Kediler Neden Kafasını Toslar?

Kedilerin kafalarını sert cisimlere, diğer evcil hayvanlara hatta bazen sana toslamasının sebebi ne? Kediler neden kafasını toslar ki?

kediler neden kafasını

 

 

Kediler neden kafasını toslar? Çünkü koku iletişiminin bir parçası olarak kimyasal işaretler bırakmak için başlarını belirgin nesnelere sürtüyorlar. Toslar dediysek kafasını sert bir şekilde sürtmesinden bahsediyoruz. Kedinin iletişiminin amacına bağlı olarak, sahiplik iddiasında bulunurken bunu yapar. Bazen de memnuniyet belirtisi olarak… Bu davranışın biraz daha derinlerine inip detaylı bilgi edinmek ister misin? Bizce evet!

Kedilerin Feromon Bezleri

Kedilerin vücudunun her yerinde birkaç farklı feromon üreten bez olur. Ayak parmaklarının arasında, çenenin altında, ağzın köşelerinde, şakaklarda, kuyruk boyunca ve kulaklarda bulunurlar. Kediler bazen sürtünme gösterilerinde kafalarının tamamını kullanmaya karar verir. Biz de buna halk dilinde ‘toslama’ deriz.

Kafanın hangi kısmının kullanılacağı hedef nesnenin yüksekliğine bağlı olur. Alın ve kulaklar genellikle en yüksekteki nesnelere sürülür, baş yüksekliğindeki nesneler ise ağız köşesinden kulağa doğru kaydırılarak işaretlenir. Alttaki nesneler çeneye ve boğaza sürtülür.

kediler neden kafasını

Kediler birbirlerine sarıldıkları zaman bu genellikle bir tür sosyal bağ olarak yapılır. Dost canlısı ve tanıdık kediler arasında ve kolonideki tüm kedilerin aynı “kokmasını” sağlamanın bir yolu olarak genellikle daha baskın olan kedi tarafından başlatılır.

Sahiplerine Sürtünmesi

Bazı kediler saldırganlaşır ve bu davranışı kafa çatlatma yarışına dönüştürür. İnatçılıklarıyla nam salan keçiler gibi yani, haha! Bazıları ise yavaş yavaş vücutlarını ve kuyruklarını insan ayak bileklerinin çevresine ve çevresine sürter.

Kesin olarak onlara sormadığımız için bilmiyoruz ama bize kalırsa kediler kendileri için en önemli olan nesnelere koku işareti koyma eğilimde. Yabancılarla değil dost canlısı kedilerle sürtünmeyi kullanırlar. Yüzüne yakın, açık gözlerle yüzünüzü ovuşturan bir kedi, kendisini savunmasız bir duruma sokarak güven açısından size büyük bir iltifat etmiş olur. Seni kabilesinin bir parçası olarak görüyor. Tıpkı seni onun sevgi dolu yuvanın bir parçası olarak görmen gibi. Duygulandık doğrusu!

Senin kedin tabiri caizse sana ‘tosluyor’ mu? Eminiz ki bu davranışı sergilediği an ona mest oluyorsundur. Çünkü bizce çok sevimli bir görüntü. Bazı dostlarımız kendi halinde takıldığı için yapmayı pek sevmiyor. Yine de toslayan kedi sahipleri çok şanslı. Kediler hakkında daha farklı bilgiler öğrenmek istersen diğer yazılarımıza da göz atmanı öneririz. Çünkü her içeriğimiz birbirinden farklı ilginç ve gerçek bilgileri barındırıyor…

Paylaşan heymypet