Hangi Burç Hangi Köpekle Anlaşabilir? Burçlara Göre Köpek Türleri

Sevgili Petastro Okuru,

Bu hafta, burçlara göre köpek cinsleri hangileridir bunu ele alacağız. Geçtiğimiz haftalarda seninle insanlarla hayvanlar arasındaki burç uyumlarından bahsetmiş ve her burcun enerjisini tamamlayan bir hayvan olduğunu söylemiştim.

Fakat bu demek değil ki burcuna göre sadece tek bir hayvan sahiplenebilirsin. Öyle olsa bütün Boğalar kedi, bütün Yengeçler tavşan sahiplenirdi. Halbuki köpek seven Boğalar da var Yengeçler de… Ben de bugün bu konuya biraz daha yakından bakmak istiyorum. Köpek sahiplenmeyi düşünüyorsan enerjisiyle, oyunculuğuyla, evcimenliğiyle burcuna en uygun köpek türlerini anlatacağım birazdan. Hazırsan başlayalım…

KOÇ: LABRADOR RETRIEVER VE PORTEKİZ SU KÖPEĞİ

Hırslı, bağımsız ve rekabetçi Koçlar için en uygun köpek, oynamayı seven bir labrador retriever olacaktır. Bu enerjik, dışa dönük türün kalender bir ruhu varduır ama fiziksel ve zihinsel sağlığı için bolca egzersize ihtiyaç duyar.

Koçlar için uygun bir diğer köpek de Portekiz su köpeğidir. Eğitimi kolay olan bu tür, insanını mutlu etmek için elinden geleni yapar. Üstelik enerjik bir Koç’a ayak uydurabilecek enerjiye sahiptir. Su kıyılarında yaşamayı sevdiğini de unutmamak gerekir.

BOĞA: BOXER VE BEAGLE

Boğalar zodyakın en sadık burçlarıdır ve bu sadakate karşılık verebilecek koruyucu boxer’lar ile mükemmel bir birliktelik kurarlar.

Sadakatiyle bilinen bir diğer tür ise beagle’dır. Ataları geçmişte sürüler halinde avlanmak için üretilen bu tür, insanlara eşlik etmeyi sever ve çocuklar için en uygun arkadaşların başında gelir.

İKİZLER: BORDER COLLIE VE ALMAN KURDU

Meraklı ve dinamik olan İkizler burçları, kendi duygusal zekalarını yansıtan bir köpekle iyi anlaşabilirler. Hem şefkatli, hem akıllı hem de enerjik bir köpek arayanlar ise border collie’den iyisini bulamaz. Üstelik bu tür çok kolay eğitilir ve karşısına çıkan her türlü engeli göğüslemeye hazırdır.

Usta bir çoban köpeği olan Alman kurdu ise özgüven, zeka ve sadakat timsali olduğu için bir İkizler’i çok mutlu edebilir. Tıpkı İkizler burcu bir insan gibi Alman kurdunun da iki yönü vardur. Ailesi ve sevdikleri için yapabileceklerinin sınırı yoktur ama tanımadığı insanlar da umurunda bile olmaz.

Burçlara Göre Köpek Türleri

YENGEÇ: GREYHOUND VE CAVALIER KING CHARLES SPANIEL

Yengeçler hayatlarındaki kişilerden (ki buna ev hayvanları da dahil) mutlak bir bağlılık beklerler. Greyhound’lar onları asla hayal kırıklığına uğratmayacak köpeklerdir. Bu nazik ve soylu tür insanından aldığı tüm sevgiyi fazlasıyla geri verir.

Tatlı mizaçlı, zarif Cavalier King Charles Spaniel’lar ise insanlarını sevgi yağmuruna tutması garantili köpeklerdir. Üstelik bu tür çok da uyumludur. İnsanının alışkanlıklarına kolaylıkla ayak uydurup koltukta yatmaktan da parkta koşup oynamaktan da keyif alabilir.

ASLAN: MASTIFF VE SAINT BERNARD

Aslan yürekli Aslanlar, köpeklerinin de kendileri gibi cesur ve gözükara olmasını ister. İri yarı kaslı köpekler olan mastiff’ler ailelerini korumak için her şeyi yaparlar. Ancak bir yandan da çok uslu ve ağırbaşlı bir yaradılışa sahiptirler.

Köpek dünyasının bir diğer nazik devleri olan Saint Bernard’lar da Aslan burçları için çok uygundur. Tatlı oyuncu ruh halleri ve aşırı sabırlı olmalarıyla çocuklar için de çok iyi birer arkadaşl ve güven veren birer koruyucu olabilirler.

BAŞAK: SİBİRYA KURDU VE POINTER

Çalışkan Başaklara çalışkan bir köpek gerekirse, Sibirya kurdundan daha iyisi bulunmaz. Ataları donmuş zeminde yüzlerce kiloluk kızakları çeken bu köpekler, insanlarının istediği her şeyi yapabilecek kararlılıktadır. Doğaları gereği sürü köpekleri oldukları için aile yaşamını severler ve başka köpeklerle de çok iyi anlaşırlar.

Başaklar çalışkan ve analitik olmanın yanı sıra aynı zamanda şaşırtıcı derecede hassas insanlardır. Bütün bu değerler pointer’larda toplanmış gibidir. Güçlü, zarif, hızlı ve kuvvetli olan pointer’lar özlerinde hassas canlılardır. Bu da Başaklarla derinlerden bir bağ kurmalarına olanak tanır.

TERAZİ: SHIH TZU VE BULLDOG

Barış sever Teraziler için narin, etkileyici bir köpek mükemmel bir eştir. “Aslan köpek” shih tzu’lar da Çin İmparatoru’nun sarayında yetiştirilmiş, tatlı, şefkatli köpeklerdir ve insanlarına kraliyet üyesi muamelesi yapacakları garantidir.

Bulldog’lar ise dışarıdan bakıldığında kaba, zorba köpekler gibi görünebilirler ama aslında oldukça sakin, dost canlısı ve kibar bir doğaya sahiptirler. Üstelik cüsselerine bakmadan insanlarının kucaklarına kıvrılıp birlikte zaman geçirmeyi de çok severler.

AKREP: DALMAÇYALI VE İNGİLİZ SPRINGER SPANIEL

Beyaz üzerine siyah noktalı kürkleri ve elegan tavırlarıyla Dalmaçyalılar, rekabetçi ve hırslı bir Akrep’le boy ölçüşebilecek enerjiye ve dışa dönüklüğe sahiptir. Hatta bu köpeklerin enerjisiyle baş etmek en aktif Akrep’i bile zorlayabilir. Yabancılara karşı oldukça ilgisiz olan Dalmaçyaılılar ailelerine karşı son derece sadık ve sevgi doludur.

İngiliz Springer spaniel’ı da Dalmaçyalı kadar enerjik ve dayanıklı bir köpektir. Aynı zamanda akıllı, bağlılık duygusu güçlü ve son derece eğitilebilir olan bu köpekler Akrepler içi biçilmiş kaftandır. İnsanlarla, özellikle de çocuklarla çok iyi anlaşan bu köpek, kalabalık ailelerin yaşadığı evlere çok uygundur.

YAY: LHASA APSO VE DACHSHUND

Yaramaz Lhasa Apso’lar, güldürülmekten hoşlanan Yaylar için çok uygundur. Bin yıllık bir tür olan Lhasa Apso, dikkat çekmeyi sever ama bir yandan da merakı taze tutan esrarengiz bir havası vardır.

Dachshund’un dışa dönük kişiliği de aynı özellikleri taşıyan Yayları tamamlar. Çok fazla koşmayı sevmese de oldukça oyuncu olan Dachshund ile hayat macera ile kayıtsızlık arasındaki ince çizgide ilerler ama asla sıkıcı değildir.

Burçlara Göre Köpek Türleri

OĞLAK: SHAR PEİ VE BELÇİKA ÇOBAN KÖPEĞİ

Son derece güvenilir olan shar pei’ler sadık, akıllı ve sakindir ve yaşı büyük çocuklarla yaşama kolayca alışabilir. Bu köpeklerin sıkılmasına izin vermeyen kararlı ve tecrübeli eğiticilere ihtiyacı vardır. Ancak bu pratik ve kararlı bir Oğlak için hiç zor olmayacaktır.

Oğlakların disiplin ve bağımsızlık değerlerini paylaşan türlerin başında da Belçika çoban köpeği gelir. Zor işler için yaratılmış olan bu köpekler sarsılmaz kararlılıklarıyla Oğlaklara çok uygundur.

KOVA: KANİŞ VE HAVANESE

Kanişlerin tüylü dış görünüşü seni aldatmasın. Bunlar çok akıllı köpeklerdir. Aynı zamanda mutlu ve rahattırlar ve çekingen bir kovayı kabuğundan çıkarmak için çok uygundurlar.

Havanese için ise “köpek olarak cisimlenmiş bir Kova burcu insanı” demek yanlış olmaz. Eşi benzeri olmayan bu tür zeki, bağımsız ve şefkatlidir. Üstelik sonsuz bir eğlence sunar, bu da Kovaların kalbini çalmaya yeter.

BALIK: CHIHUAHUA VE MALTESE

Minik Chihuahua gibi canlı köpekler, hassas ruhlu Balıkları hayatı fazla ciddiye almaktan alıkoyabilir. Ufacık boyuna rağmen karakter söz konusu olduğunda bir derya olan bu tür büyük köpeklere taş çıkartır.

Zodyakın en hayal gücü kuvvetli burcu olduğu söylenen Balıklar için aynı derecede zeki ve meraklı bir köpek gerekirse o zaman Maltese’lerden söz etmemiz gerekir. Şefkate görmeye (ve göstermeye) bayılan bu tür, insanı için neler neler yapar bir bilsen…

Paylaşan Petastro