Köpeğinin Yürüyüşü Ne Kadar Sürmeli?

Köpeklerin sosyalleşme ve aktivite için yürüyüş yapması gerekir. Tabi, bu yürüyüşlerin ideal bir süresi olmalı. Sahi, senin köpeğinin yürüyüşü ne kadar sürüyor? Sence yeterli şekilde sosyalleşiyor mu?

köpeğinin yürüyüşü

 

 

Köpeklerin günlük yürüyüşe çıkması; zihinsel, duygusal ve fiziksel yarar sağlar. Sosyalleşmek için dahi olsa dışarı çıkan bir köpek, gün içerisinde gerekli olan egzersizlerini edinmiş olur. Özellikle ilginç kokuları seven, insanlarla ve diğer hayvanlarla etkileşim içerisinde girmek isteyen köpekler bu yürüyüşleri iple çeker. Yürüyüşler sırasında edindiği zihinsel uyarılar sayesinde köpekler dış dünyayı keşfeder. Köpeğini gezdirmek senin için de harika bir aktivite. Çünkü köpekler için geçerli olan zihinsel uyarım senin için de faydalı. Ayrıca kim en yakın patili dostuyla sabah yürüyüşünü sevmez ki? Bu konunun faydalarını ele alırken süresine de değinmek gerek. Çünkü, köpeğinin yürüyüşünün tüm bu faydaları sağlayacak sürede olması gerekir. Sahi, sence senin köpeğinin yürüyüşü yeterli sürede mi? Öğrenmek için okumaya devam et!

Bazı köpeklerin yürüyüşe çıkmaması gerekir.

Uzun yürüyüşler yapmaması (veya hiç yürüyüş yapmaması) gereken köpekler sağlık ve fiziksel sorunları sebebi ile bu duruma maruz kalır. Bazı köpekler; korku, endişe veya başka nedenlerle uzun yürüyüşlere çıkmaktan hoşlanmaz. Yürümenin köpeğin için iyi olup olmadığından emin değil misin? Öyleyse bir veterinere danışmak iyi bir fikir.

Yürüyüşlerin ne kadar sürmesi gerektiğini biliyor musun? Daha fazlası dahil olmak üzere en yaygın köpek gezdirme sorularından bazılarını keşfedelim.

Köpeğini Ne Kadar Yürütmen Gerekir?

Bu sorunun cevabı; köpeğinin yaşına, cinsine ve diğer faktörlere bağlı.

Yavru köpekler, yetişkin köpeklerden daha kısa yürüyüşlere ihtiyaç duyar. Çünkü yavru köpeklerin atmak için çok daha azla enerjisi olur. Ancak çok fazla dayanıklılıkları olmaz. Bu nedenle kolayca yorulurlar. Yavru köpekler, tuvalet eğitimi ile tasma eğitimine de yardımcı olan sık ve kısa yürüyüşler çok mantıklı. Yaklaşık beş ila 10 dakikalık kısa yürüyüşleri hedefle ve yavru köpeğini günde üç veya daha fazla yürüyüşe çıkar. Pratik önemli!

Genç köpekler genellikle yavrulardan daha uzun süre yürür. Ancak birçok yaşlı, eklem ve kas yaralanmalarını önlemek için genç yetişkinlerden daha kısa yürüyüşlere ihtiyaç duyar. Yaşlı köpeğinin kaç yaşında olduğuna bağlı olarak, genç bir yetişkin köpeğe göre daha az dayanıklılığa sahip olur ve daha çabuk yorulur.

Yaşlılar için, günde yaklaşık 20 ila 30 dakikalık bir veya iki yürüyüş yapmayı hedefle. Kıdemli köpeğin yürüyüşe devam etmek istiyorsa biraz daha uzun yürümesinde sakınca yok.

Yetişkin köpekler, yavru köpeklere ve yaşlılara göre daha uzun yürüyüşlere çıkar. Köpeğinin cinsine, vücut tipine ve kişiliğine bağlı olarak yürüyüşleriniz daha uzun veya daha kısa olur. Çoğu yetişkin köpek, onları çıkardığın kadar çok yürüyüşe çıkmaktan mutluluk duyar. Günde en az iki yürüyüş yapmayı hedefle. Tabii, zamanın varsa fazladan bir veya iki yürüyüş yapmaktan çekinme. Sonuçta köpeğin buna bayılıyor!

köpeğinin yürüyüşü

Köpek Türlerine Göre Yürüyüş Süreleri

Chihuahuas, Maltese, Papillons, Pomeranians ve Yorkshire Terriers gibi küçük ırkların genellikle daha kısa yürüyüşlere ihtiyacı olur. Küçük bacaklı köpeklerin, daha uzun bacaklı daha büyük bir köpekle aynı mesafeyi kat etmek için çok daha fazla hareket etmesi gerekir.

Buldog, ve Pug gibi yüzleri içe dönük olanlar gibi ‘brakisefal’ ırklar da daha kısa yürüyüşler ister. Bunun nedeni, sevimli kısa burunlarının, özellikle egzersiz sırasında köpeğin nefes almasını zorlaştırıyor olmasından kaynaklanıyor.

Basset Hound, Dachshund, Pembroke Welsh Corgi ve Scottish Terrier gibi uzun sırtlı ve kısa bacaklı köpek ırkları daha kısa yürüyüşlere ihtiyaç duyar. Ancak bu, cinse ve köpeğe bağlı. Bazı kısa bacaklı köpekler daha uzun yürüyüşlerde gayet iyi iş çıkarır. Bu nedenle veterineriyle konuş ve köpeğinin yeteneklerini buna göre ölç.

Köpeğinin işini kolaylaştırmak için bu yürüyüşlere soğuk havalarda başla. Köpeğin yürümekten hoşlanıyor mu? Öyleyse yürüyüşlerin süresini kademeli olarak uzatıp köpeğin aşırı yorulmadan önce dur.

Beagle, İngiliz Springer Spaniel, Golden Retriever ve Labrador Retriever gibi orta ila büyük ırklar, köpeğin sağlıklı ve fiziksel olarak iyi durumda olması koşuluyla genellikle daha uzun yürüyüşlere çıkar.

Orta ve büyük ırklar için (özellikle atletik ırklar) günde iki kez yaklaşık 30 ila 60 dakikalık yürüyüşlerle başla. Yürüyüşlerin süresini ve sıklığını, köpeğinin rahat ve heyecanlı göründüğü ölçüde artır.

Köpek Yürüyüşleri İçin Günün Hangi Saatleri En İyisi?

Pek çok köpek günün hemen her saatinde yürüyüşe çıksa da, sabah ve akşamın erken saatleri genellikle yürüyüş için uygun zamanlar. Bu zamanlar, işe gitmeden önce ve eve döndükten sonra köpeğinin egzersiz ve tuvaletini yapmasına izin verir. Bunlar ayrıca, öğle sıcağının yürümeyi tehlikeli hale getirdiği yaz aylarında günün en iyi zamanları. Dışarısı pek sıcak olmadığın zaman sabahın erken saatlerinde ve akşamın ilerleyen saatlerinde daha düşük sıcaklıklardan yararlan.

Paylaşan heymypet