Kedim Beni Neden Her Yerde Takip Ediyor?

Kedin gölgen gibiyse, yalnız değilsin. Birçok kedi, gittikleri her yerde ebeveynlerini takip eder. Ancak bu davranışın arkasındaki nedenler seni şaşırtacak. Kedim beni neden her yerde takip ediyor diyorsan okumaya devam et!

Her sabah kedim beni yatak odasından mutfağa kadar takip ederken melodik bir şekilde miyavlıyor, tüylü kuyruğunu pijamama sürtüyor. Beni banyoya kadar takip ediyor ve dişlerimi fırçalarken beni dikkatle izliyor. Hatta beni duşa kadar takip ediyor. Biraz ürkütücü, kabul ediyorum, ama bu sadece beni sevdiği anlamına geliyor… değil mi?

Kedinin Seni Her Yerde Takip Etmesinin 5 Nedeni

Sağlıklarıyla ilgili sorunlardan normal bir kedi olmaya kadar, bu komik davranışın arkasında çeşitli ilginç nedenler var.

1)Kedin Birlikteliğinizin Keyfini Çıkarıyor

Üzülme! Kedin gerçekten seni seviyor. Kediler, insanlar arasında bu kadar uzun süre yaşadıktan sonra, ebeveynleriyle gerçek ve benzersiz bağlar kurarlar. Kedin en sevdiği kişiyle (sen!) akşam yemeğinde veya çamaşır yıkama aktivitende seni yalnız bırakmak istemiyor. Sana dostluğunu gösteriyor. Çok tatlı değil mi? Aynı zamanda bu aktiviteler kedi dostun için bir ekrana bakmanı izlemekten çok daha ilgi çekicidir.

2)Kedinin İlgiye İhtiyacı Var

Hafta çok çabuk geçiyor. Hafta ortası olduğunu ve hala markete gitmediğini fark ettiğinde genellikle şok olursun. Evcil hayvanlarımız, yoğun programlarımızdan zaman ayırmamız ve onlara ihtiyaç duydukları ilgiyi göstermemiz söz konusu olduğunda bazen “geride kalabilir”. Kedin, onları evcilleştirmenin, onlarla oynamanın veya lezzetli bir atıştırmalık paylaşmanın en iyi yolunu bulabilir. Her adımını takip etmek de dahil olmak üzere, varlıklarını bildirirler. Kedi arkadaşının mutlu ve sağlıklı bir kedicik olarak kalmasını sağlamak için her gün ona sevgi, şefkat ve bol miktarda günlük zenginleştirme fırsatları sağladığından emin ol.

3)Gittiğin Yerler Güzel Kokular Sunar… ve Eğlence

Banyo burada devreye giriyor. Tuvalet ve duşların olduğu her yerde koku olduğu bir sır değil. Kedin bir koku uzmanıdır ve özellikle banyo, kedi içgüdülerini harekete geçiren birçok ilginç aroma sunar.

Ayrıca, eğer kedin uzanmak için iyi serin bir yeri, uzanmak için bir lavaboyu seviyorsa veya akan bir musluğun damlamasının damlamasını seviyorsa, banyo hızla bir kedicik oyun alanı veya rahatlatıcı bir spa haline gelir. Kediler ayrıca mutfağını, çamaşır odanı ve yatak odanı keşfetmeleri gereken kokular ve denemeleri gereken oyunlarla dolu bulurlar (tuvalet kağıdı ruloları görünüşte çok eğlencelidir).

4)Kedinin Diyetinde Bir Değişikliğe İhtiyacı Var

Muhtemelen şok edici değil, ama kedin her adımının arkasına gizlenmeye niyetliyse, sana bir ihtiyacı iletmeye çalışıyor olabilirler… ve yemek yemek isteyebilirler. Kediler mükemmel iletişimcilerdir. Ancak küçük çocuklar gibi, tuvaleti kullanırken ihtiyaçlarını haykırmayı veya bir şeyler atıştırmaya karar vermeyi tercih ederler. Sen işini yaparken kedinin sürpriz ziyareti gibi bir şey değildir.

Ayrıca küçük çocuklar gibi onlara verdiğin kahvaltı tatmin edici olmayabilir veya daha fazlasını istemesine neden olabilir. Bu, kedinin diyetinde bir değişikliğe ihtiyacı olduğunun bir göstergesi olabilir. Tabii ki, kedini aşırı beslememen önemlidir. Çünkü kedigillerde obezite önemli sağlık sorunlarına yol açar. Bununla birlikte, kedin yaşlandıkça beslenme ve egzersiz ihtiyaçları da değişir. Bu nedenle, kedin kilo veriyor gibi görünüyorsa, tüyleri donuk görünüyorsa veya sen ona mama verdikten sonra bile seni sürekli takip ediyorsa, kedinin ihtiyaç duyduğu besini aldığından emin olmak için veterinere danış.

5)Kedin Hasta Hissediyor Olabilir

Kediler nasıl hissettiklerini kelimelere dökemezler. Bunun yerine nasıl hissettiklerini beden diliyle iletirler. Kediler vücutları aracılığıyla her şeyi söylerler. Ancak bir hastalığı olan veya aşırı stresli hisseden bir kedi vücut hareketlerini ve davranışlarını yoğunlaştırır. Bunlar, seni her yerde takip etmeyi veya mümkün olduğunca sana yakın kalmaya çalışmayı içerebilir.

Kedin alışılmadık derecede yoğun bir şekilde sana yakın olmak istiyor gibi görünüyorsa, onlarsız bir odadan çıktığında sıkıntılı görünüyorsa veya sürekli her hareketini takip ediyorsa, veterinerle veya veteriner davranış uzmanıyla herhangi bir durumu ekarte etmek için randevu almanın zamanı gelmiştir.

Kedin, seni, mutfağa kadar takip etmenin bir tane daha lezzetli ton balığı ikramı almanın en iyi yolu olduğunu keşfetmiş olabilir veya ürettiğin tüm muhteşem kokuların yakınında olmaktan gerçekten keyif alabilir. Kedinin seni her zaman takip etmesinin nedeni ne olursa olsun, muhteşem kedinin tamamen mutlu ve sağlıklı olmasını sağlamak için çok dikkatli olman önemlidir.

 

Paylaşan heymypet