Müzik ve Hayvanlar: Müziğin Köpeklere Etkisi

Hepimiz biliyoruz ki müzik ruhun gıdasıdır. Hatta bazılarımız üzerinde o kadar derin bir etkisi var ki, ona bağımlıyız diyebiliriz. Fakat sadece insanların müzikten hoşlandığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Müzik ve hayvanlar arasında da ilginç bir ilişki var. Hepsi kafasını ritme göre sallamıyor olsa da bu müziğe tepki vermedikleri anlamına gelmiyor.

Müziğin hayvanları nasıl etkilediğinin arkasındaki bilimi merak mı ediyorsunuz? Sizler için küçük bir araştırma yaptım. Birçok hayvan türüne göre müziğin dostlarımız üzerindeki bazı etkilerini kaleme aldım. Bu yazı serimin ilkinde, gündemimizde köpekler var!

Müzik terapisi uzun zamandır biz insanlar için anksiyete tedavisinde kullanılıyor. Ancak, müziğin köpeklerde de stresi azaltmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Ben de bunu yeni öğrendim ve çok hoşuma gitti gerçekten.

MÜZİK VE HAYVANLAR: MÜZİK KÖPEKLERDE STRESİ AZALTIYOR

Müzik ve Hayvanlar
Görsel: wagwalking.com

Araştırmalarımdan öğrendim ki köpeklere çalınan klasik müzik, rahatlamalarına yardımcı oluyormuş! Birkaç gün dinledikten sonra sıkılıyorlarmış ama. Halbuki Stravinsky dinleseler işler değişirdi diye düşünüyorum J

Bununla birlikte, reggae ve soft rock müziğinin köpeklerin stresini ve havlama sıklığını azaltıyormuş. Bu müzik türleri bir yandan da köpeklerde ayrılık kaygısı veya gök gürültüsü fobisine de iyi geliyormuş.  Bir köpek için müzik dinlemek, annesinin yanına sokulmak ve kalp atışının ritminden rahatlamaya benziyormuş. Baksanıza, ne kadar da derinden hissediyorlar aslında müziği!

Tüm bu bulgular köpek odaklı bir müzik turu gelişmesine sebep oldu. Dog Reggae! Reggae sevsem ben de atılırdım bu işe ama alternatif müzik pek yaramaz sanırım köpek dostlarımıza.

Müziğe:

Eve yeni bir köpek yavrusu getirdikten sonra onun uyum sağlamasına yardımcı olması için

Köpeğinizi evde yalnız bıraktığınızda

Yavru köpeğinizin huzursuzlanırsa uykuya dalması için

Köpeğinizi veterinere götürdüğünüzde muayene sırasında

Gök gürültülü fırtına veya havai fişek varsa

Yavru köpeğiniz arabaya binerken seyahat kaygısı yaşadığında

Başvurabilirsiniz! Şimdilik yazımı burada noktalıyorum. Köpeklerden sonra müzik ve hayvanlar serime kedilerle devam edeceğim. O yüzden takipte kalmanızı öneririm! Bir önceki yazıma da buradan ulaşabilirsiniz!

Paylaşan Emre AKDENİZ