Kedin Çişini Yapamıyor Mu? Eyvah!

Kedin tuvalete gittiği zaman yüksek sesli miyavlayarak sana bir uyarıda mı bulunuyor? Acaba tuvalette miyavlamasının nedeni çişini yapamıyor olması mı? Kedin çişini yapamıyorsa üzgünüz ama durum biraz ciddi. Erkenden tedavi altına alınması için belirtileri önceden bilmeni istedik. Haydi öğrenelim öyleyse!

kedin çişini

 

 

Kedinin tuvaletini yaparken sorun yaşadığından mı şüpheleniyorsun? Sanırız idrar yollarındaki tıkanıklık şüphelenmene sebep oluyor. Üriner obstrüksiyon veya tıkanıklık acil bir durum. Çok geç olmadan kedine yardım edebilmek için idrar tıkanıklığı belirtilerini nasıl tanıyacağını öğrenmen gerek. İşte kedin çişini yapamıyorsa bilmen gereken her şey!

İdrar Tıkanıklığı Nedir?

Üretra tıkandığında ve idrar geçemediğinde idrar tıkanıklığı oluşur. Buna idrardaki tortu veya kristaller ve/veya idrar yollarındaki iltihaplanma neden olur. Üriner tıkanıklıklar erkek kedilerde dişi kedilere göre çok daha yaygın bir durum. Bunun nedeni erkeklerin üretralarının daha uzun ve daha dar olması kaynaklı. Küçük miktarlarda tortu, mukus veya doku iltihabı üretrayı tıkar ve idrara çıkmayı zorlaştırır. Hatta kimi zaman imkansız hale getirir.

Bir kedi idrar yapamazsa, böbrekler kandaki toksinleri filtrelemek ve idrarla atmak gibi temel işlevlerini yerine getiremez. Vücuttaki toksin seviyeleri artarak kediyi çok hasta eder. Tıbbi müdahale olmazsa, maalesef ölüme yol açar.

Üriner obstrüksiyonu olan kedilerde eş zamanlı idrar yolu enfeksiyonları olması mümkün. Bir idrar yolu enfeksiyonu, tıkanıklığın nedeni veya sonucu olur.

Kedinin İdrar Yapmakta Zorlandığının İşaretleri

  • Kum kabına gidip idrar yapmadan dönmesi
  • Küçük miktarlarda idrara çıkma
  • Aşırı uyuşukluk
  • Artan su alımı
  • İştah azalması
  • Seslendirme (Miyavlama, inleme vs.)
  • Gizleme ve temastan kaçınma
  • İdrarda kan

kedin çişini

Kediler genellikle hastalıkları gizlemede usta canlılar. Hastalıkları gizlemek, onlar için bir hayatta kalma içgüdüsü. Ancak, kedinin idrar yaparken sorun yaşayıp yaşamadığını belirlemene yardımcı olacak bazı işaretler var.

Üriner tıkanıklığın en bariz işareti, bir kedinin kum kutusuna birden fazla kez gitmesi. Bunun olduğunu görürsen, kedini incele. İdrar yapmak için zorlanıyor ama hiç idrar yapmıyor mu? Sadece küçük damlalar halinde mi idrar yapıyor (akış yok)? Çöp kutusunda idrar belirtileri ara. Kedin birkaç kez kutuya gittiyse ancak kum kuruysa veya hiç topak yoksa, büyük ihtimalle idrar çıkarmıyor.

İdrar tıkanıklığının diğer belirtileri arasında; aşırı uyuşukluk, artan su alımı, iştahsızlık ve genel rahatsızlık yer alır. Kediler, ses çıkararak veya volta atarak huzursuzluk gösterir. Acı çektikleri için saklanır ve insanlar ile diğer evcil hayvanlarla temastan kaçınır.

İdrar sorunu yaşayan kediler tam olarak tıkanmadan önce bazı belirtiler gösterir. Kedin son birkaç gündür kum kabının dışında idrar yapıyorsa veya idrarda kan fark edersen, kedini veterinere götür. Bu, bir tıkanıklığın önlenmesine yardımcı olur.

Kedin Çişini Yapamıyorsa Ne Yapman Gerekir?

Kedinin kendi başına idrar yapmakta sorun yaşadığından şüpheleniyorsan, onu hemen bir veterinere götürmen önemli. İdrara çıkamayan bir kedi, veteriner tedavisi görmezse kısa süre içerisinde hayata veda eder. 

Böyle bir durumla karşılaşmadan önce kedini yakından tanıman önemli. Genel olarak kedini gün içerisinde gözlemliyor olman gerek. Çünkü böylelikle olası bir garipliği erken fark edersin.

Paylaşan heymypet