Yavru Kedini Sosyalleştirmek İçin Bilmen Gerekenler

Yavru kedilerin sosyalleşmesi gelişimlerinde büyük bir rol oynar. Ebeveyn olarak bu konuda doğru bilgilere sahip olman gerek. Peki, yavru kedini sosyalleştirmek için bilmen gerekenler neler? Öğrenelim!

yavru kedini sosyalleştirmek

 

 

Dost canlısı, kendine güvenen bir kedin olsun ister misin? Yavru kediliğin erken döneminde bir kediyi yetiştirme şeklin, bu hedefe ulaşmada büyük bir rol oynar. Peki, yavru kedini sosyalleştirmek için bilmen gerekenler neler?

Yavru kedi gelişiminde, kişiliğinin deneyimlerine göre şekillendiği, dört ila 14 haftalık yaş arasındaki kritik bir dönem var. Bu süre zarfında yavru kedinin beyni bir sünger gibi. Yani tüm karşılaşmalarını emer ve bunları ileride başvurmak üzere saklar.

Eğer sosyalleşirlerse, bir yetişkin olarak bu insanlarla, görüntülerle, seslerle ve deneyimlerle karşılaştıklarında kendinden emin ve sosyal olurlar. Yavru kedi dönemindeki bu hızlandırılmış eğitim olmadan, büyüyüp utangaç, ürkek ve pek de arkadaş canlısı olmayan biri haline gelirler.

Anneyle Zaman Geçirmek Sosyalleşmeyi Etkiliyor

Miniğin annesinden ayrıldığı yaş da gelişimini etkiler. Geleneksel olarak yavru kediler altı ila sekiz haftalıkken yeni evlere gider. Ancak bilgili kişiler ve barınaklar yavru kedilerini on iki haftaya kadar tutarlar.

Yavru kediler, anneleri ve yavru arkadaşlarıyla geçirdikleri ek süre boyunca, diğer algısal, motor ve sosyal becerilerin yanı sıra, ısırma ve tırmalamayı engelleme (dişlerini ve pençelerini nasıl dikkatli kullanacakları) gibi önemli dersleri de öğrenirler.

Yeni yavru kedini eve çok erken getirirsen, ayrılık kaygısı, obsesif emme veya nesneleri çiğneme ve kötü kum kutusu alışkanlıkları gibi davranış sorunları olan bir kediye sahip olma riskiyle karşı karşıya kalırsın.

Ayrıca yeni evlerine uyum sağlamada ve diğer kedilerle geçinmede daha fazla zorluk yaşamaları mümkün. Çünkü diğer kedigillere karşı nasıl davranacaklarını asla öğrenmemiş olurlar.

On iki haftalıktan sonra onu eve getirirsen, bir yavru kedinin seninle bağ kurmayacağından endişelenme. Aksine, çok daha iyi bir arkadaş olacaklar.

yavru kedini sosyalleştirmekYavru Kedini Nasıl Sosyalleştirirsin?

Sosyalleşme sadece barınma veya kurtarma grubuna bağlı değil. Yavru kedin eve geldiği zaman buna devam etmen gerekir.

Dostun şu ana kadar herhangi bir sosyalleşme almamış ve eğitimin daha doğal bir şekilde gerçekleştiği pencereyi kaçırmış olsa bile, çabaların çoğu durumda kedinin sosyal becerileri öğrenmesine yardımcı olur.

İşte birkaç ipucu:

Yavru kedinizi çok çeşitli insanlarla tanıştır: erkekler, kadınlar, gözlük veya şapka takan insanlar, tekerlekli sandalye veya yürüteç kullanan insanlar vb. Onları birçok farklı insanla tanıştırman gerekir.

Onu köpeklerle tanıştır. Kedi dostu köpekleri seçtiğinden emin ol ve kimsenin incinmemesi için buluşmalarını denetle.

Onları blender, televizyon ve elektrikli süpürge gibi evdeki seslere, yani hayatları boyunca duyacakları her şeye maruz bırak.

Yavru kedinin ilk hafta ve aylardaki deneyimleri en etkili olsa da, onu hayatı boyunca sosyalleştirmeye devam et. Onun sosyal ve zihinsel olarak çevik kalmasına yardımcı olur.

Paylaşan heymypet