Kadınlar Erkeklerin Kedili Profil Fotoğraflarını Çekici Bulmuyor!

Colorado Eyalet Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen yeni çalışma, kadınların online arkadaşlık uygulamalarında profil fotoğrafında kedisiyle birlikte çekilmiş fotoğrafı olan erkekleri sağa kaydırma oranının düşük olduğunu açıkladı.

KEDİLİ FOTOĞRAFLAR BEĞENİLMİYOR

Araştırmacılar, 18-24 yaş arası toplam 708 kadına; hem tek başına hem de kedisiyle çekilmiş fotoğrafları olan erkek profilleri gösterdi. 

Katılımcılardan algılanan kişilik, erkeksilik  ve arkadaşlık etme potansiyeli gibi özelliklerden yola çıkarak erkekleri değerlendirmelerini isteyen bilim insanları, katılımcılara ayrıca fotoğrafı gösterilen kişiyle uzun mu yoksa kısa süreli bir ilişki mi düşüneceğini de sordu.

Araştırmacılar, kedili profil fotoğrafı olan erkeklerin daha az erkeksi ve arkadaşlık edilebilir; daha çok nevrotik görüldüğünü ortaya çıkardı. Sonuçlar, kadınların kendilerini bir köpek insanı olarak mı yoksa bir kedi insanı olarak mı gördüklerine göre kısmen farklılık gösterdi.

Kadınlara kedisiz fotoğraf gösterildiğinde, kadınların %38’i fotoğraftaki kişiyle arkadaşlık etmelerinin olası ya da fazlasıyla olası olduğunu söylerken, %37’si bu kişiyle ciddi bir ilişki düşünebileceğini söyledi. Bu sırada kadınların %9’u bu kişiyle asla bir alakaları olamayacağını belirtti.

Aynı kişinin kedili bir fotoğrafı gösterildiğinde ise ilk iki cevabın oranı %33’lere düşerken, bu kişiyle asla alakaları olamayacağını söyleyen kadınların sayısı 9’dan %14’e yükseldi.

Araştırmacılar, araştırma bulgularını kedi ve köpek sahipleri hakkında yaratılmış kültürel stereotiplerin bir sonucu olarak görüyor.

Araştırma: ‘’Şunu bilmekte fayda var: Bulgular, katılımcıların kendini bir kedi insanı olarak mı yoksa köpek insanı olarak mı gördüğünden ve Amerikan kültüründe kedi erkeklerinin daha az erkeksi görülmesinden fazlasıyla etkilenmiş durumda. Belki de katılımcıların yaş grubuna bağlı olarak kültürel tercihleri köpek erkeklerinden yana olduğundan bu böyle.’’ ifadelerini barındırıyor.

Araştırma, ‘’Kadınlar genleri güzel erkekleri tercih ediyor. ‘’Daha erkeksi’’den kasıtları güzel genlere sahip erkekler. Açıkca görülüyor ki kedilerin varlığı bu algıyı bozuyor.’’ diye de ekliyor. 

Bulgular, araştırmacıların araştırma öncesi hipotezlerinin tamamen tersini gösteriyor. Araştırmacılar, kedili profil fotoğrafı olan erkeklerin kendi tek fotoğrafını profil fotoğrafı yapan erkeklere kıyasla daha çekici bulunacaklarını ve kısa süreli sıradan bir görüşme için daha tercih edilir olacaklarını düşünüyordu.

Kedili profil fotoğrafı mı, köpekli profil fotoğrafı mı?

2020 yılının başında OnePoll ve evcil hayvan mama markası ‘’I and love and you’’nun yaptığı bir anket de köpek sahibi olmakla randevuya çıkmak arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermişti. Çalışma; Hinge, Bumble ve Tinder gibi arkadaşlık uygulamalarıyla evcil hayvanlar arasındaki ilişkiyi inceledi. Araştırma sonunda, insanların %40’nın kişilerden çok kişilerin köpeğiyle tanışmak için kişiyi sağa kaydırdığı ortaya çıktı.

kedili profil fotoğrafı

Benzer bir rapor da online evcil hayvan bakım hizmetleri sunan Rover.com tarafından Şubat ayında yayımlandı. Rapor, bir köpeğe sahip olmanın insan ilişkilerini pozitif yönde etkileyebileceğini  öne sürdü. Raporda bulunan bulgulara göre, köpeği olanların %56’sı halihazırda ilişkisi olan kimselerdi. Kişiler, tüylü bir dosta sahip olmanın partnerleriyle daha kaliteli vakit geçirmelerini sağladığını belirtti. Aynı grupta bulunan kişilerin %71’i ise partnerlerini bir köpekle ilgilenirken gördüklerinde ondan daha çok etkilendiklerini söylediler.

Paylaşan heymypet