Kedilerde Doğum Kontrol Enjeksiyonları Test Ediliyor

Sevimli kedilerimizi hastalıklardan korumak için ilk yapmamız gereken şeylerden biri de kısırlaştırma. Yeni başlayan bir çalışma için bilim adamları, kedilerde doğum kontrol enjeksiyonunu test ediyor. İşte detaylar…

kedilerde doğum kontrol

 

 

Sorumlu bir kedi ebeveyni olmak, kedi arkadaşının ürememesini ve aşırı kedi popülasyonuna katkıda bulunmamasını sağlamak anlamına gelir. Gezegende yaklaşık 600 milyon kedigil var. Ancak, konu kedilerde doğum kontrol olduğunda kısırlaştırma artık tek seçenek değil. Ameliyatsız kalıcı doğum kontrolü, enjeksiyon şeklinde kediler için ufukta görünüyor.

Bilim İnsanları Kedilerde Doğum Kontrol Enjeksiyonunu Test Ediyor

Yayınlanan yeni bir araştırma, tek bir anti-Müllerian hormonu enjeksiyonunun dişi kedilerde üremeye bağlı yumurtlamayı önleyerek “kısırlığa” yol açabileceğini iddia ediyor.

Bu gelişme, gen terapisini ve dişi kedilerin uyluk kasına enjeksiyon yoluyla doğum kontrolü sağlıyor.

Uzmanlara göre, aşı hastalığa neden olan kısımları çıkarılmış bir viral hücre veriyor ve hücrenin içinde genetik materyal var. DNA, kedinin kaslarına, normal seviyenin 100 ila 1000 katına ulaşana kadar anti-Müllerian hormonu adı verilen bir protein oluşturmasını sağlıyor. Bu, yumurtalıkların olgunlaşmasını ve yumurta bırakmasını durduruyor.

Kediler İçin Doğum Kontrol Enjeksiyonlarının Avantajları

Kedi tıbbı alanındaki uzmanlar, bu gelişmeden heyecan duyuyor. Çünkü kedilerin ameliyata gerek kalmadan kısırlaştırılmasına olanak sağlıyor. Bu, vahşi kedi popülasyonunu kontrol etmeye gelince oyunun kurallarını değiştirecek bir hamle.

Ameliyat, özellikle vahşi hayvanlarda, hayvanları tuzağa düşürme, onları bir ameliyat tesisine taşıma, ameliyatı yapma, gece boyunca tutma ve sonra serbest bırakma konusunda yoğun stres ve maliyet içeriyor. Basit bir enjeksiyon, yakalamaya, enjeksiyona ve hemen serbest bırakmaya izin verir.

kedilerde doğum kontrol

Enjekte edilen doğum kontrolünün en büyük avantajı, invaziv olmayan doğası. Kısırlaştırma ve kısırlaştırmadan farklı olarak enjeksiyon, enfeksiyon ve kanama gibi anestezi ve ameliyatla ilişkili riskleri taşımaz. Ayrıca, ameliyattan iyileşme süresi uzun olur. Herhangi bir komplikasyon yoksa yedi ila 10 gün sürer.

Daha Fazla Araştırma Gerekli

Bütün bunlar, kediler için enjekte edilen doğum kontrolünün henüz emekleme aşamasında olduğunu gösteriyor. Bilim insanları, yeni yöntemin etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırma yapmalı. Çalışma, altısı tedavi gören sadece dokuz kediden oluşan çok küçük bir kesim üzerinde uygulandı. Enjeksiyon uygulanan kedilerden ikisi erkeklerle çiftleşti ve hamile kalmadı. Bu umut verici olsa da, enjeksiyonun etkinliği hakkında yaygın sonuçlar çıkarmak için örneklem boyutu çok küçük.

Kedi doğum kontrol enjeksiyonu mevcut olana kadar, kedilerini kısırlaştır. Kedilerde aşırı nüfusu kontrol etmenin en iyi yolu bu çünkü. Prosedür hakkında daha fazla bilgi öğrenmek ister misin? Evcil hayvanların kısırlaştırılması ve tarihçesini oku.

Paylaşan heymypet