En Akıllı Kedi Türleri Hangileri?

Kedilerin benliklerinde barındırdıkları tüm huylarına çoğumuz hayranız. Ancak onların bazı türleri var ki tam bir zeka küpü. Bazıları zekasını asaletiyle, bazıları ise haşarılıklarıyla gösteriyor. Bizler de akıllı bıdıkların zekasına kayıtsız kalamayıp senin için en akıllı kedi türlerini derledik. Hazırsan başlıyoruz!

en akıllı kedi

 

 

Herkes kendi kedisinin dünyanın en akıllı kedisi olduğunu düşünür. Hangimiz düşünmedi ki? Yaramazlık yaptığında saklanmasından tut da zeka oyunlarını oynarken sergilediği performansa kadar onlar tam bir zeka küpü! Peki, en akıllı kedi türü gerçekten senin kedin mi? Birlikte bu gizemi aydınlatıyoruz! Tabii yazımızı okuduktan sonra bize kedinin türünü ve onu akıllı kılan özellikleri söylemeyi de unutma. Biliyorsun ki onların her birini farklı kılan özellikleri dinlemeye bayılıyoruz! Şimdi başlayalım!

Zekasına Hayran Bırakan Kedi Türleri 

Tüm kedilerin ortak bazı özellikleri var. Bunlar; zekası ve dur durak bilmeyen enerjisi. Yaramaz olarak görünseler de aslında tüm haşarılıklarını merak etme içgüdüleri sayesinde yapıyorlar. Yoksa neden dolapların içerisine girip eşyalarını dağıtsınlar ki? Haha!

en akıllı kedi

1. Abyssinian 

Karizmatik görünümüyle kalbimizde taht kuran patili dostumuzun tek iyi özelliği dış görünüşü değil.   Çok zeki ve ailesine olan bağlılığı ile bilinir ve son derece uyumlu bir tür olur. Yükseklere tırmanır ve tüm evi kontrol etmek ister. Ondan habersiz evde sinek bile uçmaz. Tüm kedi türleri arasında en hızlı öğrenen çevik bir türdür. Kucakta durmaktan pek haz etmeseler de yine de ilgiye bayılır. Diğer patili dostlarıyla da arasını iyi tutacağından hiç şüphen olmasın. O tam bir sevgi yumağı! 

en akıllı kedi

2. Balinese

Kendileri Siyam türünün azıcık daha uzun tüylüsü olur. İnsanların davranışlarını inceleyip analiz etmeye bayılır. Aktif olmaları da bu araştırmacı özelliklerinden gelir. Evde dolanırken bıdı bıdı konuşmadan edemez. Her şeye bir fikri var desek yeri. Keyfinin hep iyi olmasını istersen eve bazı zeka oyuncakları ve tırmalama tahtası alsan iyi olur. Çünkü bu kadar enerjik bir kedinin onu bir şekilde atması gerek. Dışarıda gezdirmek istersen, tasmayla dolaşmaya ne kadar kolay adapte olduğuna çok şaşıracaksın. Yalnızca yaramaz olmakla kalmayan bu türümüz ailelerine çok bağlıdır. Eğer onu sürekli yalnız bırakmak durumunda kalırsan can sıkıntısından evin altını üstüne getirebilir. Bizden söylemesi!

en akıllı kedi

3. Bengal

Zeki ve atletik olan Bengal türü kediler azıcık vahşi olur. Koşmayı, zıplamayı, koltuktan koltuğa uçmayı çok sever. Bu enerjisini atmak için de zekasını geliştirecek oyuncaklara bayılır. Çünkü zekasına diyecek yok! Hatta geceleri bir anda odanın ışığı kendi kendine yanarsa hiç korkma. Çünkü akıllı Bengalin bunu yapacak kadar zeka küpü! 

en akıllı kedi

4. Burmese

Hayvanlarla olduğu kadar insanlarla da iyi ilişkiler kuran akıllı bıdığımız, zeka oyunlarına bayılan bir başka tür. Sosyalleşme konusuna hızlıca adapte olup seninle markete gelebilecek kadar kolay şekilde tasmaya alışır. Normalde kediler kendi sınırları olmasına bayılsa da bu türümüz diğer hayvanlarla arasını iyi tutar. Senin için hayatın boyunca iyi bir yoldaş, hastalandığında seni ısıtacak muhteşem bir dosttur. Yani halden anlar…

en akıllı kedi

5. Cornish Rex

Oyun oynarken izlediğinde ‘Hayret, ben acaba bir minik tür köpek mi sahiplendim? Bu nasıl oynamak böyle?’ Diye düşünebilirsin. Çünkü oyun oynama tarzları köpeklerle çok benzer. Ona attığın bir oyuncağı ağzında taşıyıp sana getirebilir veya kapalı kapıları kolaylıkla açabilir. Ne diyebiliriz ki onların aklına hayranız! Kilitli kapıların ardında merak ettikleri şeyleri bulmak için elinden geleni yapacak olan Cornish’ler için evin dolaplarına çocuk kilidi almayı düşünebilirsin. Onu eşsiz kılan bir diğer özellik de dalgalı tüyleri. Karizmasına karizma katıyor yahu!

en akıllı kedi6. Havana Brown

Çikolatadan hallice ve ipeksi yumuşaklıktaki tüyleriyle bilinen bu dostumuz, nadir kedi türlerinden biri. Sosyalleşme konusunda ailesiyle birlikte olmaya bayılır. Zekasının yanında oldukça konuşkan biridir. Mama saatini 1 dakika geciktir ve nasıl ‘bıdı bıdı’ söylendiğini bir dinle istersen! Zekasına meydan okuyan etkileşimli oyuncaklara bayılır. Nispeten saydığımız diğer türlere göre biraz daha az aktiftir. Ya da çabuk yoruluyor da diyebiliriz. Haha! 

en akıllı kedi

7. Korat

Korat türünün adı nereden mi geliyor? Tayland’da yer alan bir eyaletten. Nadir bulunan bu türümüz memleketi Tayland’da oldukça uğurlu olarak bilinir. Çevresine karşı inanılmaz dikkatli ve zekidir. Etkileşimli oyunlara bayılsalar da şekerlemekten vazgeçemediği için oyunun ortasında ara verip uyuyabilir. Eğer oyun sırasında onu ödüllendirmesini bilirsen evin kurallarını kolayca ezberlemesini sağlamış olursun. Oyuncaklarıyla oynamayı çok seven Korat türü, konu başkalarıyla paylaşmaya gelince biraz kıskanç. Ancak ailesine duyduğu şefkat her şeyin üstesinden gelecektir. Tabii fazla oyuncak alarak da bu paylaşma sorununu çözebilirsin. 

en akıllı kedi

8. Savannah

Bu türümüz eşsiz zekasının yanında nadir görülen ve egzotik bir tür. Afrika servallerinin evcil kedilerle çiftleşmesi sonucu geliştirilen bu melez tür vahşiliğinin bir kısmından ödün vermedi. Enerjilerini atmak için geniş bir alana ihtiyaç duyarlar. Etkileşim ve çevresel uyarım onlar için çok önemli eğer bunlar sağlanmazsa çok çabuk sıkılırlar. Evin altını üstüne getirmesini istemiyorsan ona sayısız oyuncak ve oyun fırsatı sunmalısın.

en akıllı kedi

9. Siyam

Siyam türünü aramızda bilmeyen yoktur. Oldukça popüler ve güzelliğine hayran bırakır. Ancak tek özelliği parlak tüyleri değil. Sevecen ve enerjik türümüz oyun oynamaya ve arkadaş edinmeye bayılır. Enerjisini atmak için evde yaptığı yaramazlıkları zaten eğer Siyam türü bir kedin varsa biliyorsundur. Bilmeyen okurlarımız için evde yapabileceği yaramazlıkları hayal gücünüze bırakıyoruz! Biraz ip ucu vermemiz gerekirse, muslukları açması…

en akıllı kedi

10. Singapura

Adından da anlaşılacağı üzere Singapura türü Singapur sokaklarında doğdu ve hayata atıldı. Bu küçük dostlarımız eğlenceli ve meraklıdır. Oldukça hareketli ve tırmanmaya bayılırlar. Zekasını anlatmamız gerekirse, tam hazırlanıp evden çıkarken omuzuna bir kuş gibi konup seninle gelmek isteyecektir. Eğer yanına almayı düşünmezsen de perdelere tırmanarak sana küçük bir şov düzenleyebilir. Haha!

Senin için derlediğimiz en akıllı kedi türleri yazımızı beğendin mi? Saydığımız türler arasında senin kedin var mı? Peki onu zeki kılan özellikleri neler? Biz kedilerin zekasına hayran bırakan tavırlarına bayılıyoruz. Dolayısıyla kedin ve senin deneyimlerini de çok merak ediyoruz. Haydi, bizimle ve diğer kedi severlerle paylaş. Böylece, birlikte daha çok kedi özelliğine hayran kalabiliriz!

Paylaşan heymypet