Köpekler Kaç Ayda Doğurur? 

Patili dostunun sana sürpriz yapıp torun vereceğinden mi şüpheleniyorsun? Haha! Peki hamile köpek bakımı hakkında yeterli bilgiye sahip misin? Seni bekleyenleri önceden bilmen gerek! Haydi köpekler kaç ayda doğurur öğren ve önlemlerini al.

köpekler kaç ayda

 

 

Sürpriz bir şekilde anneanne olma adayı mısın? Yoksa bilinçli bir şekilde bu kararı mı verdin? Yine de seni bekleyen ciddi bir sorumluluk var. Tüylü kızının hamile kalması, senin de torun sahibi olacağın anlamına geliyor. Onların bakımı için elinden geleni yapacaksın değil mi? Minik bebekleri beklerken alacağın önlemleri bilmek için ‘köpekler kaç ayda doğurur’ sorusunun cevabını bilmen gerek. Sonuçta hazırlığı ona göre programlayacaksın.

Senin ve minik kızın için doğum süresi adına bilmen gereken her şeyi ele aldık. Bizden ve veterinerinden edindiğin bilgiler sayesinde bilinçli bir anneanne olup torunlarını en iyi şekilde karşılayacağını düşünüyoruz! Haha!

Haydi, öyleyse seni bekleyen tüm detaylarıyla köpeklerin hamilelik süreci okuman için seni bekliyor!

Köpekler Kaçıncı Ayda Doğum Yapabilir?

Köpekler daha erken olgunlaşma eğiliminde olur. Örneğin, dişi köpekler 7 ve 10 aylıkken fiziksel ve cinsel olarak olgunlaşabilir (bu, ilk kızgınlıkta çiftleştirilmeleri gerektiği anlamına gelmez). Erkek köpekler yıl boyunca rastgele ve verimlidir.

Evcilleştirilmiş köpeklerin herhangi bir cinsel partneri kolayca kabul etme ve rastgele çiftleşme eğilimi, birçok yetiştirici tarafından ‘evcilleştirmenin bir yönü’ olarak kabul edilir.

Köpekler Kaç Ay Hamile Kalır?

Köpek gebelik süresi, çoğu köpek için ortalama 63 gün veya yaklaşık dokuz haftadır. Tüm hamilelik, üç aya karşılık geliyor. 

Köpekler Yılda Kaç Kez Doğurur?

Köpek ısı döngüleri cinsten cinse ve hatta köpekten köpeğe değişir. Bir köpek kızgınlığa her girdiğinde hamile kalabilir, ancak bu, hamile kalması gerektiği anlamına gelmez.

Genel fikir birliği, çoğu köpeğin yılda iki kez doğum yapabileceğidir. Bununla birlikte, bazı köpekler yılda üç kez doğum yapabilir. Ortalama bir köpek her altı ayda bir kızgınlığa girer ve bu da yılda en fazla iki kez olacaktır. Bununla birlikte, bazı köpeklerin yılda 3 kez kızgınlık dönemi olabilir. Bu da pek olası olmasa da bir yılda 3 kez hamile kalmalarını mümkün kılar. 

köpekler kaç aydaKöpekler Kaç Yavru Doğurur?

Rüm köpekler ortalama 5-6 yavru olmak üzere 1 ila 12 yavru arasında doğum yapar. Ancak AKC kayıt verilerine göre, her köpek ırkı büyüklük, işlev ve kişilik açısından farklılık gösterdiği gibi, konu yavru boyutuna geldiğinde de farklılık gösterir. 

Büyük köpekler daha büyük yavrulara sahip olma eğilimindeyken, küçük köpekler daha küçük yavrulara sahip olma eğilimindedir. Çünkü yavruların boyutu, daha büyük köpeklerin daha fazla yavruya güvenli bir şekilde sahip olmasına izin verir.

Örneğin, Labrador Retriever türü; yaş, sağlık, beslenme ve genetik çeşitliliğe bağlı olarak 5 ila 10 yavru doğurabilir. Bununla birlikte ilk yavrusu ortalama olarak diğer yavrulardan daha küçük olur. 

Köpekler Kaç Günde Doğurur?

Köpeklerde gebelik süresi, normalde 57-65 gün arasında değişmekte olup, ortalama 63 gündür. Ancak doğum birkaç gün arasında değişebilir. Bu basit bir cevap gibi görünse de, doğum gününü belirlemek genellikle zordur.

Köpeklerde hamilelik, insanlara kıyasla nispeten daha kısadır. Toplamda yaklaşık 9 hafta sürer ve her gün önemlidir. Gebelik süresinin uzunluğunun bilinmesi, gebe anne ve yavruların sağlığı için önemli. Ayrıca gebelik sırasında beslenme ve veteriner bakımının takibi için kullanılması gerek.

Planlı bir üreme ile çiftleşmenin kesin tarihini kaydetmen gerek. İki çiftleşme varsa, tarihleri not et ve doğumun 63 ila 65 gün sonra gerçekleşmesini bekle. Ancak habersiz bir doğum ise, veteriner kontrolleri doğrultusunda köpeğinin hamileliğinin kaçıncı haftasında olduğunu öğrenebilirsin.

Senin köpeğin daha önce hamile kaldı mı? İlk doğumunda kaç yavrusu oldu? Birbirinden tatlı yavruları karşılarken alacağın önlemleri biliyor muydun? Lütfen deneyimlerini bizimle paylaş!

 

Paylaşan heymypet