Farklı Muhabbet Kuşu Türleri Var mı?

Muhabbet kuşları bu şekilde sınıflandırılabilecek yüzlerce kuş türünden sadece bir tanesi. Peki, farklı muhabbet kuşları hangileri? Hangi kuş türleri bu sınıflandırmaya giriyor?

farklı muhabbet

 

Muhabbet kuşları bu şekilde sınıflandırılabilecek yüzlerce kuş türünden sadece bir tanesi. Tüm papağanlar muhabbet kuşu sayılmıyor. Papağan/muhabbet kuşu tartışması deneyimli kuşçular için bile kafa karıştırıcı ve kuş uzmanları fikir birliğine varamıyor. Bize de farklı muhabbet kuşu türleri konusunu açıklığa kavuşturmak düşüyor! Bu yazımızda daha önce duymadığınız ve sizi şaşırtacak özelliklere sahip türleri tanıyacağız.

Ama öncelikle bir sorumuz var: Küçük tüylü dostunuz için ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyin yalnızca bir tık uzağınızda olduğunu biliyor muydunuz? 
Oyuncaktan yeme, bakım ürünlerinden aksesuara kadar, GetirÇarşı’dan kuşunuz için vereceğiniz tüm siparişler 30-45 dakikada semtinizin pet shoplarından kapınıza gelir. Şimdi sipariş verin! 

Türleri Yakından Tanıyalım

Muhabbet kuşu, uzun bir kuyrukları olan ve Amerika Papağanı, Amazon ve Kakadu gibi büyük papağan türlerinden daha küçük olan kanca gagalılara denir. Muhabbet kuşları genellikle son derece zeki, eğitilmesi kolay ve mükemmel konuşmacı kuşlar olurlar. Hatta bazıları insan konuşmasını taklit etme konusunda daha büyük papağan türlerinden daha yeteneklidir.

Farklı muhabbet kuşu türleri kendi içlerinde belli gruplara ayrılıyor. Bu gruplardan biri, Hint Boğazlı Muhabbet Kuşu, Bıyıklı Muhabbet Kuşu, İskenderiye Muhabbet Kuşu ve Erik Başlı Muhabbet Kuşu gibi kuşları içeren Asya Muhabbet Kuşları olarak bilinir. Bu kuşlar Hindistan, Endonezya, Sri Lanka ve yakınlardaki diğer topraklardan geliyor. Bunların hepsi Psittacula olarak sınıflandırılan akraba türler. Hemen hepsi vücut yapısında benzer özellikler sergiler.

farklı muhabbetBaşka bir muhabbet kuşu grubuna Çim Muhabbet Kuşları denir. Bu kuşlar, Avustralya ve çevresindeki bölgelerde yaşar ve Bourke Muhabbet Kuşları, Kızıl Göğüslü veya Görkemli Muhabbet Kuşları ve Rosellas gibi türleri içerir. Çim Muhabbet kuşu grubunun üyesi de Asya Muhabbet kuşu kuşlarının yaptığı gibi benzer vücut yapılarını ve özelliklerini paylaşıyor.

Bununla birlikte, bu kategorilerin hiçbirine uymayan çok sayıda farklı muhabbet kuşu türü var. Bunların örnekleri arasında Lineolated Muhabbetkuşu ve Kırmızı Popo Muhabbetkuşu bulunur. 

Muhabbet Kuşlarının Ortak Özellikleri

Tüm muhabbet kuşlarının ortak noktası, yüksek zekaları ve son derece sosyal doğaları. Aslında etkileşime olan eğilimleri onları mükemmel bir seçim haline getiriyor. Muhabbet kuşları bebekken elle beslendiklerinde ve uysal kalmaları için sık sık dokunulduğunda sahiplerine çok güçlü bir bağ kurma eğiliminde olur. Zamanlarının çoğunu insan arkadaşlarıyla geçirmeyi tercih ederek son derece sevgi dolu ve sevecen olurlar.

Bir Muhabbet Kuşu Sahiplenmek

Herhangi bir muhabbet kuşu türünü sahiplenmeyi düşünüyorsan, kuşunla ilgilenmek için yeterli zamanının olduğundan emin ol. Herhangi bir muhabbet kuşunu kendi haline bırakmak can sıkıntısına ve depresyona yol açar. Bu da sağlık ve davranış sorunları olarak kendini gösterir. Ancak bu kuşlardan birine uygun şekilde bakma konusunda kararlılık gösterebilirsen, sana uzun yıllar neşe  getirecek sadık bir arkadaşlıkla ödüllendirileceksin.

Paylaşan heymypet