Uzun Tüylü Kedilerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Yumuşak ve güzel görünümleriyle uzun tüylü kedileri sahiplenmek çok güzel. Ancak bakım bölümünde de biraz daha fazla dikkat gerektiriyorlar. Sahi, uzun tüylü kedilerin bakımı nasıl yapılmalı?

uzun tüylü kedilerin

 

 

Uzun tüylü kedilerin tüylerini sık sık fırçalamaya ve matların oluşmasını engellemeye hazırlıklı olman gerekir. Uzun tüylü kediler diğer kedi türleri gibi kendi kendilerini temizleseler de yine de insanlarından ekstra yardıma ihtiyaç duyarlar.

Özel Bakım İhtiyaçları

Uzun tüylü kedinin ne kadar bakıma ihtiyacı olduğu aslında sahip olduğu uzun tüyün cinsine bağlı. Yumuşak, ince, ipeksi kürkü olan bir kedide nadiren dolaşma sorunu yaşanır. Ancak daha kalın kürklü kediler sıklıkla sorunla karşılaşır.

Örneğin İran kedilerinin, kalın ve uzun tüyleri olur. Bu sebeple her gün fırçalanmaları ve ayda bir yıkanmaları gerekir. Çünkü tüyleri kolayca karışır.

Ankara kedilerinin aksine, astarları yoktur. Bu nedenle kürkleri nadiren karışır ve çok az tüy dökerler. Sadece haftalık fırçalamaya ihtiyaçları var.

Selkirk Rex kedileri özel bir durum. Çünkü uzun kürkleri bir Kanişin kürkü gibi kıvırcık olur. Dolaşmayı önlemek ve dökülmeyi azaltmak için kürklerini haftada birkaç kez taramak gerekir. 

uzun tüylü kedilerinFırçalama ve Tarama

Başlamadan önce, en iyi sonuçları elde etmek için özellikle kediler için tasarlanmış fırça ve tarakları satın alman şart. Bunları herhangi bir evcil hayvan mağazasından alman mümkün.

Kediler genellikle fırçalanmayı sever. Daha hassas olan kediler genellikle birkaç denemeden sonra dişlerini fırçalamayı sevmeye başlarlar.

Uzun tüylü kedin fırçalanmayı sevmese bile, onu düzenli olarak fırçalamak yine de önemli. Çünkü uzun tüylü kediler tüy yumağı oluşumuna daha yatkın olur.

Bir kediyi ilk kez fırçalamaya alıştırıyorsan, işte sana yardımcı olacak birkaç ipucu:

  • Kedinin önce fırçayı koklamasına izin ver.
  • Her zaman tüylerin yönünde fırçala. Böylece his rahatsız edici olmaz.
  • Baştan başla ve yavaş yavaş ilerleyerek bu duyguya uyum sağlamasına yardımcı ol.
  • İlk seansı sadece birkaç dakikayla sınırlı tut ve sonunda kedini bir ödül maması ile ödüllendir. Zamanla süreyi yavaş yavaş uzatabilirsin. 

Uzun Tüylü Kedileri Yıkamak

Uzun tüylü kedilerin banyoya ihtiyacı olur. Özellikle de tüylerine çöp veya dışkı sıkışması gibi talihsiz bir sorunla karşı karşıya kalırlarsa.

Bazı kediler, onları banyoya koymaya çalıştığımız zaman bizi ısırır veya tırmalar. Ancak Maine Coon’ların çoğu gibi diğer kediler de, banyo suyunu yeterince sıcak yaparsanız, buna kesinlikle bayılır. Kedini henüz yavruyken banyo yapmaya alıştırırsan en iyi sonuçları alırsın.

Matlarla Uğraşmak

Uzun tüylü kediler özellikle keçeleşmiş kürklere eğilimli olur. Kedinin tüyleri keçeleşirse, keçeleri kesmen gerekir.

Tüyleri çok sert çekmemeye dikkat ederek bunu nazikçe yap. Evcil hayvan mağazasından satın aldığın özel kedi makaslarını kullanmayı unutma.

Asla makas kullanma! Çünkü kedinin beklenmedik bir şekilde tepki verip ona zarar vermeni sağlaması mümkün. Keçeleşen tüyler gerçekten kötüyse, kedini profesyonel bakım için bir veterinere götürmen en mantıklısı.

Paylaşan heymypet