Sokak Kedilerini Nasıl Beslememiz Gerekir?

Bahçede veya kapı önünde baktığın sokak kedilerini ne ile besliyorsun? Sokak kedilerini beslerken ona ikram ettiğin mamanın çeşidi kadar hava koşulları da önemli. Dolayısıyla besin şeklini hesaba katarken bizden öğrenmen gereken birkaç bilgi olduğunu düşündük.

sokak kedilerini nasıl

 

 

Evinin etrafında dolaşan sokak kedileriyle ilgilenmek istemen doğal. Hatta bu özverili davranışından dolayı seni canı gönülden kutluyoruz, iyi ki varsın. Ancak, onu beslemen kadar önemli bir diğer husus da ne ile beslediğin. İlgilendiğin bir sokak kedisini neyle beslemen gerekir? Sokak kedilerini ne ile beslemek sağlıklı olur? Haydi, şu konuyu bir açıklığa kavuşturalım!

Sokak Kedisini Nelerle Beslemen İyi Olur?

Sokaktaki dostlarımızı beslemek, bir tabak kuru mama veya bir tabak konserve mamayı dışarıda bırakmaktan daha karmaşık bir durum. Bir sokak kedisinin yaşlı mı yoksa yetişkin mi olduğunu belirlemek bazen zor olur. Yalnızca kuru mamayla besliyorsan, yetişkin bir kedinin günde yaklaşık 90 gram kuru mama yemesi gerekir. Yavru kediler (anne sütünden kesilmiş) bir günde daha fazla mamaya ihtiyaç duyar. Onlara özel olarak yavru kedi mamasıyla beslenmeleri gerekir.

Kedini kuru mama ve yaş mamayla besleme kararı, yaşadığın yerdeki hava durumuna ve yılın zamanına bağlı olur.

Sıcaklığın ve nemin yüksek olduğu yaz aylarında konserve yiyecekler daha çabuk bozulur. Yaz aylarında kuru mamanın böcek çekme olasılığı daha düşük ve ıslak mama çabuk kurur. Bu tür havalarda, konserve yiyeceklerle beslemeyi tercih edersen, kurumasını önlemek için fazladan su ekle. Hatta 30 dakika sonra yenmeyen her şeyi topla.

Yenmeyen kuru mamaların 30 ile 45 dakika arasında bekletildikten sonra alınması gerekir. Yenmemiş mamayı toplamak, yalnızca başıboş kedilerin bozulmuş mamayı kazara yemesini engellemekle kalmaz. Aynı zamanda yaban hayatı ve/veya böceklerin mamaya ulaşmasını da engeller.

sokak kedilerini nasıl

Alternatif olarak, yiyecek (ve su) kaselerinin etrafına bir sıra kabartma tozu veya gıda sınıfı diyatomlu toprak dökemeyi düşün. İster inan ister inanma, karıncalar bu engeli aşamaz.

Kışın, kediler daha fazla enerji için biraz daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyar. Donmayı da önleyebilen ısıtmalı elektrikli çanaklar var. Bunlar özellikle bir sokak kedisinin su kaynağı için faydalı olur.

Sokak Kedisini Nerede Beslemen Doğru Olur?

Kediler alışkanlıkları olan hayvanlar. Daha önce orada yiyecek ve su bulmuşlarsa, aynı noktaya geri döner. Başıboş kedileri, evinin erişebileceği, işlek yollardan uzakta bir yerde beslemeni öneriyoruz. Ek olarak, yan tarafında bir giriş deliği olan plastik bir saklama kabı kadar basit bir şey olabilen besleme istasyonları oluşturmak iyi bir fikir. Böylece yiyecek ve suyu korumuş olursun. Kediler ayrıca yüksekteyken kendilerini daha güvende hissetme eğiliminde olur. Bu nedenle mama ve su kaplarını yükseklere (çıkıntılara, banklara, çitlere vs.) yerleştirmek utangaç bir sokak kedisini daha rahat hissettirir.

Sokak kedileri de mümkün olduğunda her gün aynı saatte ve gün ışığında beslenmesi gerekir. Gün ışığından yararlanma saati yaklaşırken, ilkbahar veya sonbahara bağlı olarak 10 dakika erken veya geç beslemek doğru olur. Çünkü sokak kedilerinin saat değişikliğine daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olursun.

Beslediğin bir dişi sokak kedisinin yavruları varsa, beslemeye başlarsan yavrularını terk eder diye endişe etme. Sen onu görmesen bile yavrularını geride bırakmaz.

Paylaşan heymypet