniye kadar birbirlerine sürtünebilir. Hatta birbirlerinin yüzlerini ve başını yalayabilirler. Ancak, bu süre 30 saniyeyi geçtiğinde, yakınlıkları bir mücadeleye dönüşür. Kedilerin birbirlerini sevmeleri bile uzun ve zorlu bir yoldan geçmeleri sonucunda olur.

 

kedilerin aniden ısırması

Kedileri Sevmenin Doğru Yolu

Kedinin başına ve boynuna yapışıp, sevme seanslarını kısa tutarak ve fazla temas kurmadan dilediğince kedi sevebilirsin.

Kediden kediye değişse de bazı kediler sonsuza kadar sevilmekten hoşlanır. Bazıları ise yazımızda bahsettiğimiz gibi belli bir süre sonra durmanı ister. Her şey kişisel tercihleriyle ilgili.

Dürüst olmak gerekirse, bizler de böyleyiz! Bazılarımız çok hassas, bazılarımız ise daha mücadeleci.

Düşünsene, arkadaşına sarılırken bile rahatsız olmaya başladığında durup sarılmayı bırakıyorsun. Biri sen istemediğim halde sarılmaya devam etse hoşuna gider miydi? Ona güvenir miydin? Tekrar sarılmak ister miydin?

Hiç sanmıyoruz…

 

 

Kedinin Sana Verdiği Sinyalleri Nasıl Anlayabilirsin?

Kedilerimizin bize yeterli buldukları noktalarda ‘beni artık sevme’ veya ‘yeterince yemek yedim’ deme yolları vardır. Bazen yalnızca uzaklaşırlar, bazen de farklı şekillerde belli ederler.

Peki, kedinin sana ‘yeterli’ mesajı verdiğini nasıl anlarsın? Dostunun çıkardığı birkaç sesten bunu anlayabilirsin. Hangi sesler mi?

Kedilerin ‘yeterli’ demek için verdiği mesajlar;

-Mırıldanma dışında sesler çıkarır

-Kulaklarını geriye, yana veya düz şekilde tutar

-Kuyruğunu sert bir şekilde sallamaya başlar

-Cildi gerilir

-Gözbebekleri genişler

-Pençelerini çıkarır

-Bıyıklarını öne çıkarır

-Bacakları ve omuzları sertleşir

-Eline bakar

-Pençesini kaldırır

Kedinin Verdiği Mesajları Anlayamıyor Musun?

Aslında ne kadar da anlaşılır mesajlar veriyor. Yine de anlamazsan veya uyarılara kulak asmazsan; kedin tıslayarak, vurarak veya ısırarak sana bunu anlatmanın bir yolunu bulur…

Kedinin artık sıkıldığına dair işaretleri anladığın halde durmazsan, ona durumu kızıştırmaktan başka bir seçenek bırakmamış olursun. Eğer dostun böyle bir durumda seni ısırırsa, bu onun suçu değil. Seni uyarmıştı! Kedilerin aniden ısırmasının sebebi de aslında bu.

 

kedilerin aniden ısırması

 

Kedinin Sinyallerini Nasıl Anlarsın?

Kediler kendilerini daha çok kuyruklarının, vücutlarının, kulaklarının ve gözlerinin duruşuyla ifade ederler. Kedinin sana söylemeye çalıştığı şeyleri deşifre etmeni kolaylaştıralım.

1. Yavaşça Göz Kırpması

Kediler bazen göz kapaklarını yavaşça indirerek mutlu ve rahat hissettiklerini gösterirler. Bu, onu anladığına dair algıladığı bir işarettir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kedilerin kendilerine göz kırpan birine yaklaşma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Öyleyse bir dene!

2. Sırt Ruloları

Kedi yavruları sırt üstü yuvarlandığında kendilerini özellikle rahat hissettiklerinin bir işaretidir.  Karın, bir kedinin göstermesi için çok savunmasız bir alandır. Kedilerin karınlarını ortaya çıkarmaları belirli bir düzeyde güven ve rahatlık gerektirir. Karın tüylerinin hareketlendiğini görmek, kedinizin sizinle güvende hissettiği anlamına gelir.

3. Mırıldama ve Yoğurma

Bazen kediler masaj terapistlerine dönüşürler, patileriyle vücudunuzu yoğururlar ve mırıldanırlar. Bu, bir kedinin sevgisini göstermenin birincil yoludur. Kedin mırıldandığında, sana ne kadar mutlu ve memnun hissettiğini paylaşır. Ancak kedinin tuhaf zamanlarda mırıldandığını fark edersen, bu kedinizin stresle başa çıkma yöntemi olabilir. Bazı durumlarda kediler kendilerini yatıştırmak için mırıldanabilir, yoğurabilir veya emebilir.

4.Yalama

Kedin seni yalıyor veya kemiriyorsa, bunun nedeni seni gurur parçası olarak görmesidir. Sana sosyal çevresinin önemli bir parçası olarak gördüğünü söylemek istiyor.

5. Kuyruğu Dikleştirip Titretme

İşten eve geldiğinde ve en sevdiği yiyecekleri aldığında kedinin dik kuyruğunun titrediğini fark ettin mi? Bu, kedinin heyecanlandığının bir işareti.

6. Kafa Atma

İnsanların dünyasında, kafa atmak öfkeyi ifade eder. Ama kedilerde durum tam tersi. Bu, kedilerin sevgilerini göstermelerinin başka bir yolu. Bacaklarına veya yüzüne bir kafa atması, dikkatini ve sevgini çekmek için bir dürtüdür.

7.Kuyruk Sallama

Genel olarak, hareketli bir kuyruk korkuyu gösterir. Ama aynı zamanda dört ayaklı arkadaşınızın bir şeye ilgi duyduğunu gösteren eğlenceli bir hareket de olabilir. Kedinin sana ne söylemeye çalıştığını anlamak için durumu düşün.

8. Sohbet

Kedin hızlı ve küçük sesler çıkardığında -genellikle kuşları veya diğer avları izlerken- buna gevezelik denir ve bu çok sevimlidir. Bu kedinin heyecanlı olduğu anlamına geliyor.

9. Kulakları Hareket Ettirme

Bir kedinin kulakları kafasına yaslandığında, bu genellikle korktuğunun bir işaretidir. Ancak bazı durumlarda, kedinin oyuna girmek üzere olduğunun bir işareti de olabilir.

10. Tıslama

Tıslamak asla dostça bir hareket değildir. Kedinin korktuğunun veya aşırı uyarıldığının bir işaretidir. Kedin tıslıyorsa bir süre ortamdan uzaklaşması için güvenli alana çekilmesine izin ver.

kedilerin aniden ısırması

Kedinin Tercihlerine Saygı Duymayı Unutma!

“Kedimin vücut dili ile bana verdiği mesajları algılayamıyorum, şimdi ne yapacağım?” diyorsan, onun güvenini kazan!

Sadece kedini iki kez sev ve ellerini çek. Eğer yanında kalmaya karar verirse, birkaç dakika bekle ve ardından onu tekrar iki kez okşa. Kısaca, onun sevmeni daha fazla istemesini sağla.

En yakın arkadaşın, ona aşırı ilgi gösterdiğini gördüğü zaman rahatlayacak ve zamanla sana kendini teslim edecek.

Kendinin kişisel tercihlerini öğrenip, ona saygı duyman harika bir adım. Daha fazla sevmen için kendisi yanına gelecek. Düşünsene, sevmenden sıkıldığı anda duracağını biliyor ve kararsız kalıyor.

Acaba biraz daha kendimi sevdirsem mi, çok güzel bir his…

İzlediğin bu yöntem sayesinde, sevimli dostun artık hislerini anlatmak için ısırmaya başvurmaması gerektiğinin farkında. Bu yüzden artık sana güveniyor.

Evcil hayvanların ne zaman ve ne kadar dokunulmak istediklerine karar vermeleri haklı bir sebep. Karar vermesine izin vermelisin.

Sınırlarına saygı duyduğundan emin olduğunda ısırmasına gerek kalmayacak. Artık birbirini tamamlayan muhteşem bir ikilisiniz.

Senin kedin de onu sevmeye başladığında aniden ısırıyor mu? Kedilerin aniden ısırmasının sebeplerinden bahsettiğimiz yazımız senin için açıklayıcı oldu mu? Lütfen düşüncelerini ve deneyimlerini bizimle paylaş. Buna çok seviniriz!

Paylaşan heymypet