Kedilerle Uyumak Zararlı Mıdır?

Tüylü bir dostu olan herkes mutlaka bir sabah koynunda onunla birlikte uyanmıştır.  Onlarla çok güçlü bir bağımız olduğundan, çoğumuz birlikte uyumakta bir sakınca görmeyiz. Ancak sence kedilerle uyumak zararlı mı? Peki, neden zararlı olabilir?

 

 

Kediler uyuduklarında korunmak ve kucaklanmak için temas ararlar. Bu yüzden sık sık bizimle aynı yatağı paylaşırlar. Araştırmalara göre de kedi sahiplerinin yaklaşık üçte ikisi minik dostlarıyla birlikte uyumakta bir sakınca görmüyor. Bununla birlikte, hastalık bulaşması ve uyku bozukluğu ile ilgili endişeler nedeniyle bu konuda aklı karışık olanlar da mevcut. Anlaşıldı, kedilerle uyumak konusunda kafanda oluşabilecek soru işaretlerini çözüme kavuşturmamız şart oldu. Haydi başlayalım!

Minik dostlarımız minicik patileri ve masum bakışlarıyla dünyanın en tatlı varlıklarından biri olabilir. Ancak kum kabından dolayı ayaklarında kötü bakteriler olabilir. Kediler günde 16 saat, genellikle kısa şekerlemelerde uyurlar ve 8 saat hareketsiz yatacak havada olmayabilirler. Kedinle uyumaya devam etmek istiyorsan, bu olumsuz etkileri azaltmanın bazı yolları var. Neler mi?

Kedinle birlikte uyuma konusunda alacağın önlemlerin artıları inkar edilemez. Yatağın ucuna kıvrılıp sıcak, mırıldanan bir veya iki kedinin olması sakinleştirici ve stres giderici olduğu aşikar. Evcil hayvanlarınızla bağ kurmayı teşvik eder ve uykuya dalmanıza yardımcı olur. Kediler küçük bir köpekten daha fazla yer kaplamaz. Bir şeyler ters gittiğinde alarm vermede köpekler kadar iyi olmasalar da, kedilerin duman kokusu aldıklarında insanlarını uyandırdıkları da biliniyor.

İnsanların kedilerini yanlarında bırakmalarının bir başka nedeni de, bunun en az dirençli yol olması.  Bir köpek, yerdeki bir minderde veya bir sandıkta uyuması için eğitilebilirken, yatağa girmesine izin verilen bir kediyi yeniden eğitmek çok zor. 

Kediler Neden Sahipleri ile Uyumak İsterler?

Doğumdan itibaren kediler, beraber doğdukları diğer kedilerle yakın temas halinde, gruplar halinde uyumaya alışkındır. Bu onların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar ve büyüdüklerinde bu tutumu sürdürürler. Doğuştan gelen alışkanlıkları sebebiyle de sahipleriyle uyumaya bayılırlar. Dolayısıyla kedi ebeveynlerinin kedilerinin yanında uyanmaları yaygın. Sıcak yerleri sevmeleriyle tanınan kediler bizimle uyumaya bayılırlar çünkü vücutlarımız, özellikle de karınlarımız ve kafalarımız onları ısıtır.

Kedinle Uyumanın Faydaları

Kedinle uyumanın ilk olumlu yanı, biyoritminin düzenlenmesidir. Kedinin arkadaşlığı uykusuzluk sorunlarını azaltır. Ayrıca kaygı ve panik atak sorunundan muzdarip bireyler için rahatlatıcı olur. Minik dostunun mırıldanması dinginlik ve huzur verir.

Ayrıca, bir kedinin kürkü doğal bir sıcaklık kaynağı ve onlarla aynı yatağı paylaşmak, hayvan ile sahibi arasındaki bağı güçlendirir.

kedilerle uyumakKediyle Uyumak Sağlığa Zararlı Mı?

Tabii ki, her evcil hayvan ebeveyni, kedileri ve köpekleri yatağa alıp almamaya karar vermek zorunda kalır. Ancak herhangi bir sağlık kontrendikasyonu olduğuna dair bir kanıt yok. Bununla birlikte, kedin sokaklarda dolaşmaya alışkınsa, herhangi bir hastalığın bulaşmasını önlemek için gerekli tüm aşıları yaptırdığından emin olmalısın. Zoonoz adı verilen bu hastalıklar, pire ve kene riskinden kaçınmak için yavru kedine antiparaziter tedavilerle bakılarak önlenebilir.

Kedilerin yataktan men edilmesi gereken bazı durumlar var. Kedinin 4 veya 5 yaşından küçük bir çocukla ve özellikle de bir bebekle asla yatmasına izin verme. Senin veya eşinin astımı ve alerjisi varsa, kedinin yatak odasına kesinlikle girmesine izin verilmemeli. İdeal olarak, yatak odanızı ilk günden itibaren yasaklamalısın. Yavrunun odanı kendi bölgesinin bir parçası olarak görmediği takdirde, kapıyı tırmalaması ve içeri alınmak için ağlaması daha az olası olur.

Kedinin orada uyumasına izin verdikten sonra yatak odasından uzak tutman gerekiyorsa, alışırken onu kapıdan uzak tutmak için ödül dağıtan oyuncaklar ve evin başka bir yerinde rahat bir yatak gibi dikkat dağıtacak şeyler sağlasan iyi olur.

Kimler Kediyle Birlikte Yatmamalı?

Kedi ve köpeklerin yattıkları insanlara parazitleri ve menenjit gibi ciddi hastalıkları bulaştırdıkları bilinmektedir. Hatta bir çocuğun pire bulaşmış kedisinden hıyarcıklı veba kaptığı bir vaka bile var. Bariz çözüm, kedinin sağlıklı olduğundan emin olmak. Pire ve parazit önleme hakkında veterinerinizle konuş. Kedini düzenli sağlık muayenelerine götür ve aşılar konusunda onu güncel tut. Kum kabıyla uğraştıktan sonra ellerini yıka ve kutuyu temiz tutmaya özen göster. Yavrunu sevdikten sonra, mama hazırlamadan önce ellerini yıkamayı ihmal etme.

Kediler kafalarına yakın yatma eğiliminde olduklarından, normal nefes almalarını etkileyebileceğinden, çok küçük çocuklarla uyumalarına izin vermemek en iyisi. Bir kediyle yatmak sağlık açısından riskli değil. Ancak kedinin yatağa atlamasına izin vermeden önce temiz olduğundan ve gerekli tüm aşıları yaptırdığından emin olmalısın.

Paylaşan heymypet