Utangaç ve Saldırgan Köpeklere Nasıl Yaklaşılır?

Karşına yardım etmen gereken veya kendini koruman gereken bazı durumlar çıkabilir. Maalesef köpeklerin dilinden anlamadığımız için onlara nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda da bilgili olmamız gerek. Hayat kolaylaştıran yeni bilgimiz ise; utangaç ve saldırgan köpeklerle nasıl iletişim kurman gerektiği.

 

Köpekler korku ve saldırganlığı vücut dilleri aracılığıyla iletirler. Titreme, sinme, kuyruğunu bacaklarının arasına sokma ve gözlerini kaçırma gibi belirtiler gösterirler. Ayrıca korktukları zaman ne yazık ki birazcık saldırganlaşıyorlar. Ama utangaç ve saldırgan köpeklerle nasıl yaklaşman gerektiği biliyoruz! 

Agresif bir köpeğin sana güvenmesini nasıl sağlayacağını bilmek istesen de, bu her zaman mümkün değil. Bu yüzden herhangi bir durumla başa çıkabilmen için bilgili olman gerek. 

Utangaç, korkak veya saldırgan bir köpeğe yaklaşırken son derece dikkatli ol çünkü kendi beden dilin ve tavrın da bu durumda çok önemli. Köpeğin ısırabileceğini gösteren işaretler görürsen yaklaşma. Bu durumlarda, sahibini bulmak veya yerel hayvan yetkilileriyle iletişime geçmek en doğru adım olur. Sana zarar vermeyeceğini düşünüyorsan, köpeğe yaklaşmak için birkaç taktik kullanabilirsin. Peki, hangi taktikler bunlar? 

Utangaç ve Saldırgan Bir Köpeğe Nasıl Yaklaşabilirsin?

1. Köpeğe Üstten Bakma!

Zaten endişeli olan bir köpek, onunla iletişim kurmaya çalışırken yukarıdan bakarsan daha da stresli olabilir. Korkmuş bir köpeğin, kendisinden en az iki kat daha büyük biriyle karşılaştığında neden daha fazla tehdit altında hissedeceğini hayal etmek çok da zor olmasa gerek? Herhangi bir köpeğe, özellikle de korkmuş bir köpeğe yaklaşırken vücut pozisyonunuzun farkında ol.

2. Köpeğin Seviyesine İn

Saldırgan bir köpeğe yaklaşmanın daha iyi bir yolu, onun seviyesine inmektir. Kendini doğrudan köpeğin suratına yaklaştırmayı düşünme. Ancak yüksekte değilsen daha az tehditkar olacağınızı unutma. Köpeğe yakın çömelebilir veya oturabilirsin. Aşırı derecede korkak köpekler için, varlığınızla daha rahat olmasını sağlamak için biraz uzağa uzanmak iyi bir fikir.

3. Yana Dön

Kendini köpeğe bakacak şekilde hafifçe çevir, hatta belki de korkmuş köpekten biraz uzağa doğru eğil. Bu, çoğu insan için doğal bir konum değil. Görgü kuralları genellikle başkalarıyla yüz yüze görüşmemizi ve göz teması kurmamızı dikte eder. Bununla birlikte, köpekler için bu tür davranışlar kabadır ve korkak bir köpek, kendisiyle doğrudan yüz yüze gelen birini bir tehdit olarak algılayabilir.

4. Bakışlarını Çevir

İnsanlar genellikle diğer insanlarla doğrudan göz teması kurmayı normal kabul eder. Bununla birlikte, bu genellikle köpekler için kaba, tehdit edici ve hatta saldırgan olarak kabul edilir. Korkmuş bir köpeğe daha az korkutucu görünmek için göz teması kurmaktan kaçının. Bunun yerine başınızı ve gözlerinizi başka yöne çevirin.

5. Tiz Bir Sesle Konuşun

Derin, alçak sesler korkak bir köpeğin gözünü korkutabilir. Köpekle daha tiz, mutlu bir ses tonuyla konuşmaya çalış. Erkekler bu konuda biraz sıkıntı yaşayabilir; iyimser kalırken sadece daha sessiz konuşmayı denesen iyi olur. Sakin, güven verici bir ses tonu, gergin bir köpeği daha rahat hale getirmede uzun bir yol kat eder.

utangaç ve saldırgan köpeklerle

6. Korkan Bir Köpeği Asla Cezalandırma!

Açıkça söylememiz gerekirse; asla korkak bir köpeği azarlama veya cezalandırma. Sadece daha korkutucu hale getirmeyi sağlamış olursun. Ayrıca kendini de tehlikeye atmış olursun çünkü bir köpeğin kaygı düzeyi arttıkça ısırma olasılığı da artar. Korkak bir köpeği eğitirken caydırıcı davranışlardan kaçınmak en iyisi. Çoğu durumda, bunlar ilerlemeyi engelleyebilir ve korkuyu artırabilir.

7. İşleri Zorlamayın

Bir köpeğe rahat olma ve korkularıyla kendi başlarına yaklaşma şansı verin. Etkileşimleri asla zorlama. Örneğin, bir köpek erkeklerden korkarsa, bir adam yaklaşıp onu evcilleştirirken tasmasından tutma. Bu sadece köpeğin korkusunu artırmaya hizmet edecek ve eğer köpek kendini savunma ihtiyacı hissederse birisinin ısırılma olasılığını artıracaktır. Çoğu köpek korktukları nesnelerle yavaş yavaş tanıştırılabilir, ancak zaten korkmuş bir köpek tipik olarak ek zorluklarla yüzleşmeye hazır değildir.

8. Pozitif kal

Eğitim, utangaç veya korkak köpeğinin güven düzeyinde büyük bir fark yaratabilir. Pozitif takviyeli köpek eğitimi, köpeğinle iletişim hatlarını konfor seviyesinin ötesine zorlamadan açmanıza izin verme avantajına sahiptir. Hatta hiçbir şey yapmasını istemeden eğitime başlayabilirsin. Köpeğin daha çok şey öğrendikçe ve kendine daha fazla güvendikçe, korkularının çoğu azalacak ve hatta kaybolacaktır.

9. Sorunlar ve Prova Davranışı

Yukarıdaki ipuçları endişeli ve üzgün bir köpekle başa çıkmanıza yardımcı olurken, kendi evcil hayvanının belirli korkuları yenmesine de yardımcı olmak isteyebilirsin. Köpeğini, korktuğu bir nesneye veya kişiye güvenli bir mesafeden (köpeğinizde korku uyandırmayan) nazikçe maruz bırakmayı deneyin. Önemli bir şey değilmiş gibi davran ve yavaşça yaklaş. Köpeğin herhangi bir korku belirtisi gösteriyorsa ilerlemeyi bırak. Hatta bir adım geri atman gerekebilir.

Sevdiğin bir şey yaptığında, örneğin korktuğu bir nesneye veya kişiye doğru yürümek gibi, köpeğine övgüde bulun veya ona nazikçe davran. Zamanla, köpeğin ondan ne beklediğini daha iyi anlamaya başlayacak ve bunları yaptığı için ödüllendirileceğini anlayacaktır. Köpek ayrıca güven kazanmaya ve bu davranışları daha sık sunmaya başlayacaktır.

Bu işlemi bir seferde yaklaşık 10 dakika boyunca her gün veya iki kez dene. Köpeğinin korku düzeyine bağlı olarak, farkı görmek için birkaç seansa ihtiyacın olabilir. Ama tüm bunların gerçekleşmesi için sabırlı olman gerek. Bir de verdiğimiz taktikleri uygulaman! 

Paylaşan heymypet