Tüy Dökmeyen Köpek Türleri

Köpekleri ne kadar seversek sevelim bazen evin içerisinde dökülen tüyleri rahatsız eder. Tabi bu durum onları sevmemize engel olamaz. Yine de belki tüy dökmeyen köpek türlerini bir kez olsun merak etmişsindir. Biz de senin için derledik!

tüy dökmeyen köpek

 

 

Hayatın boyunca bir köpek sahiplenmek istedin ve evindeki köpek tüyleriyle baş edemiyorsan veya alerjiler seni her zaman engellediyse, artık endişelenme. Tüy dökmeyen köpek türleri sahip olunabilecek en iyi köpek ırklarının bu listesini derledik. Bazı köpek ırkları, saça yapışan ve insanlarda çoğu alerjene neden olan çok daha az tüy üreten neredeyse hipoalerjenik tüylere sahiptir.

Hiçbir köpek tamamen hipoalerjenik olmasa da, alerjisi olan kişiler genellikle bu az tüy döken köpeklerden biriyle mutlu bir şekilde yaşayabilir. Daha fazla koruma için kaliteli bir elektrikli süpürgeye ve evcil hayvan hava temizleyicisine sahip olduğundan emin olsan iyi olur.

Endişe ettiğin şey mobilyaların ve kıyafetlerinse, kaliteli bir evcil hayvan tüyü giderici, evinin evcil hayvanlardan arınmış görünmesini sağlar!

Tüy Dökmeyen Kedi Türleri Hangileri?

tüy dökmeyen köpek

1. Afgan Hounds

Afghan Hounds bağımsız olabilir, ancak tatlı ve sadık bir tür. Vücut şekli ve büyüklüğü bakımından Greyhounds’a benzerler. Yüksek enerji seviyelerine sahiptirler ve bu nedenle düzenli egzersiz yapmaları gerek. Tüyleri uzun ve ipeksidir ve tüy dökmeseler de tüylerinin yumuşaklığını ve lüksünü korumak için haftada en az iki kez yıkanmalı ve fırçalanmalıdır.

tüy dökmeyen köpek

2. American Hairless Terrier

Bu cins, sahipleri ve aileleri için büyük bir sevgi gösteren hareketli, arkadaş canlısı bir arkadaştır. Hafif enerjiktirler ve günlük bir yürüyüşten memnun kalacaklardır. Paltolarının olmaması onları avlanmaya uygun kılmasa da, güçlü bir avlanma içgüdüsüne sahiptirler. Ara sıra yapılan banyolar, bu cinsin cildinin sağlıklı kalmasını ve en iyi şekilde görünmesini sağlayacaktır.

tüy dökmeyen köpek

3. Bedlington Terrier

Bedlington Terrier’in benzersiz bir görünümü ve tüyü vardır: dar kafalarından kuzununkini andıran kıvırcık, sert ve yumuşak tüylerine kadar. Çok az bakım gerektirirler, sadece ara sıra bir düzeltme. Ayrıca tüylerinde karışmayı önlemek için düzenli olarak fırçalanmaları gerekir. Tüyleri de düşük alerjendir. Günlük yürüyüşler ve oyun zamanı bu köpeği mutlu edecektir.

tüy dökmeyen köpek

4. Bichon Frise

Bichon Frise, beyaz rengi ve yumuşak, kıvrık kürkü ile minyatür bir Poodle’ı andırır. Tüyleri çoğu kişi için düşük alerjen olduğundan, bu cins alerjisi olan kişiler için idealdir. Tüyleri sürekli uzayacağından ancak dökülmeyeceğinden, bu cins için herhangi bir matlaşmayı önlemek için tımar şarttır. Bu, doğal olarak arkadaş canlısı, eğlenceli bir cins ve ilk kez sahibi olacaklar için mükemmel bir köpek.

tüy dökmeyen köpek

5. Chinese Crested

Bu oyuncu küçük köpekler, küçük boyutları ve genel vücut şekli ile görünüş olarak Chihuahua’ya benzer. Ancak çoğunlukla tüysüzdürler ve yalnızca başlarında, kuyruklarında ve ayaklarında tüy bulunur. Bu, tımarlamayı kolaylaştırır – banyolar ciltlerini temiz tutar. Yazın güneş koruyucu, kışın ise kazak veya montla ciltleri aşırı sıcak ve hava koşullarından korunmalıdır.

tüy dökmeyen köpek

6. Coton de Tulear

Bu sevimli türümüz, Madagaskar Kraliyet Köpeği olarak da bilinir. Sevecen bir mizacı ve yumuşak, uzun beyaz kürkleri vardır. Tüy dökmemelerine rağmen düzenli olarak bakımları yapılmalıdır. Haftada birkaç kez özel bir iğneli fırça ile fırçalamak, tüylerin tamamen matlaşmasını sağlayacaktır.

tüy dökmeyen köpek

7. Giant Schnauzer

Schnauzer çeşitlerinin en büyüğü koruyucudur, aktiftir ve yapacak bir işi olmasını sever. Minyatür Schnauzer’den çok Standart Schnauzer’e benziyorlar. Tüyleri sert, ince ve yoğundur. Tüyleri sürekli uzar ve düzenli olarak kesilmeli ve fırçalanmalıdır.

tüy dökmeyen köpek

8. Irish Water Spaniel

Spaniel ailesinin palyaçosu olarak bilinen Irish Water Spaniels, birkaç haftada bir fırçalanması gereken su itici çift tüye sahiptir. Vücutlarının her yerinde kalın, kıvırcık bir kürkleri vardır. Irish Water Spaniels çok eğlenceli ve enerjiktir ve her gün egzersiz yapmalıdır.

tüy dökmeyen köpek

9. Kerry Blue Terriers

Kerry Blue Terriers insan odaklı, zeki bir ırktır. Düzenli olarak fırçalanması ve kesilmesi gereken yumuşak, yoğun bir kürkleri vardır, özellikle yüzlerindeki uzun tüyler. Tüyleri düşük alerjendir ve alerjisi olanlar için uygun olabilir.

tüy dökmeyen köpek

10. Lagotto Romagnolo

Bu cins oldukça enerjik, aktif ve şefkatlidir. Sadık ve sahiplerine karşı sevgi dolu olmaları onları harika bir arkadaş yapar. Kalın, yünlü kürkleri bir Kanişinkine benzer. Bakım ihtiyaçları, ceketlerinin ara sıra kırpılmasını içerir. Düşük alerjenlidirler ve tüy dökmezler.

tüy dökmeyen köpek

11. Schnauzers

Schnauzer, akıllı, zıplayan bir köpek türü. Schnauzer’in dökülme eksikliği, ayırt edici iki katmanlı katlarından gelir. Eşsiz şekli ve sadakat itibarı ile, hangi büyüklükte köpek peşinde olursan ol, bir Schnauzer, tüy dökmeyen ihtiyaçlarının cevabı olabilir.

Bununla birlikte, Schnauzer’lar düzenli taranma gerektirir ve onların bıyıklarını da düzelttiğinden emin olmalısın.

tüy dökmeyen köpek

12. Kaniş

Farklı saç kesimleriyle tanınan kanişler aslında sadık, zeki köpeklerdir. Ayırt edici bukleleri, dökülmedikleri anlamına gelir. Ancak, Schnauzer türü gibi saçlarının kontrolden çıkmasını önlemek için düzenli kesmen gerek.

Kaniş paltoları o kadar tüy dökmez ki, diğer köpeklerle birlikte yetiştirilirlerse, tipik olarak bu köpek de hipoalerjenik olacaktır.

tüy dökmeyen köpek

13. Scottish Terrier

Genel olarak, teriyerlerin tipik olarak tüylü paltoları var. Bu da diğer köpek türlerine göre dökülmeye daha az eğilimli oldukları anlamına gelir. Scottish Teriyer inatçı, kararlı ve çok sadık bir köpektir. Büyük, sivri kulakları olan güzel suratları ve paltolarının yılda sadece iki kez kesilmesi gerekir.

tüy dökmeyen köpek

14. Brussels Griffon

Schnauzer veya Scottish Terrier’e benzeyen sırım gibi tüyleri olan bu küçük köpek, kişilik özellikleriyle ön planda olan bir tür. Bir Ewok’a esrarengiz bir benzerlik taşıyan Brussels Griffon, sizinle her yere gitmek isteyecek, arkadaş canlısı ve son derece sosyal bir köpektir.

tüy dökmeyen köpek

15. Whippet

Biraz daha büyük bir köpek arıyorsanız, bir Whippet’a bakmak isteyebilirsin. Bu tatlı huylu köpekler, çok hızlı oldukları kadar, uysal ve zeki olmalarıyla da bilinirler. Dökülmelerine gelince, kısa ve ipeksi tüyleri çok az taranma gerektirir ve nadiren dökülürler. İhtiyaç duydukları tek şey, güzel kokmalarını ve inatçı kirleri temizlemelerini sağlamak için ara sıra tüylerinin silinmesi.

tüy dökmeyen köpek

16. Puli

Bu Macar çoban köpeği cinsi oldukça nadir. Ancak onlara ayak uydurabilen sahipleri için hareketli, aktif arkadaşlar edinirler. Yaramaz ve yüksek ruhlu bir köpek, çok nadiren tüylerini dökerler. Bununla birlikte, bu muhteşem buklelerle, tımarları oldukça fazla bakım gerektirir, bu nedenle paltolarını çok kısa kesmek oldukça yaygındır.

tüy dökmeyen köpek

17. Saluki

Zarif Saluki, Mısır’ın kraliyet köpeği ve kulakları ile kuyruğu etrafında daha uzun tüylü bir ceket ile çok kısa bir ceketi vardır. Başlangıçta bir av köpeği olan bu cins, sahipleriyle çok güçlü bir bağ kurmalarına rağmen, bağımsız ve neredeyse mesafeli olmalarıyla ünlüdür. Whippet gibi, paltolarının tipik olarak biraz hafif silinmesi gerekir.

tüy dökmeyen köpek

18. Goldendoodle

Golden Retriever ve Fino köpeği karışımı olan Goldendoodle, küçük çocuklu aileler için harika, neşeli ve aktif bir köpektir. Paltoları düzenli kırpma gerektirir; ancak, bir Retriever yerine bir fino köpeği kürküne sahiptirler. Bu yüzden nadiren tüy dökerler. Bir hizmet köpeğine ihtiyacı olan biri varsa, Goldendoodle da harika bir seçenektir. Özellikle alerjileri varsa ve bir Retriever’dan daha az tüy döken bir köpeğe ihtiyaçları varsa…

tüy dökmeyen köpek

19. Scottish Deerhound

Scottish Deerhound nazik devlerdir ve uzun, sırım gibi tüyleri sayesinde nadiren tüy dökerler. Paltolarında herhangi bir paslanma olmadığından emin olmak için haftalık olarak fırçalanmaları gerekse de, bu evde yapılabilecek bir şeydir. Sessiz, uysal ve sadık; bu köpekler mükemmel bir arkadaştır ve uzun yürüyüşleri severler.

tüy dökmeyen köpek

20. Komondor

Yerli kardeşi Puli gibi bir başka Macar köpeği olan Komondor’un, neredeyse hiç dökülmeyen muhteşem, kıvırcık tüyleri var. Macar Çoban Köpekleri olarak da bilinen bu köpekler, çiftlik hayvanlarını korumak için yetiştirildi. Bugün, bu koruyucu, zeki köpekler mükemmel birer arkadaş ve bekçi köpeğidir. Bir Komondor’un kalın ceketi zarif ve matlaşmasını önlemek için bunların çözülmesi gerekir.

Senin köpeğin bu türlerden biri mi? Tüy dökmeyen köpek türlerinden birine sahip olmanın konforlu yanları neler? Sence bakımı diğer köpeklere göre gerçekten daha kolay mı? Deneyimlerini çok merak ediyoruz.

Paylaşan heymypet