Kedi Çağırma Sesi

Yabancı bir ülkede bir kediyi aramayı denediysen, eminiz ki her zaman tepki vermediklerini fark etmişsindir. Neden? Niye? Çünkü görünüşe göre kedi çağırma sesi ülkelere göre değişiyor.

İngiltere’de “chh-chh-chh” derler. İsrail’de “ps-ps-ps” derler. Hindistan’a gelince, “miyav-miyav” derler. Her ülke farklı seslerle bir kedinin dikkatini çeker ve bunlar sadece birkaç örnekti! Gelin birlikte ülkelere göre kedi çağırma seslerine bakalım.

1.Türkiye

Pisi-pisi-pisi

2.Romanya

Pıs-pıs-pıs

3.Litvanya

Kıss-kıss-kıss

4.Avustralya

Puss-puss-puss

5.Polonya

Kitschi-kitschi-kitschi

6.Japonya

Neko-chan oide

7.Çin

Miao-miao-miao

8.Arjantin

Mish-mish-mish

9.Hollanda

Poes-poes-poes

10.Almanya

Miez-miez-miez

11.Ukrayna

Keets-keets-keets

12.Macaristan

Tsits-tsits

13.Rusya

Kıs-kıs-kıs

14.Tunus

Besh-besh-besh

15.Amerika

Here-kitty-kitty-kitty

16.İngiltere

Chh-chh-chh

17.İtalya

Michio-michio

18.Hindistan

Meow-meow-meow

19.Fransa

Minou-minou-minou

20.Letonya

Minka-minka

21.Sırbistan

Mats-mats-mats

22.Meksika

Bishito-bishito

23.Çek Cumhuriyeti

Chh-Chh-Chh

24.Ajerbaycan

Pish-pish-pish

25.İsrail

Ps-ps-ps

26.Gürcistan

Pıs-pıs-pıs

27.Danimarka

Mis-mis-mis

Bir Kedi Nasıl Çağırılır?

Sanılanın aksine bir kediyi eğitmek aslında mümkün! Kedini eğitmenin bir yolu, onu aradığında gelmesini öğretmektir. Neyse ki, kediler genellikle bu beceriyi oldukça kolay öğrenirler, bu nedenle kedinin sürekli olarak çağrına yanıt vermesi çok uzun sürmemelidir. Biraz sabır ve bir sürü ödülle, sonunda evin herhangi bir yerinden kedini çağırabilir ve koşarak (ya da yürüyerek) sana gelmesini sağlayabilirsin.

Kedini Çağırmaya Hazırlan

Kedini aramanın faydalarını öğren. Onu çağırdığında kedinin sana gelmesinin birçok faydası vardır. Örneğin, oyun zamanı veya yemek zamanı geldiğinde onu çağırabilirsin. Kedini evinde bulamıyorsan da çağırabilirsin. Buna ek olarak, kedin onu aradığında sana nasıl geleceğini bildiğinde, evden ayrılman gerektiğinde güvenli bir şekilde evde onu aramak zorunda kalmadan çağıracaksın.

Kedin içeride veya dışarıda ise, tekrar içeri gelmesi için çağırman faydalı olacaktır.

Veteriner randevusu için evden çıkma zamanı geldiğinde kedinizi çağırman faydalıdır. Kedin veterinere gitmeyi hoş bir deneyim olarak görmeyebilir, bu nedenle randevusu için ayrılma zamanı geldiğinde size gelmesi için biraz daha zamana ihtiyacınız olabilir.

Kediler doğuştan zeki oldukları için, kedine çağrıldığında sana gelmesini öğretmek onun için harika bir zihinsel egzersizdir.

Kedini Çağır

Onun sana gelmesini istediğin odaya girdiğinde, sözlü ipucunu tiz bir sesle söyle. Yemek zamanı geldiğinde onu arıyorsan, bir konserveyi açmadan veya bir poşeti açmadan önce sözlü ipucunu söylediğinden emin ol. Kedinin, yemek hazırlarken çıkan seslerden değil, sözlü işaretini duyduğu için gelmesini sağlamak istemen normaldir.

İster lezzetli bir ikramla, ister ekstra oyun süresiyle olsun, sana geldiğinde onu hemen ödüllendir. Sevme ve sözlü övgü yoluyla ekstra olumlu pekiştirme de yardımcı olacaktır.

Dostunu yemek zamanı çağırıyor olsan bile, kedini sadece normal yemekle beslemek yerine, ödül olarak ona lezzetli ikramlar vermek önemlidir.

Miniği oyun zamanı civarında arıyorsan, ses çıkaran bir oyuncağı sallamadan sözlü ipucunu söyle.

Tüylü dostunu çağırdığında sürekli olarak sana gelmeye başlaması bir hafta kadar sürebilir.

Kedini Çağırmanın Zorluğunu Arttır

Kedin onu aradığında sürekli olarak oyun veya beslenme alanlarına geldiğinde, zorluğu bir adım öteye taşıyın. Örneğin, seninle başka biri yaşıyorsa, sen ve diğer kişi arasında kediyi bir sen çağır bir diğer kişi. Bu meydan okuma için, her kişi, çağrıya doğru yanıt verdiğinde onu ödüllendirmelidir.

Kedin içeride veya dışarıdaysa, dışarıdayken onu içeri çağırma alıştırması da yapabilirsin. Bu, seni duyabileceği, eve nispeten yakın bir mesafede olduğunda daha pratik olur.

Onu evindeki odaların her birinden çağırma alıştırması yapın. Sonunda evinin neresinde olursa olsun sana nasıl geleceğini öğrenecektir.

İpuçları

Diğer birçok eğitim alıştırmasında olduğu gibi, bir yavru kediyi eğitmek, yaşlı bir kediyi eğitmekten daha kolaydır. Kedin bir yetişkinse, çağrıldığını anlaması biraz daha uzun sürer.

Ona günde birkaç kez çağırma alıştırması yapın. Onu normal beslenme saatlerinde aramak, uygulamanıza günde bir kereden fazla yardımcı olacaktır.

Çağırmaya cevap vermesi uzun sürse bile olsa onu ödüllendirin. Sana gelmesi uzun zaman alabilir (ki bu çok sinir bozucudur), ancak sonunda cevap vermeye karar verdiğinde onu ödüllendirmek yine de önemli olacaktır.

Kedin seni duyamadığı için yanıt vermiyor gibi görünüyorsa, işitme testi yaptırmak için onu veterinere götür.

Kedin çekindiği veya korktuğu için çağrıldığında gelmeyebilir. Kedinin korku veya utangaçlığının üstesinden gelmesine yardımcı olma konusunda tavsiye almak için veterinerle veya veteriner davranış uzmanıyla konuşmayı düşün.

Kedini çağırmak için sesini kullanmak yerine bir zil işe yarayabilir. Bu şekilde, birden fazla kişi kedini çağırmak isterse çağırır. Ayrıca kedinin duyması daha kolay olacaktır.

Sana iyi tepki verirse kedine ödül ver.

Korkan Kedi Nasıl Çağırılır?

Bu noktada onu rahatlatmak adına yapılabilecek ilk şey olumsuzluğun nedenini ortadan kaldırmaktır. Sonrasında ince bir ses ile seslenip fazla yaklaşmadan onunla göz göze gelmeye çalış ve o senin gözlerine bakarken gözlerini yavaşça kapatıp aç. Bu hareket kedi dünyasında “güvendesin” anlamına gelir.

Kediler Hangi Seslere Tepki Verir?

Kedi arkadaşın konserve açacağı ve mama poşetinin açılması dışında hiçbir şeye tepki vermiyor gibi görünebilir. Ama kedini çağırmayı denediğinde, yanıt vermiyorlar. Kediler, kendilerine fayda sağlayan şeyler dışında herhangi bir sese tepki verir mi?

Görünen o ki, kediler isimlerine ve  bazı insan sözlerine tepki veriyor. Kedilerin kulakları çok hassas olduğundan, kadın sesi veya miyavlama gibi yüksek perdeli sesleri daha çok duyar ve bunlara tepki verirler. Kediler ayrıca bir konserve açacağı veya kırışan bir torba duyduklarında koşarak gelirler.

Kedilerin seçici bir işitme duyusu varmış gibi görünür, onları çağırdığında seni duyarlar, ancak o anda yanıt vermek istemezler. Kedilerin yanıt verdiği çok daha fazla ses var.

Kediler Bazı İnsan Sözlerini Anlıyor

Kedini birkaç aydan uzun süredir beslediğinde, onlar için bir anlam ifade eden belirli sözcükleri anlayacaklardır. Örneğin, kedine her gün ödül maması verirsen ve ona her gün ödülün derse, o kelimenin ne anlama geldiğini anlayacak ve koşarak gelecektir. Veya kedini ilk aldığında isimlerini düzenli olarak söylersen, sonunda ismine cevap verecektir.

İnsan bebeklerinde olduğu gibi, kediler de sonunda bazı insan kelimelerini tekrar ederek öğreneceklerdir. Zamanla, kediler sıklıkla duydukları ve faydalı bir şeyle ilişkilendirdikleri belirli kelimeleri anlamaya başlarlar. “Yiyecek”, “ikramlar”, “atıştırmalıklar” veya yemeği ifade eden diğer kelimeler, kedilerin oldukça çabuk kaptığı kelimelerdir çünkü kelimenin ima ettiği nesne hemen verilir.

Ayrıca sık kullanıldıklarında adlarına da yanıt verirler. Sözcükleri kendi başlarına ayırt edebildikleri için değil, adlarını ve diğer sözcükleri insan davranışlarıyla ve diğer olumlu şeylerle ilişkilendirirler. Köpekler de diğer evcil hayvanlar gibi aynı şekildedir.

Kediler Yüksek Perdeli Sesleri Daha İyi Duyarlar

Kediler insanlardan daha yüksek bir frekansta işitir. Bu nedenle kedin için arka plan gürültüsüne derin sesler düşer. Bir kadın sesi gibi daha yüksek sesler, kedinin radarında daha kolay görünür. Kedini daha önce derin bir sesle denediysen, daha sonra daha yüksek bir sesle, kedinin derin sesi görmezden geldiğini ancak daha sonra yüksek sesi tanıdığını fark etmişsindir.

Kediler sesleri 85kHZ’de duyarken, insanlar 20kHZ’de duyar, bu da sizin duyamayacağınız seslerin kedini rahatsız edeceği anlamına gelir. Neden bu frekansta duyuyorlar? Yırtıcı hayvanlar için gelişmiş bir işlevdir. Kedilerin doğal düşmanı olan farelerin gıcırtısını duymalarını sağlayan küçük kafatasları ve uzun, huni şeklinde kulakları vardır.

Bu nedenle, “burada pisi, pisi” demek için tiz bir ses kullandığında, normal perdeden bir ses kullandığından daha çabuk koşarlar.

Kediler Konserve Açacağını Duyduklarında Koşarak Gelirler

Yemek kutularını açmak için sık sık elektrikli konserve açacağı kullanırsan veya bu sesi duyduklarında ton balığı alırsan, daha fazla yiyecek alıp almadıklarını görmek için konserve açıcıyı kullandığını duyduklarında koşarlar. Akşam yemeğini hazırlamak için kullanıyor olabilirsin, ancak senin kendine yaptığın yemeğe ortak olmak isteyen biri var gibi görünüyor.

Bu nokta genellikle bilimsel olarak incelenmese de, geçmişte kedi besleyen herkes, konserve açacağı kullanıldığında kedilerin gelmeye ne kadar istekli oldukları bilinir. Bununla birlikte, günümüzde çoğu kedi maması kutusu, paketlerdedir. Bu nedenle yiyecekleri için bir konserve açacağı kullanmazsın. Ama daha önce bir konserve ton balığı açtıysan ve onlara biraz meyve suyu verdiysen, o sesi yine de tanıyacak ve ona cevap vereceklerdir.

Kediler “Kedi Gibi” Seslere Tepki Veriyor

Her memelinin kendi türünün seslerine diğer seslerden daha fazla tepki verme olasılığı daha yüksektir ve kedin de bir istisna değildir. Kedin için miyavlayan kedilerin videosunu izlediysen, bunu anlarsın. Kedin muhtemelen bilgisayara gelir, diğer kediyi arar ve belki de başka bir kedi olmadığı için hüsrana uğrar.

Kedine mırlamak, miyavlamak veya tıslamak birkaç tepki verir. Çıkardığın sese bağlı olarak aklını kaçırmış gibi görünürsün. Ancak kediler, içeride veya dışarıda başka bir kediyi duymuş gibi “kedi benzeri” sesler çıkararak sana tepki vermezler.

Sahiplerinin Sesine Daha Sık Cevap Veriyorlar

Kediler, sahiplerinin sesine cevap vermeyi öğrenirler çünkü çağrıldıklarında gelirlerse ödül alırlar. Normalde kedi ebeveynleri, kedilerini yavru kedi olarak sahiplenirler ve onlarla konuşmak, oynamak ve sarılmak için çok zaman harcarlar. Sahiplerine güvenmeyi öğrenerek büyüyen kedi yavruları, sahiplerinin sesine daha sık tepki veren kedilere dönüşürler.

Bu deneyi deneyin: Evine çok sık gelmeyen bir arkadaşının gelmesini sağla. Arkadaşına kedine ismiyle hitap etmesini söyle ve kedinin arkadaşına gelip gelmediğine bak. Gelme ve olduğu yerde kalma ihtimali çok yüksek değil. Ardından, kedine sen adıyla seslen. Büyük olasılıkla, kedin yabancılardan korkmuyorsa sana gelecektir.

Tabii ki bir kedi uyuyorsa veya hemen kalkmaya pek ilgi duymuyorsa, kedin çağrıldığında sana gelmeyebilir. Sana gelip gelmeyeceklerini görmek için öpüşme sesleri çıkarmayı deneyebilirsin. Öpüşme sesleri, kedilerin duyduğu ve daha iyi yanıt verdiği daha yüksek bir frekanstadır. Ancak bazen kedin kimse için kalkmak istemez ve olduğu yerde kalır.

Kedine Miyavlamak, Cevap Vermelerine Neden Olur Mu?

Kedilerine miyavlayan insanlar, henüz hakim olmadığı dili konuşmaya çalışan bir insan bebeği gibidir. Hepsi saçma ve mantıklı değil. Kedine miyavladığında, sana hiçbir anlam ifade etmiyormuşsun gibi mi bakıyor? Yoksa görmezden gelip uykusuna mı dönüyor?

İnsanlar kedileri gibi miyavlar veya sesler çıkarır. Ancak onlar için miyavlama büyük olasılıkla anlamsızdır. Bununla birlikte, kedilerin tepki verdiği ve sahipleriyle bir miyavlama yarışmasında ileri geri gittiği zamanlar vardır. Ancak bu, sahiplerini kedi dilinin ince noktalarında eğitmeye çalışan bir kedi olabilir.

Her halükarda, kediler canları isterse miyavlamana tepki verir. Eğer yapmazlarsa da yapmazlar.

Çözüm

Kediler istedikleri zaman birkaç sese tepki verirler. Son derece bağımsız olduklarından, kendi zamanlarında kalkarlar ve sana gelirler. Sosyal yaratıklar olsalar da evlerinde ve bölgelerinde patron olmayı severler.

Kedilerin daha yüksek bir frekansta duyduklarını unutma, bu yüzden sana gelmelerini istiyorsan, öpüşme sesleri çıkarmayı dene. Ayrıca yüksek seslere karşı çok hassastırlar, bu da bir kediyi ses bitene kadar saklanmaya itecektir.

Bağırmak, kedinin ya saklanmasına ya da kendi bağırışlarıyla üzerine gelmesine neden olacaktır.

 

Paylaşan heymypet