Araba Kazası Geçiren Bir Hayvan Gördüğünde Ne Yapmalısın?

Evcil hayvan sahibi ol ya da olma. Böylesi bir durumda neler yapman gerektiğini bilmen öylesine önemli ki! Sonuçta ortada bir can söz konusu, o yüzden lütfen tüm dikkatini bize ver ve yazımızı öyle okumaya başla.

araba kazası geçiren

Evinde boş vakit geçiririyorsun ve ansızın sokaktan gelen acı bir fren sesi duydun. Kendi evcil dostun veya değil fark etmez, kafayı pencereden çıkardın ve… Araba kazası geçirmiş bir hayvan yerde yatıyor. Büyük bir şoka kapılıp yerine mıhlanmak mı, yoksa hemen harekete geçip dostumuza yardıma koşmak mı? Yanıt belli sanki. Peki bu durumda neler yapman gerektiğini biliyor musun? Eğer bilmiyorsan araba kazası geçiren bir hayvan gördüğünde izlemen gereken adımları senin için sıralamaya hazırız.

ARABA KAZASI GEÇİREN HAYVAN GÖRÜNCE YAPMAN GEREKEN İLK ŞEY: KENDİNİ GÜVENE AL

Kulağa ilginç geliyor öyle değil mi? Yine de gerçekten yapman gereken ilk şey mesafeni koruyarak kendini güvene almak. Önce kaza yerini hızlıca analiz et. Trafik akmaya devam ediyor mu ya da arabada bir aksilik var mı emin ol. Ya da daha ilginci, belki de kazazede hayvan canı yandığı için sana saldırganlık sergileyebilir. Tüm bunlardan dolayı önce her şeyin senin güvenini tehlikeye atmadığı konusunda kafanı netleştir.

2. ADIM: HAYVANA DİKKATLİ YAKLAŞ

Yapman gereken şeyler aslında net. Hayvanın saldırgan olmadığını tespit ettikten sonra dikkatlice dostumuza yaklaş. Sonra da mevcut sakatlıkları tespit et. Tüm bunları yaparken teması en az seviyede tut ve hayvanı mümkün olduğunca hareket ettirme. Hayvan kaçmaya ya da uzaklaşmaya çalışıyorsa onu sakinleştirmeye çalış. Dememiz o ki, genel anlamda dikkatli şekilde hareket et.

kedilere çarpıp kaçmak

3. ADIM: İLK YARDIM

Tüm koşullar yerli yerindeyse başarılı bir ilk yardım müdahalesi can kurtarır. Kazadan sonra dostlarımızın gözle görülür bir sorunu yok gibi gelebilir. Yine de bu hayvanın ölümcül bir şekilde yaralanmadığı anlamına gelmez. Bundan ötürü sen en iyisi dostumuzu sıcak tut, açık yara varsa da yavaşça ve basitçe müdahale et.

4. ADIM: ŞÜPHEYİ YİTİRME

Nasıl yani diyebilirsin ama mesaj aslında net. Birçok kişi kazadan sonra hayvanın rahat hareket ettiğini görünce telaşını yitirir. Böylelikle hayvanın başına hiçbir şey gelmemiş gibi onu bırakıp giderler. Halbuki gizli sakatlanmalar ve sağlık sorunları için hayvanın mutlaka veteriner hekime gitmesi gerekir. En basitinden dostumuz belki de adrenalinden ötürü sağlıklı gibi gözüküyor olabilir. O yüzden lütfen şüpheyi yitirme.

5. ADIM: VETERİNER HEKİM ZİYARETİ

Tekarlıyoruz, araba kazası geçiren her hayvan soluğu veteriner hekimde almalı. Bir şekilde dostumuzu arabaya yükleyerek doğru veteriner hekim yolunu tutmalısın. Bu süreçte de hareketi minimuma indirmen şart. Yanına bir kişiyi daha almanda da fayda var.

Umarız hiçbir hayvana bu şekilde müdahale etmek zorunda kalmazsın. Hele ki kendi hayvanına… Yine de neler yapabileceğine biraz daha hakimsin artık, haksız mıyız?

Paylaşan heymypet