Kedine Yavru Kardeş Getirmeye Karar Verdiğinde Dikkat Etmen Gerekenler

Kedi ebeveynleri çok iyi bilir ki bir kediyle birlikte yaşamak, hayatta başına gelebilecek en iyi şeylerden biridir. Bir kediden daha iyi bir şey varsa o da iki kedidir. Peki evde bir kedi varken ikincisini de sahiplenmeye karar verirsen, hele bir de ikinci kedi bir yavru ise süreci kolaylaştırmak için ne yapman gerekir? Cevap aşağıda…

eve ikinci kedi getirmek

KEDİNE KARDEŞ GETİRMEK

Eve kendin varken yavru bir ikinci kedi getirmek bazen sorunlara yol açabilir. Kediler kendi bölgeleri konusunda oldukça kıskanç davranan hayvanlar ve bulundukları mekanın sahibi gibi davranmaktan asla çekinmiyorlar. Dolayısıyla eve yeni gelecek yavru ailenin yeni üyesinden ziyade bir rahatsızlık olarak algılanabilir. Bu durumda tanışma sürecini aceleye getirmemende fayda var. Kedileri önce ayrı tut, birkaç gün sonra bir havlu ya da battaniye yardımıyla birbirlerinin kokularıyla tanışmalarını sağla. Ardından iletişim seviyesini artırabilirsin.

MAMA KAPLARINI VE YEMEK ALANLARINI AYIR

Yalnız avcılar diye bilinen kendiler tanıdık fiziksel ve sosyal ortamlarda daha iyi hissederler. Kedinin günlük rutinindeki minik bir değişikliğin bile sonuçları büyük olabilir. Yavru bir kediden kaynaklanan değişiklikler ise endişe ve kıskançlıkla sonuçlanabilir. O nedenle yavrunun mama ve su kaplarını ve kumunu büyük kedininkilerden ayrı bir yere koy. Yavruyu büyük kedinin mamasına yaklaştırma.

ÖDÜLLENDİR

Kedini yavruyla olan ilişkilerinde uslu ve terbiyeli davrandığı zamanlarda ödüllendirmeyi ihmal etme. Minik bir ödül maması ya da bir tutam kedi nanesiyle vereceğin pozitif pekiştirme, kedinin yavruyu benimsemesini sağlayacak.

Yavru kedi

GÜVENLİ ALANLAR YARAT

Nasıl ki aynı evde yaşayan oda arkadaşları, yatak odalarına çekilme şansına sahiptir, kedilerine de bu şansı tanımak için özel alanlar yarat. Çünkü çoğu zaman kedilerin yemek ya da uyumak için bir araya gelmelerinin sebebi bunu istemeleri değil, kaynakların sınırlı olması nedeniyle buna zorunlı olmalarıdır. Her iki kedine de ayrı bir oda verirsen evdeki çatışmayı azaltmak için büyük bir adım atmış olursun.

KEDİNLE BİREBİR İLGİLEN

Eve yeni gelen yavrunun kıskançlık yaratmasına engel olmak istiyorsan, büyük kedine pabucunun dama atılmadığını hissettirmek için zaman ayır. Birlikte başbaşa zaman geçirin, oyun oynayın. Böylece senin ilgini ve sevgini paylaşmak zorunda kalmadığını anlasın. Emin ol, bu süreçte güvenini perçinlediğin kedinle olan ilişkiniz eve ikinci kedi getirmek gibi durumdan sonra bile eskisinden daha iyi olacak.

Kedinle iletişim kurmanın en etkili yolunun yavaşça göz kırpmak olduğunu biliyor muydun peki?

Paylaşan heymypet