Araştırmalar doğruladı: Kediler isimlerimizi yüzlerimizle eşleştiriyor!

Kediler hakkında öğrenmek istediğimiz o kadar çok şey var ki. Henüz kendi adlarını ezberlediklerinden emin olmadan acaba bizim adımızı biliyor mu diye düşünüyoruz. E haklıyız sonuçta onlar bizlerin yavruları ve birlikte hayatı paylaşıyoruz. Haklarında her şeyi bilmeliyiz! Sence kediler isimlerimizi biliyor olabilir mi?

 

 

Ailemizin sevimli üyeleri hayatını paylaştığı ebeveynlerin adını biliyor mu? Hatta eve devamlı gelen diğer misafirlerimizin? Bu konuda herkesi şaşırtan bir araştırma var! Kediler isimlerimizi bilmekle kalmıyor!

Kyoto Üniversitesi, Azabu Üniversitesi ve Japonya Bilimi Teşvik Derneği üyelerini içeren yeni bir çalışma, birçok kedi aşığının uzun süredir merak ettiği ve inandığı şeyi doğruluyor!  Kediler gerçekten de isimleri yüzlerle eşleştirebiliyor! 

‘Biliyordum!’ dediğini duyar gibiyiz. Bir dahaki sefere kedinin sevdiği birinin adına tepki verdiği zaman da aynı duyguyu yaşayacaksın. Çünkü bilim de bizden yana! Haha!

Kediler İsimlerimizi Biliyor!

Bahsettiğimiz araştırmada uzmanlar, kedilerin hem insanların hem de dünyalarındaki diğer evcil hayvanların isimlerini öğrenip öğrenemeyeceğini bulmaya çalışmış. Hiç öğrenmez olurlar mı? Onlar akıllı bıdıklar!

Metodolojinin ilk aşaması, evlerden ve kedi kafelerinden tanıdıkları diğer kedilerin fotoğraflarının bir karışımını göstermekle başlamış. Ardından gerçek ve sahte isimlerin bir karışımını yüksek sesle kedilere okumuşlar.

İkinci aşamada ise birlikte yaşadıkları insanların fotoğraflarının göstermişler ve 26 sevimli kedide bu deneyi uygulamışlar. 

Araştırma Sonuçları Şaşırtıcı!

İncelenen her iki kedi grubunda da, bilgili kedigiller genellikle doğru isimleri tanıyor gibiymiş. Belirlenmesinde de sahte isimler söylendiği zaman kedilerin fotoğrafa çok daha uzun süre bakmasıyla belirlenmiş. Araştırmacılar diyor ki, “Sahte isimler söylendiğindeki reaksiyonları bir terslik olduğunu ispatlar nitelikteydi.”

Sonuçları etkileyen ek faktörlerden biri de, onları evlat edinen insanlarla yaşadığı süre ve evdeki diğer insan sayısı. Şaşırmaya devam edeceğiz anlaşılan…

Bir kedi ne kadar çok insanla birlikte yaşarsa, herkesin adını hatırlama olasılıklarının o kadar yüksek olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar bunun, daha büyük hanelerin, insanların diğer insanlara isimleriyle hitap ettiğini duymak için kedilere daha fazla fırsat sunduğundan şüpheleniyor.

kediler isimlerimiziKediler Bizlerle Konuşabilir!

Çalışma, kedilerin isimler gibi belirli şeyleri nasıl ilettiğimizi öğrenebileceğini öne sürüyor. Ama biz insanlar, kedilerin bizimle “konuştuğunu” nasıl anlayacağımızı da öğrenebiliriz. Bu konuda sana destek olmayacağımızı düşünmedin herhalde?

İşte kedilerin kendilerini ifade etme yollarından birkaçı:

1. Sevgi: Bir kedi bunu genellikle bizlerin ve kedi dostlarının kafasına ‘toslayarak’ ve yalayarak ifade eder. Ayrıca yakındaki nesnelere sürtebilirler. Kuyruğu sana doğru yürürken dimdik şekilde yukarı mı fırlıyor? Yoksa sana bakarken kendisini mi yalıyor? Düpedüz aşık olmuş sana! Haha!

2. Can sıkıntısı: Canı sıkılan kediler sürekli olarak kendisini yalamaya başlayabilir. “Eee, hani bizi severken kendilerini yalıyordu?” diyorsan, bu başka bir olay. Aşırı yalamasından bahsediyoruz! Bu hareketi kuyruklarını aşağıda, hızlı hızlı hareket ettirerek ve sana garip sesler çıkararak yapar. 

3. Aşırı uyarılma: Aşırı uyarıldığında kediler ısırabilir veya tırmalayabilir. Uyarı işaretleri arasında kuyruklarının ileri geri sallanması, ileri ve geri seğirmesi, ses çıkarması veya başını eline doğru çevirmesi sayılabilir.

4. Gevşeme: Rahatlamış kediler, üzerinde bulundukları yüzeyde erimiş gibi görünürler. Sırtlarına yuvarlanırlar. Ya da başları yana ve kalkık, vücutlarının geri kalanı uzamış ve hareketsiz bir şekilde “J” gibi poz verirler. Gözler, yavaşça kapanıp açılır, normal büyüklükteki göz bebeklerinde ve yumuşak bakışlarda da gevşemeyi göreceksin. 

Bunlar yalnızca saydığımız birkaç önemli detay. Tüm bunları incelerken kedinin ruh halini anlaman için bedenini genel olarak ele alman gerek. Sadece kulaklar veya sadece kuyruğu değil. Eminiz ki onu çok iyi tanıyorsun!

Kedinin seni isminle tanıyabileceğine ikna oldun mu? Sence de başka insanların veya evcil hayvanların isimlerini biliyorlar mı? Fikirlerini çok merak ediyoruz!

Paylaşan heymypet