Yetişkin Kedi Sahiplenme Süreci Nasıl Olmalı?

Ağaç yaşken eğilir derler, doğrudur. Fakat bu yetişkinliğe erişmiş hayvanlar hiçbir yeniliği kabul etmezler anlamına gelmiyor. Bu sayede yetişkin kedileri sahiplenirken onların işini kolaylaştıracak tavsiyeleri uygulayabilirsin.

yetişkin kedileri sahiplenme

Yetişkin kedi sahiplenme süreci tıpkı yavru kedilerde olduğu gibi oldukça önemli. Yavruluk dönemlerine kıyasla, kediler yetişkinken yeni şeylere daha temkinli olurlar. Bu çok doğal bir durum. Hele ki yavruluk dönemlerinde travma yaşadılarsa. Bundan dolayı tanımadıkları kedilere karşı çok olumlu yaklaşmazlar. Yine de yeteri kadar sabır gösterirsen, yeni ortamlarına alışmalarına faydan dokunabilir!

Öncelikle şunu unutmayalım ki, bazı kediler tıpkı bazı insanlar gibi sosyalliğe doğuştan uzak kalır. Bu durum kendini özellikle insan temasından kaçınan kedilerde gösterir. Eğer patili dostumuz evinde yeniyse, onunla iletişimini yavaş yavaş kurmalısın. Eğer evde başka evcil hayvanlar varsa, onları aynı ortama sokabilirsin. Fakat o ortamdan rahatlıkla uzaklaşma imkanını da onlara sağlamayı göz ardı etme. Eğer patili dostumuz sen hareket ettikçe korkuya kapılıyorsa, sabit kalabileceğin bir yer bul. Sonra kedini kendine çağır.

Bir yandan da ona ödül mamaları verebilirsin. Bu sayede yanına gelmesi için ona bir sebep sunmuş olursun. Yine de mamaları çok yakınına koyma. Çünkü patili dostumuz doğal olarak ürkek davranabilir.

yetişkin kedileri sahiplenme

YETİŞKİN KEDİLERİ SAHİPLENME SÜRECİNDE STRES

Bu konuda patili dostlarımızla empati yapmamız şart. Yeni bir işe başladığını hayal et. Yeni insanlar, yeni bir ortam, heyecan ve stres karışık bir hisse kapılmaz mısın? Bunların bir benzeri de yetişkin kedileri sahiplenme sürecinde ortaya çıkar. O yüzden patili dostumuzun stresine özen göstermek şart. Varsa evdeki diğer insanlarla ve evcil hayvanlarla iletişimini güzel kurmalı. Bu konuyla alakalı kedilerde anksiyete yazımıza bir göz atabilirsin.

Peki bu sahiplenme sürecinde en çok hangi hatalara düşüyoruz? İlk olarak, evine yeni gelen kediye fazla ilgi göstererek onu bunaltmamalısın. Bu ödül mamaları için de geçerli. Şımarıklık yaratmak sağlıklı bir iletişim kurma anlamına gelmiyor ne yazık ki.
Özgür bırakmakla ilgi göstermek arasındaki dengeyi kurmak kolay demiyoruz tabi. Yine de önceki uyarılarımızı tekrarlayalım. Sabır, ölçülü ilgi, mamalarla teşvik, olumlu iletişim ve patili dostumuzun özgürlüğüne saygı. Bunları aklında bulundurursan patili dostunun alışma sürecini epey kolaylaştırırsın. Bir de bunların yanı sıra, sürekli empati ve saygı!

Paylaşan heymypet