Kuş Kafesi Temizliği İçin Ev Yapımı Çözüm!

Zaten kanatlı dostlarımız vaktinin büyük bir çoğunluğunu kafeslerinde geçiyor, bir de kafesleri pis kalmasın, öyle değil mi? Bunun için kuş kafesi temizliği için önemli bir konuya değinmek istedik. O da kullanıma uygun bir temizlik solüsyonuna sahip olmak!

Kuş kafesi temizliği

Kuş kafesi temizliği kanatlı dostumuzun hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı için çok önemli bir etmen. Bir yandan da oldukça meşakkatli olabiliyor kafes temizliği. Mesela, yanlış bir temizlik solüsyonu kullanırsan kuşunun ciğerlerine zarar verebilirsin. Çünkü onların ciğerleri temizlik malzemelerine karşı bizimkilerden kat kat daha hassas.

Biz de bu yüzden sana ev yapımı bir temizlik solüsyonu formülü vermek istedik! Evde kolaylıkla bulabileceğin malzemelerle, kanatlı dostunun sağlığını ön plana koyabilirsin. O zaman başlayalım.

KUŞ KAFESİ TEMİZLİĞİ İÇİN SOLÜSYON TARİFİ

  • 1 adet boş fısfıslı şişe
  • 3 bardak sıcak su
  • 3 yemek kaşığı karbonat
  • 2 yemek kaşığı limon suyu

Barındırdığı doğal enzimler ve bakteri öldürme özelliği sayesinde limon suyu harika bir çözüm. Marketlerde satılan limon suyunu da kullanabilirsiniz. Ama en iyisi, kendiniz taze taze sıkın. Tabi bir yandan da fısfıslı şişenin temizliği çok önemli. İyice yıkadığınızdan ve içinde sabun veya deterjan kalmadığından emin olun. Eskiden kimyasal madde içermiş şişelerden de özellikle uzun durun. Züccaciyelerden boş bir tane alıp temizlemek en iyisi. Şimdi de tarifin uygulama adımlarına yoğunlaşalım.

Kuş kafesi temiziliği

Tarif çok basit. Her kullanımda baştan tekrar yapman gerekecek:

  1. Sıcak suyu şişeye doldur
  2. Karbonatı ekle
  3. Limon suyu ekle
  4. Karbonat tamamen çözünsün ve eşit bir şekilde dağılsın diye karıştır

Sonra kanatlı dostumuzun kafesine fısfıs ile suyu güzelce sık. Islattığın bir bezle karışımı durula ve sile sile kafesin her noktasına bu işlemi uygula. Böylelikle kuş kafesi temizliği için harika bir sonuç elde edeceksin. Kuşlar kafeslerine pislediklerinden dolayı pislikler kolayca katmanlaşabilir. Bu yüzden bu karışımla birlikte bu işlemi ne kadar sık uygularsan, hem evinin temizliği hem de kuşunun beden ve akıl sağlığı için o kadar iyi olur.

Peki diyelim ki kafesi temiz tuttuk. Kuşlar öyle canlılar ki, bazen kendilerini her şeye rağmen pisletmeyi başarabiliyorlar. Tüylerine bir şeyler yapışıyor, gagaları pisleniyor ve daha nicesi… Bundan dolayı, onlara nasıl banyo yaptırabileceğini de öğrensen iyi olur. Nereden mi öğreneceksin? Bizim tavsiyemiz, kaleme aldığımız muhabbet kuşu nasıl yıkanır yazısı olurdu!

Paylaşan heymypet