Köpekler Öpücükleri Sever Mi? Cevaba Çok Şaşıracaksın!

Dudaklarını öpücük pozisyonuna getirmeden önce, köpeklerin insanlardan gelen öpücükler hakkında gerçekten nasıl hissettiğini burada bulabilirsin. Sence köpekler öpücükleri sever mi?

 

 

‘Köpeğimin başının üstüne büyük bir öpücük kondurmayı seviyorum, o bu rutini iyi biliyor ve bana mutlu bir şekilde bakıyor’ diyebilirsin. Biliyoruz çoğu köpek sahibi gibi yavrunu öpücüklere boğmayı seviyorsun. Köpeğin sevgi göstermekten hoşlanıyorsa, karşılığında seni yalaması kaçınılmaz. Peki ama gerçekten köpekler öpücükleri sever mi?

Peki ya köpekler öpücükleri seviyorlar mı diye hiç düşündün mü?  Ya köpeğin öpülmek istemiyorsa? İnsanlar öpücüğün diğer insanlara sevgi göstermenin doğal bir yolu olduğunu bilirler ama bazen köpeklerimizin insan olmadığını unutuyoruz. Pek çok köpeğin aslında bu yaygın insan davranışından hoşlanmadığını öğrenmek seni şaşırtabilir.

Köpekler Öpülmekten Hoşlanır Mı?

Gerçekten sorulması gereken ilk soru, köpeklerin insanlardan gelen öpücükleri anlayıp anlamadığı. Görünüşe göre köpekler insan duygularını tanımakta oldukça iyi olsalar da içgüdüsel olarak öpücüklerin ne olduklarını bilmiyorlar. Köpeklerin insanlardan öpüşmeyi nasıl deneyimlediğini öğrenmek için sertifikalı hayvan davranış uzmanı Amy Shojai’nin verdiği bilgilere bir bakalım. 

“Bazı köpekler, sahiplerinin onlara karşı yaptığı davranışların ne anlama geldiği öğretilirse bundan hoşlanırlar” diyor. Bununla birlikte köpeğin senin ne yaptığını bilmiyorsa, onun strese girmesine veya kafasının karışmasına neden olabilirsin. Shojai, “Onları öpen insanlar potansiyel olarak karışık sinyaller gönderebilir” diyor. Bir kişinin sevgi sinyali vermeye çalışması, köpeğin o şekilde kabul edeceği anlamına gelmez. 

Köpekler, diğer köpeklerle kafa kafaya değil, yan bir kavisle yaklaşma eğiliminde olur. Bu nedenle, bir köpeğin aniden yaklaşan bir insan yüzü görmesi kafa karıştırıcı olabilir. Aslında, bazı köpekler bunu bir tehdit olarak görür ve hırlayarak veya ısırarak kendilerini savunma ihtiyacı hisseder. Shojai, köpekleri öpen veya kucaklayan çocuklar için özellikle endişelendiğini sölüyor. Çünkü “köpek yanlış bir şey yaparsa, dişlerinin erişebileceği çok yakın bir mesafededir” diyor. 

Peki cevap nedir, köpekler öpücükler net bir şekilde sevmiyorlar mı? Duruma göre değişir. Shojai, “köpek başının üstünden öpülmeyi kabul ettiyse ve bu bir rutine dönüşüp bu eylemi anlamlandırıp öğrendiyse, sorun değil” diyor. “Yine de, hayatına yeni girmiş bir köpeğe şefkat göstermek için onun türüne daha uygun başka yollar vardır”.

Gerçek şu ki, bazı köpekler öpülmekten hoşlanmazlar. Bununla birlikte, öpücükleri kabul etmek için eğitim gören köpekler, sonunda onlara tahammül eder ve hatta onlardan zevk alır.

köpekler öpücükleriKöpeklerin Yalaması Öpücük Anlamına Mı Gelir?

Bir köpek seni yaladığında, bu her zaman bir sevgi gösterisi değil. Shojai, “İnsanların köpek öpücüğü (yalama) olarak gördüğü şey, köpeklerin daha tipik olarak yatıştırma veya saygı işaretleri olarak gerçekleştirdiği bir eylem” diyor. 

“Başka bir köpeğin ağzını ve gözlerini yaladıklarında, ‘Ben tehdit değilim, sen benim patronumsun’ diyor”. Shojai, “Benzer şekilde insanların ağzını ve gözlerini hedef alıyorlar veya ellerini yalıyorlar”diye devam ediyor. 

Bazen sakinleştirici sinyal olarak da adlandırılan bir yatıştırma sinyali, köpeklerin kendilerini ve diğer köpekleri sakinleştirmek için kullandıkları ince bir beden dili biçimi. Köpekler arasındaki çatışmalarda gerilimi azaltmak için mimikler kullanır. Esneme, burnunu çekme, kaşınma, hapşırma, dudak yalama ve başkalarını yalama davranışları mimiklerin bazı örnekleri. Shojai köpeklerin “yalamayı bir sevgi işareti olarak tanımlamadıklarını, ancak dikkat çekmek için sahiplerini yalayabileceklerini” söylüyor. 

Temel olarak köpekler yalamalarına dikkat ve şefkatle karşılık verdiğini anladığı zaman, bu onları seni daha fazla yalamaya teşvik eder. Tabii ki, köpeklerimizin sevgi ve şefkat göstermek için bizi yalayıp yalamadığını bilmemiz gerekiyor (çünkü derinlerde bunun doğru olmasını istiyoruz). 

Patili arkadaşlarımız bizi neyin memnun ettiğini öğrenir ve davranışlarını buna göre ayarlar. Tüylü dostlarımız çok dikkatli ve uzlaşmacı şirinler ve çoğu zaman zaaflarımıza katlanmaya, hatta onlardan hoşlanmayı öğrenmeye istekliler.

Yani, eğer köpeğini öpersen ve o seni yalayarak tepki verirse, bu gerçekten birkaç farklı anlama gelir. Köpeğinin vücut dilinde, mesajı deşifre etmene yardımcı olan ince ipuçları da mevcut.

köpekler öpücükleri

Köpekler Onları Öptüğümüzde Neden Esner Veya Hapşırır?

Onu öptüğünde köpeğinin esnediğini fark ettin mi? Bunun davranışı uykusu olduğu için değil. Esneme aynı zamanda bir yatıştırma sinyali olarak da hizmet eder. Köpek öpücüğü hoş karşılamıyorsa veya bir şekilde tehdit altında hissediyorsa, hem kendini sakinleştirmek hem de ‘hey, endişelenme, ben burada tehdit değilim, geri çekilebilirsin’ demek için esner.

Hapşırmalara gelirsek, bunlar köpek kahkahası. Haha ne şirin! Belki de köpeğin mutlu veya kafası karışık. Garip gelen davranışlara ise gülüyor. Hahaha! Aynı zamanda hapşırma, yatıştırma davranışı olarak da kullanılır. 

Sonuç olarak, bu hareketler muhtemelen köpeğinin senden öpücüklere son vermeni isteme şekli. Ama bunu kişisel algılama! Neyse ki, kafa karışıklığına ve strese neden olmadan köpeğine sevgini gösterebilirsin.

Köpeğine Onu Sevdiğini Göstermenin Yolları

Öpücüklerin veya sarılmaların ötesinde köpeğine olan sevgini göstermenin birçok yolu var. Her şey, köpeğinle ikiniz için de keyifli bir şekilde vakit geçirmekten geçiyor.

Patili dostunla oyna! Ne tür oyunlardan hoşlandığını görmek için onu izle ve istediğini ver. Köpeğinin artık bir başka köpek oyun arkadaşına ihtiyacı yok çünkü sen varsın. Köpeğine onunla oyun oynayan bir başka köpekmişsin gibi davransan iyi olur. Havlamana gerek yok tabii! Hahaha! Şaka yapıyoruz! 

Örneğin köpeğinin bacaklarını nazikçe kıstır ve bunun için de parmaklarını/ellerini sahte bir köpek ağzı gibi kullan. Ama köpeğin zevk aldığı bir oyun (bir şeyi yakalayıp geri getirme, frizbi, bir şeyi çekiştirmek) sevdiği bir insanla paylaşıldığında daha değerli bir hale gelir.

Birlikte egzersiz yapmak da bağ kurmanın harika bir yolu. Bu nedenle köpeğini doğa yürüyüşüne çıkar ve dünyayı keşfetmesine izin ver. Hatta bazı köpeklerden iyi koşan koşu arkadaşları olur. Ayrıca köpeğine bazı eğlenceli numaralar öğretmeyi denesen iyi olur. Bu tedavi dolu eğitim seansları, köpeğin için eğlenceli olur ve birlikte yaptığınız bu paylaşımlarla sevgi bağınız güçlenir.

Paylaşan heymypet