Köpeklerde Ani Saldırganlık Nasıl Durdurulur?

Köpeklerde ani saldırganlık, her ebeveyn için korku ve endişe yaratır. Bu durumla başa çıkmayı ve yönetmeyi öğrenmen gerek. Biz de izleyebileceğin adımları senin için bir araya topladık.

köpeklerde ani

 

 

Köpeklerdei ani saldırganlık, herhangi bir evcil hayvan ebeveyni için korkutucu bir durum. Yetişkin köpeğin bir süredir seninle birlikteyse, genellikle çeşitli durumlardaki davranışlarını tahmin ediyor olman gerek. Mutlu, sevecen köpeğin hiçbir sebep yokken birdenbire saldırgan davranışlar mı sergiliyor? Köpeklerde ani saldırganlık sorununu çözmen için buradayız!

Bu davranış değişikliğiyle başa çıkmanın anahtarı, önce nedeni belirlemeye çalışmak. İlk aşama olarak hemen veterinerinden yardım isteyerek başla. Köpeğinin yanı sıra insan arkadaşlarını, aileni, diğer evcil hayvanlarını ve kendini güvende tutman çok önemli.

Bu arada, köpeğinin saldırganlaşmasına neyin sebep olduğunu anlayana kadar saldırganlığı yönetmek için harekete geç. Bunun için yapman gerekenleri tabii ki anlatacağız. 

Köpekler Neden Aniden Saldırganlaşır?

Köpeklerin insanlara karşı saldırganlığı; havlama, hamle yapma, hırlama, kıstırma ve ısırma gibi çeşitli davranışları ile gerçekleşir. Köpekler ayrıca, yürüyüşe çıktıkları zaman ortaya çıkan (çoğunlukla diğer köpeklere); hamle, çekme ve havlamayı içerebilen tasmalı reaktiviteye de sahip olur.

Mutlu bir köpeğin bariz bir sebep olmadan aniden saldırgan davranışlar sergilemesi normal değil. Daha yakından bakarsan, olumlu pekiştirmeye dayalı bir köpek eğiticisi ile birlikte köpeğinin davranış değişikliğinin nedenini anlaman mümkün.

Korku

Korku, saldırganlık gibi ani davranış ve mizaç değişikliklerine neden olur. Saldırganlık geçiciyse, köpeğin algılanan bir tehdide tepki veriyor olması mümkün. Bununla birlikte, köpeğinin neden tepki verdiğini anlamak yine de çok önemli. Böylece köpeğinin gelecekte bu tür durumlara tepki vermemesine yardımcı olman daha kolay olur.

köpeklerde aniSağlık Sorunları veya Hastalıklar

Pek çok yaygın sağlık sorunu da köpeğinin kişiliğini etkiler. Saldırganlaşma, özellikle köpeğin yaşlandığı zaman ve yaşa bağlı hastalıklar geliştirmeye başladığında yaygın olarak görülür. Bazı durumlarda, yaşlı bir köpekte ani saldırganlık, köpek bilişsel işlev bozukluğu veya bunama ile ilişkili olur.

Köpeğinin saldırganlığına saç dökülmesi, kilo alımı veya uyuşukluk gibi başka semptomlar eşlik ediyorsa, bu durum hipotiroidizmin belirtilerinden biri olarak görülür. Konvülsiyonlar veya hızlı ruh hali değişiklikleri eşlik ediyorsa, geçirdiği nöbetler buna sebep oluyor. Tümörler, tiroid sorunları ve travma nedeniyle beynin belirli bölgelerinde beyin hasarı da saldırganlık sorunlarına neden olur.

Dostun yüksek seslerin varlığında aniden agresifleşirse, bir kulak enfeksiyonu onu rahatsız ediyor olabilir. Yemek yemek köpeğini huysuzlaştırıyorsa, bunun nedeni bir diş sorunu olması da mümkün.

Yaralanma

Bir yaralanmanın, köpeğinin ani saldırganlığının kaynağı olması mümkün. Bu olasılığı keşfetmek için üstünkörü bir fizik muayene ile başla. Şişlik, kesik, yırtık pati yastıkları, böcek sokmaları veya hassas noktalar olup olmadığına bak. Sıra dışı görünen herhangi bir şey köpeğine zarar verir ve saldırganlığa neden olur.

Yabancı bir cismin saldırganlığa neden olup olmadığını görmek için köpeğinin ağzının içini kontrol et. Tabii bunu yaparken kendinizi güvende hissediyorsan…

Kusma, ishal, iştahsızlık ve uyuşukluk gibi diğer tüm semptomları not et. Hatta veterineriyle paylaşabilmek için bu bilgileri bir yere yazmayı unutma.

Ani Saldırganlık Nasıl Durdurulur

Köpeğinin ani saldırganlığını durdurmak için çalışmak hem senin hem de köpeğinin genel mutluluğu için çok önemli. Sağlık sorunlarını elemekle başla. Ardından saldırganlığın nedenini belirlemene ve üstesinden gelmek için çalışmana yardımcı olması için bir profesyonelden yardım al.

Paylaşan heymypet