Serval Kedisi: Irk Profili, Özellikleri Ve Bakımı

Benekli serval kedisi, egzotik bir evcil hayvan olarak kabul edilen uzun bacaklı bir Afrika yaban kedisidir. Ancak oynamak için çok fazla alana ve bütün avdan oluşan bir diyete ihtiyacı vardır. Bu kedileri sağlıklı ve mutlu tutmak için serval sahipleri, yıl boyunca sıcak kalan yerlerde büyük dış mekan muhafazaları sağlamalıdır. Bir serval kedisini sahiplenmek birçok yerde yasa dışıdır. Yasa dışı olmayan yerlerde lisanslar, izinler ve denetimler gereklidir. Yetiştirici ve egzotik hayvan veterineri aramadan önce yasalarını kontrol et.

Irka Genel Bakış

Kişisel Özellikler: Bağımsız, mesafeli, zeki, atletik

Ağırlık: 9 ila 18 kg

Uzunluk: 1 metre

Tüy: Kısa tüylü

Renk: Siyah noktalar ve çizgilerle parıldayan altın sarısı

Desen: Benekli

Göz Rengi: Amber

Ömür: Esaret altında 22 yıla kadar

Hipoalerjeniklik Durumu: Hipoalerjik değil

Menşei: Afrika

Serval Kedisi Özellikleri

Serval kedisi, vahşi yaşama evlerden daha iyi adapte olur. Aşırı sesli olmasada, tiz çığlıklar, hırıltılar ve tükürme tıslamaları gibi komşuları ilgilendirecek çeşitli sesler çıkarırlar.

Herhangi bir kedinin en uzun bacaklarına (vücuduna oranla) sahip olan serval, çevik bir zıplayıcı ve hırslı bir kazıcıdır. Havada bir buçuk metreden fazla yükseklikteki kuşları yakalamak için sıçrarlar. Yer sincapları gibi avları bulmak için yerleri kazarlar. Bu uzun boylu, aktif avcının gezinmek için çoğu hanenin sunabileceğinde daha fazla alana ihtiyacı var. Aynı zamanda beslenme ihtiyaçlarını karşılamanın zorluğu göz korkutucu.

Servalin okşanmaya veya kucaklanmaya çok az ilgisi vardır. Doğal olarak vahşi mizacı ve mesafeli kişiliği nedeniyle bu kedi, çocukları veya diğer evcil hayvanları olan evler için önerilmez. Bir serval, bir kişiyle iyi bir bağ kurabilir. Hayvanı yeniden barındırmanın derin bir sıkıntıya neden olacağı bir dereceye kadar duygusal olarak bağlanabilir.

Sevgi Seviyesi: Orta

Dostluk: Düşük

Çocuk Dostu: Düşük

Evcil Hayvan Dostu: Düşük

Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek

Oyunculuk: Yüksek

Enerji Seviyesi: Yüksek

Zeka: Yüksek

Ortamı Seslendirme Eğilimi: Düşük

Serval Kedisi’nin Tarihi

Serval kedisi, uzun otların ve çalıların bu sinsi avcıyı kamufle ederek avına gizlice girmesine izin verdiği Afrika’dan geliyor. Servaller çitalara benzer. Ancak kuzenlerinden daha küçüktür. Daha kısa kuyrukları ve daha büyük kulakları vardır. Vahşi doğada, servallar yalnızdır.

Serval kedileri, eski Mısır’dan beri insanlar tarafından beslenmiştir ve sanatlarında tasvir edilmiştir. Ancak hiçbir zaman tam olarak evcilleştirilmemişlerdir. Damızlık stokları bir asırdan fazla bir süre önce ABD’ye geldi. Birçok nesil Afrika ithalatından çıkarılan serval kedilerini bulabilirsin. Bu tür evcil hayvanlar bile egzotik hayvan yasalarına göre sahiplik kısıtlamalarına tabidir.

Yetiştiriciler, Savannah kedisi gibi melezler üretmek için serval kedilerini evcil kedilerle çiftleştirmiştir. Servalin görünümünü seviyorsan, ancak bakımı daha kolay olan evcil bir kediye ihtiyacın varsa, bir Savannah bir servaldan daha iyi bir seçenek olacaktır.

Serval Kedi Bakımı

Vahşi doğada günde birkaç mil dolaşan bu son derece aktif ve yalnız kediler için büyük, güvenli dış mekan muhafazaları bir zorunluluktur. Servallerin çitle çevrili alanlardan atladıkları veya çitlerin altını kazdıkları bilinmektedir. Bir muhafazanın her tarafı (üst kısım dahil) çitle çevrilmeli ve çit, yerin birkaç metre altına uzanmalıdır.

İçmesi, yüzmesi ve hatta vahşi kedinin stoklanmış balıkları yakalamasına izin vermek için bir su havuzu sağlaman iyi olacaktır.

Bir serval, büyüklüğü, yüksek aktivite seviyesi ve zıplama eğilimi nedeniyle uygun bir evcil hayvan değildir. Sadece kırılabilir nesneleri ve telleri tehdit etmekle kalmaz, aynı zamanda onlardan da zarar görebilir. Ek olarak, bir serval tamamen tuvalet eğitimi alamaz. Nesnelerin üzerine idrar yapmak, onların bölgeyi işaretleme şeklidir. Bu, insan evleriyle sınırlı olduklarında mobilya ve duvarları içerir.

Pek çok evcil hayvan servisinin insanlara zarar vermesini önlemek amacıyla yasaklanmış olmasına rağmen, bu, enfeksiyonlara neden olan ve servileri saldırgan köpekler gibi diğer hayvanlarla karşı karşıya geldiğinde savunmasız hale getiren acı verici bir durumdur.

Yaygın Sağlık Sorunları

Servallere özgü yaygın bir veteriner acil durumu, boğazlarına sıkışabilecek veya geçmesi zor olabilecek yabancı cisimleri yutmaktır. Servaller açgözlü yiyicilerdir. Bu nedenle genellikle boğazlarına yiyecek yerleşir. Bu da onları kusmaya ve yeniden tüketmeye sevk eder.

Bir serval sahibi olmaya karar verirsen, egzotik evcil hayvanlara bakabilecek bir veterinere erişim sağla. Servaller, evcil kedilerle aynı yıllık bağışıklamalara ve kurt giderme işlemlerine ihtiyaç duyarlar.  Ancak sıradan küçük hayvan veterinerleri, teknik olarak vahşi hayvanlar oldukları için servalleri tedavi etmek konusunda isteksiz olacaktır.

Dış Görünüş

Servaller evcil kedilerden daha büyük ve daha uzundur. Omuzları bir metre uzunluğa ve ağırlıkları 18 kg’a kadar ulaşır.

Bu şık ve ince kedilerin büyük, yuvarlak kulaklarına oranla nispeten küçük kafaları vardır. Servallerin uzun boyunları vardır. Bu uzun boyun, uzun bacaklarıyla birleştiğinde onları vahşi doğada gözlemleyenler “zürafa kedileri” lakabını kazandırmıştır. Servallerin kuyrukları vücutlarına göre çoğu kediden daha kısadır.

Servallerin kürkleri genellikle altın rengindedir. Siyah noktalar ve bazen birbirine bağlanan çizgileri vardır. Karınları beyaz, gözleri amber rengindedir.

Beslenme

İdeal olarak, bir evcil hayvan servinin diyeti, vahşi doğada olduğu gibi takip edip yiyeceği çeşitli hayvan avlarını (tercihen canlı) içermelidir. Afrika’da menüde genellikle kemirgenler, tavşanlar, kuşlar, balıklar, böcekler, sürüngenler ve kurbağalar bulunur.

Servaller avlarını bulmak için koku alma duyularından çok görme ve işitme duyularını kullanırlar. Genellikle yiyecekleri yemeden önce oynarlar. Servaller, yemek kazandıran oyunları veya bulmacaları çok seven zeki kedilerdir.

Formüle edilmiş peletlenmiş bir diyet, bir servalin diyetine kabul edilir bir katkıdır. Ancak herhangi bir öğünün büyük kısmını oluşturmamalıdır. Aksi takdirde hayvanın sağlığı bozulur.

Bir Serval Kedisi Nereden Alınır?

İster vahşi doğada yakalanmış ister esaret altında yetiştirilmiş olsun, servaller vahşi hayvanlardır. Bu kedinin titiz ihtiyaçlarını karşılayabilecek yetenekli, sorumlu bir sahip gerekir.

Türkiye’de serval kedisini evcil olarak yetiştirmek yasaktır. ABD’de 16 eyalette bir serval sahibi olmak yasaldır. Kuzey Carolina, Alabama, Nevada ve Wisconsin’de lisanssız bir serval sahibi olabilirsin. Texas, Mississippi, Missouri, Oklahoma, Indiana, Pennsylvania, Rhode Island, Maine, Montana, Idaho, Kuzey Dakota ve Güney Dakota’da bir serval sahibi olmak için lisans alabilirsin. Diğer tüm eyaletlerde, serval kedileri yasa dışıdır.

Serval Kedisi’ne Genel Bakış

Çoğu evcil kedinin aksine, servaller vahşi hayvanlardır. Serval kedisi sahiplenilecekse bu gerçek akılda tutularak sahiplenilmeli. Bunlar, tercihen canlı olanlar olmak üzere bütün hayvanların beslenmesini gerektiren büyük, aktif ve bağımsız kedigillerdir. Bir serval sahibi olmama nedenleri, iyi noktalardan daha ağır basmaktadır.

Artıları

Güzel ve egzotik olması

Uzun ömürlü olması

Bir kişiyle iyi bağ kurabilmesi

Eksileri

Olağandışı beslenme ihtiyaçları

Çocuklar veya evcil hayvanlarla önerilmemesi

Büyük bir dış mekan muhafazası gerektirmesi

Daha Fazla Kedi Irkı Ve Daha Fazla Araştırma

Benzer ırklarla ilgileniyorsan, göz at:

-Bengal kedisi

-Mısır mau

-Toyger kedisi

Soru&Cevap

Evcil hayvan olarak bir serval kedin olabilir mi?

Bazı ülkelerde evcil hayvan olarak bir serval sahibi olabilirsin. Ancak genellikle bir izin gereklidir. Bunun için yasalarını detaylıca kontrol etmelisin.

Servaller iyi evcil hayvanlar mıdır?

Servaller iyi evcil hayvanlar değildirler ve esaret altında gelişemezler. Pahalıdır ve bakımı zordur.

Servaller savan kedileri ile aynı mıdır?

Hayır. Bir serval, bazen evcil hayvan olarak sahiplenilen vahşi bir hayvandır. Bir savana kedisi, vahşi bir serval ile bir evcil kedinin melezidir. Savana kedileri, sahip olunması yasal olan resmi bir evcil kedi cinsidir.

Paylaşan heymypet