En Güçlü Köpek Türü Hangisi?

Köpekler, gücünü, zekasını ve zorlu işlerdeki desteklerini kullanmak için eğitilen canlılar. Tarih boyunca da bu böyle gitti. Düşününce gerçekten de güçlü ve zeki varlıklar değil mi? Haydi en keyifli yazılarımızdan biri olan en güçlü köpek türleri hakkında bilmen gerekenleri konuşalım!

en güçlü köpek

 

 

İnsanlar, avcılık, çiftçilik, hayvancılık ve diğer zorlu işlerde yardımcı olması için tarih boyunca çalışan köpekler yetiştirmiştir. Yetiştirilen köpekler işleri halletmek için zekalarını ve güçlerini kullanmayı öğrenir. Hatta birçok güçlü köpek meslek dallarına yardım etmesi amacıyla da eğitilir. Narkotik köpekleri, arama-kurtarma köpekleri gibi… Düşünsene izlediğimiz dizilerde bile gücü ve zekasıyla ünlü olan köpekler var; Garip Kont…Haha! Tabii bu köpeklerin seçilmesi tesadüf değil. Akıllı mı akıllı köpek türlerimiz doğal yeteneklerini sergiledikleri yoğun bir eğitim programından geçerek bu ünvanı alıyor.  Senin için güçlü köpekleri ele alan keyifli bir yazı kaleme aldık. 

En Güçlü Köpek Türleri

en güçlü köpek

1) Mastif

Güçlü anlamına gelen ‘masty’ kelimesinden türetilen bu tür ismini boşuna taşımıyor! Adına yaraşır uygun vücut ölçüleriyle dünyanın en güçlü köpekleri listesinin de başında yer alıyor. Hatta tarif etmemiz gerekirse yetişkin bir erkekten daha ağır kiloda. Cesaretleri ve sadakatine hayran bırakan bu türümüz MÖ 3000 yılından beri türünü aynı güçlülükle devam ettiriyor. Çok asil değil mi?

en güçlü köpek

2) Saint Bernard

Eğer bir gün olur da yolun İsviçre Alpleri’ne düşerse ve mahsur kalırsan seni kurtarmaya gelmesi için bu türü çağırmalısın. Saint Bernard, kayıp kaşifleri bulmak için aşırı soğuk havalara bile dayanabilen bir cankurtaran. Hatırlasana! Çizgi filmi bile var bunun! Oyuncu, güçlü ve meraklı olarak bilinen bu akıllı türümüz 17. YY’dan beri yetiştiriliyor! Böyle sevimli bahsettiğimize bakma, dünyanın en güçlü köpeklerinden sayılan 180 kiloluk bir tüy yumağından bahsediyoruz!

en güçlü köpek

3) Rottweiler

Rottweiler bu listenin en güçlü köpeklerinden değil. Ancak, Pit Bull gibi güçlü köpeklerin yanı sıra bu türümüzün başka becerileri var. Mastif’lerin soyundan gelen bu türümüzün vücudu öyle kaslı ki! Bu durum da onları iyi bir koşucu ve iyi bir avcı yapıyor. Sahiplerini koruyucu bir melek gibi koruyup kollayan bir yapıları var. Ancak ortada hiçbir tehdit yoksa bu tehditler savuran köpekten eser kalmıyor. Bizim korkutucu dostumuz her zaman aile ortamının neşesi ve şaklabanı oluyor. 

en güçlü köpek

4) Irish Wolfhound

Irish Wolfhound türümüz dünyanın en uzun köpek türü olarak biliniyor. Yüzlerine bakınca aile dostu sakin ve sevimli görünüyor değil mi? Yanılıyorsun. Sakin, ağırbaşlı ve sevecen tavırları iri bedenlerinin verdiği cesaretle birleşince, dayanıklılığı ve gücü gizleniyor. Irish Wolfhound ilk olarak büyük avcılar olarak yetiştirildi. Şaşıracağın bir bilgi daha verelim. Bu çekici türümüz adından da anlaşılabileceği gibi yetişkin bir geyiği hatta bir kurdu bile alt edebilir. Cesaret, azim ve avlanma söz konusu olduğu zaman; Irish Wolfhound, dimdik kendinden emin bir şekilde en önde yürür. 

en güçlü köpek

5) Pitbull 

Pitbull, Terrier ve Bulldog türünün çiftleştirilmesiyle edilen melez bir köpek türüdür. Bu karışımdan ortaya çıkan yeni türün ısırma kuvveti o kadar güçlü ki… Bu yeteceği kötüye kullanmak için bazı kötü kişiler tarafından yasa dışı dövüşler için eğitildi. Bu çok üzücü. Çünkü Pitbull’ların sahiplerine en yoğun sevgi duygularını besleyen kocaman bir kalbi var. Sevgi dolu, sadık ve her an sarılmaya hazır yavrulardır. En güçlü çeneye sahip olmalarına rağmen kısa süren bir eğitim sürecinden sonra ısırmamayı öğrenir. Tabii eğitime sosyalleşmeye başladığı çok küçük yaşlarda başlamak gerek. 

en güçlü köpekEn Güçlü Isırık Hangi Köpeğe Ait?

Tüm köpeklerin oldukça iyi bir ısırma kuvveti var. Ancak bazı türler, ısırıklarının gücü söz konusu olduğunda, geri kalan her şeyi gölgede bırakır. Köpekler sevimli olduğu için onların hayvan olduklarını unutuyoruz ancak tehlikeli ısırma özellikleri var. Korktuk valla! Hayvanlar aleminin en güçlü ısıran hayvanı Timsah. Pekiiiiiii köpekler aleminin? 

Milli gururumuz; Kangal. Bildiğin gibi de ülkemizde yetiştiriliyor. Haha! Şüphesiz dünyanın en güçlü çenesine sahip olan dostlarımız koyunları ve çiftlik hayvanlarını korumak için yetiştirildi. Haliyle tehlikeyi etkisiz hale getirme konusunda usta oldu! Yalnız özellikleri seni korkutmasın. Çocuklara ve evcil hayvanlara karşı naziktir. Hatta ürkütücü bekçi köpekleri ile de kolayca arkadaş olur. Ayırt edici kürkü ve güzel suratları sayesinde de türlerin en yakışıklılarından biri.

en güçlü köpekTürkiye’nin En Güçlü Köpeği Hangisi?

Tabii Türkiye’nin de en güçlü köpeği; Kangal. Dünyada eşi benzeri olmayan bir köpek türü olan Kangal köpekleri, Türkiye’de ve yurt dışında haklı bir üne sahip. As bayrakları as! Kangal Çoban Köpekleri çok cesur, çok hızlı ve çeviktir. Kadınlara ve çocuklara çok bağlı, kötü niyetli kişilere karşı son derece caydırıcıdır. Aynı zamanda çok zeki, ileri görüşlü ve sahibine aşırı derecede bağlıdır. Sahibi tarafından azarlandığında, suçlu bir çocuk gibi başını eğiyor ve onun üzgün gözlerine bakarak af diliyor. Duygularını sadece hal, hareket, mimik ve jestlerle değil, çeşitli tonlarda havlayarak da gösterirler. Kangal çoban köpekleri görevlerine çok sadıktır.

Sürüden ayrılan ya da dağda geride kalan koyunların başında günlerce aç ve susuz bekledikleri Kangal çiftçileri tarafından anlatılır. Yüzyıllardır ihmal edilmesine rağmen, ırksal özelliklerinden veya yüksek ruhundan en ufak bir taviz vermemiştir. 1975 yılında askeri amaçlarla eğitilmiştir. Hatta yüzyıllardır bu yönde eğitilmiş herhangi bir köpek ırkından çok daha yetenekli olduğu kanıtlanmış bir durum. Gurur duyduk valla! Kangalları böyle bilir miydin sen de?

en güçlü köpekDünyanın En Güçlü Köpeği Hangisi?

Sorumuzun cevabı; İngiliz Mastiff. Sanırım cevap seni şaşırtmadı. Çünkü İngiliz Mastiff’leri çok büyük. Erkekler olanları kolayca120 kiloya kadar ağırlığa sahip olabilir (şimdiye kadarki en büyüğü 150 kiloydu). Bu nedenle devasa vücutlarının içine önemli miktarda güç sığdırabileceklerini düşünmek tamamen mantıklı.

Ne kadar güçlüler? Ataları, Roma arenalarında aslanlar, kaplanlar ve ayılarla savaşmak için kullanıldı. Sen buradan güçlerini tahmin edersin artık! Neyse ki, çoğu saldırganlık özellikleri şu an yok. Hatta kaplanla karşılaşmayı bırak bir ev kedisinden korkmaları çok daha olası. Harika aile üyesi olurlar ve boyutlarına göre de etkili bekçi köpekleridir.

Tabii ki, onları erkenden eğitmen gerektiğini söylemeye gerek yok. Çünkü büyüdükleri zaman gitmeye karar verdikleri yere onlarla birlikte gideceksin. Güçlü olduğunu söylemiştik.

Yazarken inanılmaz keyif aldığımız içeriğimizi beğendin mi? Bu türlerden herhangi birinin ebeveyni olduysan lütfen bizimle paylaş. En sevdiğimiz şey böylesine güçlü türlerin aile içerisinde minnoş yavrulara dönüşmesi! 

 

Paylaşan heymypet