Kuşunun Depresyonda Olduğunu Gösteren İşaretler

Hiçbirimiz evcil hayvanlarımızın mutsuz olmasını istemeyiz. Özellikle kuşlar konu depresyon olduğunda biraz fazla etkileniyorlar. Peki, sen kuşunun depresyonda olduğunu anlayabiliyor musun? Birlikte bu işaretleri inceleyelim.

kuşunun depresyonda

 

Kuşlar sadece depresyona girmekle kalmaz, uzun süreli depresyon durumlarında kendine zarar verici davranışlar sergilemeye başlarlar. Kuşunun depresyonda olduğundan şüpheleniyorsan, sıralayacağımız işaretlerle karşılaştır. Depresyonu gösteren işaretler, evcil hayvanınla etkileşim seviyen hakkında bir şeyleri değiştirmen gerektiğinin sinyalini verir.

İştah Kaybı

Evcil kuşlarda birkaç farklı sorunun belirtisi olabilse de, depresyonun büyük bir göstergesi iştah kaybı. Kuşların metabolizmaları çok hızlı olduğu için, kuşunun yemek yemeyi bıraktığını çok çabuk fark etmeyi öğrenmek önemli. Kilo kaybı hızlı bir şekilde gelişir ve bir kuş için çok zararlı olur. Bu nedenle, evcil hayvanının yiyecek alımının iki gün üst üste değiştiğini mi fark ettin? Konuyu araştırmak için veterinerinden bir randevu ayarlamak ilk aklına gelen seçenek olsun.

Saldırganlık

Bir kuşun depresyona girdiğinin en büyük ve en kolay fark edilen işaretlerinden biri, kişiliğindeki ani değişiklik. Çoğu zaman, özellikle papağanlarda bu kendini saldırganlık olarak gösterir. Saldırganlık mevsimsel ve hormonal sorunlarla ilgili olabilir. Ancak, sürekli karakter dışı davranışlar, kuşunun kronik olarak mutsuz olduğunun bir işareti olması mümkün. Tıbbi endişeleri ortadan kaldırmak için herhangi bir ani davranış değişikliğini veterineri ile araştırın. Kuşunun fiziksel sağlığında herhangi bir sorun yok mu? O zaman kuşunun hayatında davranışı tetiklemiş olan detayları araştırmaya başla.

kuşunun depresyonda

Tüy Yolma

Bir kuş tüy yolmaya başladığı zaman bu durum hızla kronik ve yıkıcı bir soruna dönüşür. Kuşunda kel alanlar fark etmeye başlarsan, hastalığı elemek için hemen veterinerine durumu kontrol ettir. Ortada tıbbi bir sorun olmadığından emin olduğun zaman kuşunuzun neden tüy yolduğunu anlamaya çalış. Pek çok kuş can sıkıntısından ya da yeterince sosyal etkileşim alamadıkları zaman yolmaya başlar. Bu nedenle kuşuna her gün daha fazla zaman ayırmak, evcil hayvanının en çok ihtiyaç duyduğu şey olabilir.

Seslendirmelerde Değişim

Evcil hayvanının günlük olarak çıkardığı seslere hakimsin değil mi? Seslendirmesinde bir değişiklik olsa hemen anlarsın herhalde? Kuşunun çıkardığı seslerin seviyesinde veya türünde bir değişiklik fark etmeye başlarsan, bunun depresyonun bir işareti olması mümkün. Pek çok kuş, can sıkıntısından veya hayal kırıklığından dolayı çığlık atmaya başvurur. Kuşunun sesi normalden daha yüksekse seninle etkileşim kurmak istediği anlamına geliyor.

Stres Çubukları

Kanatlı dostunun stresli veya depresyonda olma ihtimalinin bir başka göstergesi de tüylerinde stres çubuklarının bulunması. Stres çubukları bir sağlık sorunu olmasa da, kuşunun genel mutluluğu ve yaşam kalitesi ile ilgili sorunlara dair ipuçları verir. Evcil hayvanında stres çubukları fark edersen, beslenmesine, çevresine, oyun programına ve seninle olan etkileşimlerine iyice bak.

Paylaşan heymypet