Köpeğini Bebeğinin Gelişine Hazırlamanın Yolları

Bebek bekliyorsun ve köpeğinin doğacak bebeğini kıskanmasından mı endişeleniyorsun? İşte köpeğini bebeğinin gelişine hazırlamanın yolları…

köpeğini bebeğinin

 

 

Tebrikler! Eminiz ki bebeğinin gelişini büyük bir heyecanla bekliyorsun. Bu geçişte sana ve köpeğine yardımcı olacak, dikkate alınması gereken birkaç şey var. Köpekler bir şeyler değiştiği zaman bunu önceden anlar. Muhtemelen yavru köpeğin şimdiden neler olup bittiğini merak etmeye başlamıştır. Peki, sence köpeğin yeni gelecek bebeğini kıskanır mı? Köpeğini bebeğinin gelişine hazırlamanın yolları neler ki?

Köpeğini Bebek İçin Hazırlamak

İnsanlar gibi, bazı köpekler alışkanlıkları olan canlılar. Bazıları ise tam tersi hayatın akışına direkt adapte olur. Minik dostun rutinlerine alışıksa, programında yapılacak olan değişikliklerin bazı sorunlara yol açması mümkün. Köpeğin fazla enerjisini atmak için uzun yürüyüşlere güveniyorsa, bu egzersizi yapmaya devam etmesi önemli. Patili dostun düzenli yürüyüşlere alışkın değilse, ona günde iki kez yürüyüş yapma rutini oluşturmak istemen gerekiyor. Hem egzersiz hem de tutarlılık, yavru köpeğinin gerçekten dışarı çıkmasına yardımcı olur. 

Bebek gelmeden önce köpeğini yavaş yavaş bebekle ilgili koku ve seslerle tanıştır. Yeni kokulara alışması için köpeğinin bebek battaniyelerini, kıyafetlerini ve oyuncakları koklamasına izin ver. Köpeği karşılaşacağı seslere alıştırmak için bebek sesleri içeren kayıtları dinlet.

köpeğini bebeğinin

Bebek Geldiği Zaman Yapman Gerekenler

Bebeğin geldiği zaman tanışma faslını yavaştan al. Köpeğini sakince yaklaştır ve bebeği odaya getirmeden önce ona ilgi göster. Bebeğin etrafındaki sakin ve nazik davranışları ödüllendirmek için olumlu pekiştirme kullan.

Köpek ve bebek arasındaki tüm etkileşimleri yakından denetle. Köpek iyi davrandığı zaman sürekli onu öv. Bu sayede doğru bir şeyler yaptığının bilincinde olacak. Köpeği asla bebeğe yaklaşması için zorlama. Tüylü dostun durumdan rahatsız görünüyorlarsa bebeği yakınına getirme. Bunun yerine, köpeğin bebeğe kendi hızında yaklaşmasına izin ver.

İhmal ve kıskançlık duygularından kaçınmak için köpeğinle kaliteli bire bir zaman geçirmeye devam et.

Unutma, her köpek benzersiz ve alışma süresi köpekten köpeğe değişir. Tutarlı eğitim, olumlu pekiştirme ve kademeli bir yaklaşımla, köpeğin kısa sürede yeni bebeği ailenin önemli bir üyesi olarak kabul edecek. Sadece biraz sabır ve tutarlılık sağlaman gerekiyor. Patili dostlarımız birbirinden sevecen ve sevgisini gösteren canlılar. Eminiz ki bebeğini de en az senin gibi sevecek ve onunla arasında yakın bir bağ kuracak.

Aramızda deneyimli okurlarımız var mı? Siz nasıl bu süreci yönettiniz? Okurlarımıza deneyimlerinizi aktarmak isterseniz bunu seve seve üstleniriz. Umarız ki bu stresli dönemi tüm okurlarımız tereyağından kıl çeker gibi çözer…

Paylaşan heymypet