Beyaz Tüylü Kediler Hakkında 5 Gerçek

Bütün kediler tüy renkleriyle birbirinden farklı güzelliği barındırır. Tıpkı bir Calico gibi beyaz tüylü kediler de kendine özgü güzellikleri olur. Peki, beyaz tüylü kediler hakkında bilmediğin bazı şeyler olduğunu söylesek?

beyaz tüylü kediler

 

 

Yumuşak tüylü ve çok sevimli beyaz kediler, doğanın en güzel kedi sanatı eserlerinden bazıları. Gölgelerde kolayca saklanabilen gri veya siyah kedigillerin aksine, neredeyse parıldayan beyaz bir kürk giyen bir kediyi gözden kaçırmak zor olur. Beyaz kedilerin belirli bir cins olmadığını, bunun yerine birçok farklı kedi türünün uzunlukları değişen beyaz kürklere sahip olabileceğini unutma. Beyaz tüylü kedilerin çeşitli göz renkleri olması mümkün. Ancak birçoğunun muhteşem mavi gözleri ve hatta iki farklı rengi olur. Her kedinin kendine özgü güzelliği, gizemi ve ilginç geçmişi alışkanlıkları olur. Beyaz kedilerin karlı kürklerine özgü pek çok gerçek var. Bu kedigillere olan hayranlığını artırmak için güzel beyaz kedilerin bazı gerçeklerini bir araya getirdik. İşte beyaz tüylü kedilere özgü gerçekler…

Birçok Farklı Tür Tamamen Beyaz Tüylere Sahip Olur

Calico kedileri gibi, tamamen beyaz kediler belirli bir cinsle bağlantılı değil. Bunun yerine, Siyam ve Devon Rex dahil olmak üzere birçok farklı cins – hem uzun hem de kısa tüylü – saf beyaz bir kürke sahip olması mümkün.

Peki, tamamen beyaz tüylerine ne sebep oluyor? Bir kedi, maskeleme geni olarak bilinen baskın W genine sahipse, kedinin genetik yapısındaki diğer tüm tüy rengini ve desen genini “saklayacak” ve bu da bembeyaz bir kürkle sonuçlanacak.

Beyaz Kedilerin Eşsiz Göz Renkleri Olur

Bir kedinin göz renginin vücuttaki melanin üretimiyle bağlantılı olduğunu biliyor muydun? Buna göre, beyaz veya açık renkli kedilerin genellikle açık renkli gözleri olur. Tamamen beyaz kediler, mavi, yeşil, sarı, turuncu veya renk kombinasyonları gibi çeşitli çarpıcı göz renklerine sahip olması mümkün.

Çoğu (Hepsi Değil) Beyaz Kedi Sağır Olur

Beyaz kedilere karlı kürklerini ve benzersiz göz renklerini veren aynı genetik faktörler, birçok kedide tam veya kısmi sağırlığa da neden olur. Beyaz kürkle ilgili genetik sağırlıkla da bağlantılı olduğundan, bu özellikle mavi gözlü beyaz kedilerde olası. Bir gözü mavi ve bir gözü başka bir renkte olan beyaz kedilerde, “mavi taraftaki” kulakta işitme eksikliği görülürken diğer taraftaki kulak normal işitir.

Kedin kısmen veya tamamen sağırsa, onu güvende tutmak için alman gereken birkaç önlem var. Onları korkutmamaya dikkat et ve iletişim kurmak için sözlü işaretler yerine görsel işaretler kullan. Ayrıca kısmen veya tamamen sağır bir kediyi her zaman içeride tutmak en iyisi. Böylelikle tehlikelerden kaçınmakta veya potansiyel avcılardan kendini korumakta sorun yaşamaz.

beyaz tüylü kediler

Beyaz Kediler Albino Değildir

Hayır, beyaz kürklü kediler albino değil. Önemli bir fark var. Beyaz kedilerin sadece beyaz kürk için bir geni olur. Albinizm ise; deri, kürk ve gözlerde renk pigmentasyonunun tamamen yokluğuyla sonuçlanan genetik bir durum.

Bir kedinin albino olup olmadığını anlamanın en kolay yolu gözlerine bakmak. Beyaz kediler, daha önce de belirtildiği gibi, çok çeşitli göz renklerine sahip olur. Bununla birlikte, albino kedilerin genellikle çok soluk mavi, pembe veya kırmızı görünen gözleri var. (Gözleri gerçekten pembe veya kırmızı değil; gözlerindeki kan damarlarına yansıyan ışık onlara sadece böyle bir görünüş verir.)

Beyaz Kediler de Güneşten Yanabilir

İnsanlar gibi, açık renkli veya beyaz tüylü kedilerin de (özellikle kulaklarında, göz kapaklarında ve burunlarında) güneş yanığı olma riski yüksek. Beyaz kedilerin güneş yanıklarına karşı daha hassas olmaları nedeniyle skuamöz hücreli karsinom veya cilt kanseri geliştirme riski de daha yüksek olur.

  • Kedinin açık tenini güneşten korumak için doğru adımları atman önemli:
  • Kedin güneşlenmeyi seviyorsa, aydınlık pencerelerin yanındaki zamanı saat 10:00 ile 16:00 arasında sınırlandırmaya çalış. 
  • Pencerelerden gelen UV ışığını engellemeye veya sınırlamaya yardımcı olacak daha ağır perdelere veya güneşliklere yatırım yapmayı düşün.
  • Güneşin çok güçlü olduğu bir bölgede mi yaşıyorsun? Kedilerin hassas cildini korumak için güneş kremi hakkında veterinerden bir öneri alsan iyi olur.

Paylaşan heymypet