Köpek Genlerinin Davranış ve Kişilikle Bağlantısı

Neredeyse her köpeğin insanların kafasında eşleşen bir kişilik tipi olur. Golden Retriever’ların dost canlısı olduğunu düşünüyoruz. Shih Tzu’lar muhteşem ve mesafeli. Chihuahua’lar çok gergin. Collie’ler şefkatli. Peki, köpek genlerinin davranış ve kişilikle bağlantısı olduğu için mi? Öğrenelim bakalım!

köpeklerin genlerinin

 

 

Çoğumuz, türlerle ilgili stereotiplerin her zaman doğru olmadığını kanıtlayan en az bir köpek tanıyoruz. Ancak bazı türlerin doğası gereği farklı kişilik veya davranış özelliklerine sahip olup olmadığını merak ederiz. Bu özellikler genetik olarak türler aracılığıyla mı aktarılıyor? Köpek genlerinin davranış ve kişiliklerini oluşturmada bir bağlantısı var mı?

Araştırmacılar, bir köpeğin genlerinin ve türünün davranışlarını kişiliğini nasıl etkilediğini belirlemek için iddialı bir çalışma başlattı. Uzmanlar, farklı cinslerden 17.000 köpek üzerinde çalıştı. Araştırmacılar daha sonra DNA ile özellikler arasında bir ilişki olup olmadığını görmek için bu köpeklerin kişiliklerini 5.700 köpeğin genomlarıyla karşılaştırdı.

Sonuç şaşırtıcı oldu. Köpeklerin DNA’sının 131 bölümünde gösterilen 14 kişilik özelliğini buldular. Çalışmada özellikleri belirlemek için Köpek Davranışı Değerlendirme ve Araştırma Anketi kullanıldı. Bu, hemen hemen her türün belirli kişilik ve davranış özelliklerine yatkınlığı olduğunu doğruladı.

Köpeklerde Sık Görülen Özellikler

Çalışma köpeklerde kalıtsal olması muhtemel üç özelliğin olduğunu buldu: eğitilebilirlik, kovalama ve saldırganlık. Ayrıca, farklı köpek türlerine kalıtsal olduğu tespit edilen diğer özellikler arasında; yabancılara ve diğer köpeklere karşı duyulan korku, dikkat çekme davranışı, dokunmaya karşı hassasiyet ve enerji seviyesi yer alıyordu.

köpeklerin genlerinin

Köpek türleri doğal olarak birbirlerinden farklı davranır. Bu da mantıklı bir teori. Örneğin köpeklerin vahşi doğada bile onları çevrelerine daha uyumlu kılan bazı özellikleri olur. Dolayısıyla belirli amaçlar için yetiştirilen köpeklerin belirli davranışlara yatkın olacağı sonucu çıkar.

Ancak, araştırmacılar köpek genleri ile davranışları arasında bir bağlantı bulsa da bu, herhangi bir cinsten köpeğin belirli bir şekilde davranacağını garanti etmez. Araştırmacılara göre eğitim, çevre ve sahipler de bu doğal çeşitliliğe katkıda bulunur.

Bir tür ortalama olarak belirli bir davranışı az ya da çok sergileyebilirken, herhangi bir köpekte tam olarak ne elde edeceğimizi asla bilemeyiz. Yalnızca ortalama olarak bir fikrimiz oluşur.

Türler, farklılıkları sergilenen özellikleri etkiler. Ancak agresif bir Golden Retriever ya da çok dışa dönük bir Shih Tzu gördüğün zaman şaşırma. Bu, eylemdeki farklılıkların harika dünyası.

Köpekler Üzerinde Genetik Çalışmalar

Bu köpekler üzerinde yapılan ilk genetik çalışma değil. Önceki bir çalışma, mutasyona uğramış genler ile köpek dostluğu arasında potansiyel bir bağlantı buldu. Bu çalışma, genetik mutasyonların, köpeklerin neden insanlara karşı kurt kuzenlerinden daha doğal olarak daha şefkatli olduklarını kısmen açıkladı.

Evcilleştirme mutasyonlarda bir faktör olabilir. İlginç bir şekilde, mutasyona uğramış bu genler, insanlarda bulunan ve dostluğu etkileyen genlere karşılık geliyor. Örneğin, insanları daha sosyal ve arkadaş canlısı yapan Williams-Beuren sendromuna sahip kişilerde de bu genlerde farklılıklar bulunur.

Paylaşan heymypet