Maske Yutan Köpek! Atık Maskelerimize Dikkat Edelim

Tüm hayvanseverler dünyası ağız birliği ile aynı şeyi vurguluyor: Sokağa veya çöpe attığımız maskelere dikkat edelim!

maske yutan köpek
Görsel: The Wall Street Journal

Maske yutan köpek Toffee, İngiliz bir patili dostumuz. Nitekim hikaye de İngiltere’de geçiyor. Fakat bu sorun evrensel anlamda geçerli bir sorun. Evcil veya sokak hayvanı fark etmeksizin, atık maskelerimize dikkat etmemiz şart.

11 aylık bir King Charles Cavalier olan Toffee, midesiyle ilgili şikayetler çekmeye başlamış. Sahibi Jess Busby sorunu patili dostunun beslenme düzenindeki değişiklerle bağlamış ilkin. Fakat  küçük köpeğin sağlığı gittikçe kötüye gidince acilen veterinere yetiştirmiş onu.  “Toffee’nin tüm görünüşü bir haftada değişti. Çok kilo verdi. Kemikleri sayılıyordu hatta! Kusması devam edince onu hemen veterinere götürdüm.” diyor sahibi Jess. Buraya küçük bir parantez açalım: Köpeklerde kusma davranışı ile ilgili bu yazımızı okuyabilirsin. Böylece tıpkı Jess gibi çok geç olmadan dostunu veterinere götürmen gereken senaryoları öğrenebilirsin.

MASKE YUTAN KÖPEK TOFFEE ARTIK DAHA İYİ

Veterinerde yapılan ultrason sonucunda şaşırtıcı ve ürkütücü gerçekle yüzleşmişler: Meğer Toffee bir maske yutmuş! Veteriner hekim Roisin Bolger: “Toffee iyi ki hemen bize geldi. Çünkü yuttuğu maske, karnındaki yemek kanallarını tıkamış. Neyse ki sorunu hemen çözdük.” dedi.

Nitekim operasyondan hemen sonra Toffee eski sağlığına kavuşmuş. Sahibi Jess, maskeyi görünce çok şaşırmış. Çünkü Toffee gibi minik bir hayvanın bir maske yutabileceğine inanmamış. Patili dostunun maskeyi dışarıda yürürken kaşla göz arasında mideye indirdiğinden şüpheleniyor. Aynı zamanda da hayvanseverlere verecek bir mesajı var. “Sokağa attığımız maskelere lütfen dikkat edelim. Ne olacağı hiç belli olmuyor!”

Patili dostlarımız adına bu hassasiyeti gösteriyor olmak gerçekten önemli. Mesela maskelerin iplerini keserek birçok sorunun önüne geçebiliriz. Lütfen bu konuda duyarlı olalım!

Paylaşan heymypet