Kedilerde Lyme Hastalığı 

Keneler ve bakteriler aracılığıyla kedilere bulaşan ‘Lyme’ hastalığının ne olduğunu biliyor musun? Oldukça teşhis edilen Lyme hastalığı hakkında seni bilgilendirmek istiyoruz. Detaylar yazımızda…

kedilerde lyme

 

 

Kedilerde Lyme hastalığı ve buna neden olan bakteriler, keneler aracılığıyla kedilere bulaşır. Ancak hastalık kedigillerde çok nadir görülür. Kediler her zaman köpekler ve insanlar gibi semptomlar geliştirmez. Bu nedenle hastalığın teşhisi oldukça zor. Lyme hastalığı; ateşe, uyuşukluğa ve iştahsızlığa neden olur. Ancak yalnızca doğru tedavi kedinin kısa sürede daha iyi hissetmesini sağlar.

Lyme Hastalığı Nedir?

Lyme hastalığı, çeşitli türleri etkileyen ve yaygın olarak insanlarda ve köpeklerde görülen kene kaynaklı bir hastalık. Kedilerin de Borrelia Burgdorferi bakterisi (Lyme hastalığına neden olan madde) ile enfekte olabileceği ispatlandı. Ancak birçok kedi hastalık belirtileri göstermiyor.

Kediler ve köpekler, Lyme hastalığı semptomları geliştirmeden Borrelia Burgdorferi bakterisi ile enfekte olur. Lyme hastalığının yaygın olduğu yerlerde, kedilerin herhangi bir hastalık belirtisi göstermemesine rağmen bakterilere maruz kalma testi pozitif olur.

Kedilerde Lyme Hastalığı Belirtileri

Bir kedi, Lyme hastalığı geliştirirse, semptomlar köpekler ve insanlar kadar şiddetli olmasa da çok benzer görülür. Belirtiler enfeksiyondan birkaç hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Kedin bu semptomları kenelerin aktif olduğu sıcak hava mevsiminde geliştirirse, veterineriyle görüşmen şart.

  • Topallama
  • Sertlik ve ağrı
  • Ateş
  • Uyuşukluk ve iştah azalması
  • İkincil böbrek hastalığı

kedilerde lymeTopallama

Lyme hastalığı eklemleri ve kasları etkilediği için kediler topallamaya başlarlar. Kedinin vücudu rahatsızlığı yönetmeye çalışırken topallama bir bacaktan diğer bacağa geçebilir.

Sertlik ve Ağrı

Enfekte kedinin, eklemler ve kaslar çevresinde sertleşme ve ağrı yaşaması mümkün. Bazı kedilerin ekstremite eklemlerinin şişmesi de belirtiler arasında yer alıyor.

Ateş

Bir kedide ateş, Lyme hastalığı da dahil olmak üzere bir dizi hastalığa işaret eder. Veterineri, kedinin ateşini bir termometre ile ölçmesi gerekir. Veterinere gitmeden önce sen; halsizlik, titreme veya artan solunum veya kalp atış hızı gibi ateş semptomlarını gözlemle. Ateş semptomları azalmadıysa, veteriner ziyaretini hızlandır.

Uyuşukluk ve İştahsızlık

Lyme hastalığı olan bir kedi kayıtsız davranıp iştahını kaybeder. Bakterilerin kalbini de etkilemesi muhtemel. Bu etkileme sonucu aşırı yorgunluk oluşmuş olması normal.

İkincil Böbrek Hastalığı

Lyme tedavi edilmezse, bakteri kan dolaşımında dolaşırken kedinin böbrek hastalığına yakalanması olası. Böbrek problemleri; artan susama, idrara çıkma ve kusmaya yol açar. Hastalığı, kedinin kanını ve toksinlerini filtreleme şeklini olumsuz etkileyen böbrek iltihabına neden olması mümkün.

Lyme Hastalığının Nedenleri

Keneler, enfekte fareler ve diğer küçük hayvanlarla beslenerek Borrelia burgdorferi bakterisi ile enfekte olurlar. Enfekte bir kene diğer hayvanları ısırdığı zaman bakterileri bu hayvanlara bulaştırır. Lyme hastalığı, geyik kenesi (Ixodes scapularis veya kara bacaklı kene olarak da adlandırılır) ve diğer yakından ilişkili keneler grubu tarafından bulaşır. Kesin kene türleri bölgeye göre değişir. Ancak geyik keneleri, hayvanları ve insanları kolayca tespit edilmeden ısıracak kadar küçük olur.

Açık havada, özellikle çalılık veya uzun çimenli alanlarda çok zaman geçiren kediler, Lyme hastalığı bakterisi ile enfekte olma riski altında olur. Kenelerin diğer hayvanlar üzerinde avlulara taşınabileceğini unutmamak önemli. Bu nedenle uzaklarda dolaşmayan kedilerin bile potansiyel olarak bir kene tarafından ısırılması mümkün. Keneler sıklıkla köpeklerde bulunur. Köpeğinde bir kene varsa, evden hiç çıkmayan kedine taşıyıcı yolla bulaşır. Şu anda Lyme hastalığının, enfekte evcil hayvanlar ve sahipleri de dahil olmak üzere hayvanlar arasında doğrudan temas yoluyla yayıldığına dair bir kanıt yok.

Paylaşan heymypet