Çocuklar İçin Bakımı En Kolay 6 Evcil Sürüngen

Alerjiler, aileni evinde tüylü bir evcil hayvan beslemekten alıkoyuyorsa, kuş veya balık fikri seni veya çocuklarını heyecanlandırmıyorsa, evcil sürüngen harika bir seçenek olabilir. Sürüngenler sessizdir. Çok yer kaplamayan birçok tür vardır. Büyük karışıklıklar yaratmazlar ve çocuklar onlarla etkileşime girip onları tutabilir. Ancak tüm sürüngen türleri çocuklar için ideal evcil hayvanlar değildir. Bazı sürüngenler çocukların taşıyamayacağı kadar büyüktür. Aynı zamanda bir çocuğun temizlemesi veya beslemesi için çok tehlikelidir. Evinde yaşamayı taahhüt etmeden önce, çocukların ne tür sürüngenlerle uğraşmasının ve bakımını yapmasının kolay olduğunu öğrenmek en iyisidir. İşte çocuklar için en kolay 6 evcil sürüngen!

Not

Bazı sürüngenler çocuklar için bakımını sağlaması açısından diğerlerinden daha kolay olsa da, yetişkinler yine de bir çocuğun evcil sürüngeninin uygun bakımı aldığından emin olmalıdır.

1)Leopar Kertenkeleleri

Leopar kertenkeleleri, çeşitli nedenlerle çocuklar ve yetişkinler arasında çok popülerdir. Çeşitli renklerde bulunurlar. Yetiştirmesi kolaydır, agresif değildirler. Oldukça basit habitat gereksinimlerine sahiptirler. Temizdirler ve evcil hayvan olarak 20 yıla kadar yaşayabilirler. Leopar kertenkeleleri karmaşık habitatlara ihtiyaç duymazlar. UVB aydınlatması gerektirmezler ve küçük böcekleri yerler. Çocukların beslemesi eğlencelidir ve muhafazalarını çocukların temizlemesi bile kolaydır. Leopar kertenkeleleri de karasal kertenkelelerdir. Bu nedenle yaşam alanlarının içindeki yuvalarında çok zaman geçirirler ve bulunmaları kolaydır.

Türe Genel Bakış

Uzunluk: Kuyruk dahil 20 ila 25 cm

Ağırlık: 50-80 gram

Fiziksel Özellikler: Büyük gözler, geleneksel olarak sarı, siyah ve beyazdır ancak birçok morfta olabilir. Kalın kuyruk, neredeyse vücut kadar uzun, engebeli ama yumuşak bir cilt.

2)Sakallı Ejderler

Bir leopar gekodan daha büyük olan sakallı bir ejder, biraz daha fazla alan ve ışık gerektirir. Ancak aynı derecede uysaldır. Sakallı ejderlerin bakımı kolaydır ve leopar kertenkelelerinden daha dayanıklıdırlar. Ancak aynı zamanda günlük olarak taze sebzelere de ihtiyaç duyarlar. Bu, çocuğunu her gün koyu, yapraklı yeşillikleri kesmeye sevk edecektir. Habitat uygun ısı ve aydınlatma ile doğru bir şekilde kurulursa, bakımı kolaydır.

Türe Genel Bakış

Uzunluk: Kuyruk dahil 40-60 cm

Ağırlık: 300-600 gram

Fiziksel Özellikler: Geleneksel olarak kum rengindedir ancak birçok farklı morf rengi mevcuttur. Dikenli, pürüzlü cilt, üçgen biçimli kafa ve uzun kuyruğa sahiptirler.

3)Mısır Yılanları

Çocuğun bir kertenkele hayranı değilse, bir mısır yılanı düşünün. Bu kaygan seçenek uysaldır. Bakımı kolaydır ve birkaç renk seçeneği vardır. Sessizdir, temizdir ve günlük bakım, beslenme ve hatta aydınlatma için bile fazla bir şey gerektirmez. Mısır yılanlarının kaçmalarını önlemek için güvenli bir yuvaya ihtiyaçları vardır. Ancak bir leopar gekosuna benzer şekilde, bu sürüngenin ihtiyaç duyduğu diğer özel şey gerçekten bir ısı ışığıdır. Yetişkin mısır yılanlarının yalnızca haftada bir kez beslenmesi gerekir. Ancak senin ve çocuğunun yılanını, dondurucuda saklanan önceden öldürülmüş fareler ile besleme konusunda rahat olmanız gerekir.

Türe Genel Bakış

Uzunluk: 1-2 metre

Ağırlık: 500-900 gram

Fiziksel Özellikler: Geleneksel olarak kırmızı-bakır rengindedir. Ancak 40’tan fazla rengi vardır. İnce ve yuvarlak başlıdır.

4)Mavi Dilli Skink

Çocuklar için en iyi kertenkelelerden biri mavi dilli skinktir. Bu listedeki diğer kertenkeleler kadar uysal ve bakımı kolaydır. Mavi dilli deriler agresif değildir. Ancak büyük oldukları için küçük bir çocuk yanlışlıkla ısırılırsa canı acır. Daha büyük çocuklar, mavi dillilerin daha büyük boyutuna bakabilir. Her gün taze meyve, sebze ve böcek hazırlamaktan keyif alacaklardır. Sakallı ejder gibi, daha büyük boyutta daha büyük bir muhafaza gerektirir. Mavi dilli skinklere aynı zamanda uygun ısı ve aydınlatma gerekir.

Türe Genel Bakış

Uzunluk: Kuyruk dahil 60 cm’ye kadar

Ağırlık: 280-510 gram

Fiziksel Özellikler: Mavi dil, düzgün pullar, kısa bacaklar, uzun vücut.

5)Top Pitonlar

Çocuklar için bir başka harika yılan seçeneği de top pitonudur. Bu yılanın da önceden öldürülmüş farelerle beslenmesi gerekir. Bir top pitonu, mısır yılanından daha kalın bir yılandır. Küçük çocukların yardım almadan kaldırması zor olacaktır. Top pitonları onlarca yıl yaşayabilir. Bu nedenle çocuğun örneğin okul için evden ayrıldıktan sonra bu yılana bakmak istemezsen, uzun yaşayacaklarını göz önünde bulundurman gerekir. Bununla birlikte, uzun ömürlü, uysal bir evcil sürüngen arıyorsan, bu pitonlar harika bir seçenektir.

Türe Genel Bakış

Uzunluk: 1-2 metre

Ağırlık: 1.000-2.000 gram

Fiziksel Özellikleri: Kalın gövdeli, kamuflaj renkli, siyah, kahverengi desenli, üçgen başlı.

6)Rus Kaplumbağaları

Her çocuk kaygan bir sürüngenle ilgilenmez. Bu yüzden bir kaplumbağa daha çok onların tarzı olabilir. Rus kaplumbağaları son derece uysal, yavaş hareket eden, sessiz ve uzun ömürlüdür. Günlük olarak taze sebzelerin yanı sıra uygun ısı ve aydınlatmaya ihtiyaç duyarlar. Ancak boyutları ve tavırları çocuklar için mükemmeldir. Ayrıca, çok dayanıklıdırlar. Bu nedenle evcil hayvanlara nazikçe davranmayı öğrenen çocuklar için Rus kaplumbağaları iyi bir seçim olacaktır. Kendi yerleşik kasklarıyla birlikte gelirler.

Türe Genel Bakış

Uzunluk: 10-20 cm

Ağırlık: 300-1500 gram

Fiziksel Özellikler: Ten rengi, kahverengi ve siyah lekeler, yere yakın, yuvarlak kabuklu.

Kaçınılması Gereken Sürüngenler

Çocuklar için evcil hayvan olarak agresif, büyük ve zehirli sürüngenlerden kaçınılmalıdır. Çevik ve hızlı olan daha büyük yılanlar, büyük kaplumbağalar ve kertenkeleler de bir çocuğa zarar verebileceklerinden veya bir çocuk yanlışlıkla onlara zarar verebileceğinden iyi seçenekler değildir.

Paylaşan heymypet