Dünyanın En Büyük 5 Köpeği Hangileridir?

En çalışkan dostlarımız olarak bilinen dünyanın en büyük köpek türleri hakkında öğrenmek istediğin her şey burada! İşte birbirinden güzel özellikleriyle dünyanın en büyük 5 köpek türü…

en büyük köpek
The sympathetic boy sitting near dog in the park

 

Köpekler ailemizin yegane dostları. Bazen büyüklükleri bizi korkutuyor olsa da her biri kendi içinde duygusal ve sahiplerine düşkün. Belki sen de büyük bir köpek türünü sahiplenmek istiyorsundur? Hayatına kattığına hiçbir zaman pişman olmayacağın büyük patili dostlarımız hakkında her şeyi derledik. İşte asil ve güçlü duruşlarıyla dünyanın en büyük köpek türleri!

1. English Mastiff

Listemizin en başında yer alan görkemli türümüz; English Mastiff. English Mastiffleri ortalama olarak; 60-88 cm boyunda ve  90-100 kilo ağırlığında oluyor. Hem boy hem de ağırlık olarak günümüzde yaşayan en büyük köpek ırkları arasında ilk sırada geliyor. Tarih boyunca korkunç başlangıçlarıyla tanınan bu tür, eski savaş köpeklerinden türemiştir.  Şimdi ise dünyanın dört bir yanındaki kanepeleri ısıtıyor ve birçok ailenin en sevilen üyesi. Bu dev köpek türü, en sevdikleri insanlarla kucaklaşmadıkları zamanlarda yüksek zekaları sayesinde; güvenlik, polis ve askerlik görevlerinde de oldukça iyi.

2. Irish Wolfhound

İki numaramız Irish Wolfhound. Tıpkı English Mastiffler gibi Irish Wolfhound türümüz de zorlu hayat koşullarını tatmış bir köpeğimiz. Daha önce kurt avı için kullanılan bu köpek türünün erkekleri savaşlarda atları ve arabaları çekmek için kullanılıyordu. Tahmin edebileceğin gibi çok güçlü bir tür ve ortalama 80 cm boyunda. Devasa ve korkutucu görünümüne aldanma. Onlar öyle güzel bir aile üyesi oluyor ki sahiplerine duydukları sevgi ve saygı görenleri hayran bırakıyor. Ancak biraz hareketli olduğu için sürekli oyun oynamak isteyebilir. Tabii bu kötü bir özellik değil! Yakışıklılığından bahsetmiyoruz bile…

en büyük köpek

3. Saint Bernard

Çoğu kişi bu türümüze ‘Aziz’ Bernard denmesini melek gibi bir kalbi olduğuna bağlar. Sence neden? Kalpleri melek gibi olsa da isimlerinin bu olmasının nedeni bu değil. Aslında Saint Bernard türümüz İsviçre manastırı tarafından yetiştirildiği için adı böyle. Büyük boyları (71-76 cm) kutsal toprakları korumak için mükemmel oldukları anlamına geliyor. Ancak kilisede büyüdükten kısa bir süre sonra İsviçre Alpleri’nde inanılmaz arama-kurtarma köpeği olabileceği keşfedildi. Nazik ve yumuşak suratları gibi kalpleri de yumuşacık. Dünya çapında hala arama kurtarma operasyonlarında kullanılıyor. Güzel suratları sayesinde de onların namını duymayan kalmadı.

4. Newfoundland

Newfoundland türümüzü duyduysan muhtemelen yüzme sevgisinden dolayı. Mükemmel cankurtaran ve su sporlarında uzman olan Newfoundland, yüzerken avantaj sağlaması için perdeli ayaklara sahip. Bunu bilmiyordun değil mi? Genellikle boyları 68-73 cm aralığında ve son derece zeki köpekler.  Cankurtaran kimlikleri o kadar benliklerine eklenmiştir ki, normal bir şekilde yüzen aile üyelerini bile kurtarmaya çalıştıkları oluyor. Newfoundlands, inanılmaz derecede sevgi doludur. Uzun ve yumuşak tüyleri onları muhteşem sevimli kılan özelliklerden bir diğeri.

en büyük köpek5. Dogue de Bordeaux

Fransız Mastiff olarak bilinen bu türümüz, 60-66 cm boyunda ve alışılmadık buruşuk bir görünüme sahip. Eski çiftlik hayvanlarının koruyucusu Molossus’un soyundan geldiği düşünülen Dogue de Bordeaux, yıllar boyunca birçok farklı alanda görev almış. 12. yüzyılda Fransız mülklerinde büyük av hayvanlarını avlamaktan sığır sürmeye, hatta korkunç bir savaş köpeği olmaya kadar, bu dev köpek türü tüm bu saydıklarımızı yaptı. Ayrıca bu köpek türünü sahiplenmeyi düşünüyorsan aşırı deri kıvrımlarından dolayı detmatit riski taşıdığını da bilmen gerek. Türümüz hakkında daha detaylı bilgi edinmen şart.

Senin de bu saydığımız güçlü köpeklerden biriyle dostluğun var mı? Büyük görünümlerinin yanı sıra hepsi çok asil ve sevimli değil mi? Umarız içeriğimizi beğenmişsindir. Daha güzel içerikler için bizimle birlikte olmaya devam et. Sensiz olmaz…

Paylaşan heymypet