Kaplumbağalar İçin Aydınlatma Koşulları Nasıl Sağlanır?

Evde kaplumbağa bakmaya karar verdiysen veya hali hazırda bir kaplumbağan varsa, en önemli adımlardan biri aydınlatma. Ancak ebeveynler bu konuda pek bilgi sahibi değil. Aydınlatma sağlayanlar da doğru şekilde uygulamıyor. Oysa ki sağlıkları için ne kadar da önemli adım bir bilsen… Peki, kaplumbağalar için aydınlatma koşulları nasıl sağlanır? Ee haydi öğrenelim öyleyse!

kaplumbağalar için aydınlatma

 

 

Her türden evcil kaplumbağa, aynı türde aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Isı ampulleri ve UVB ampulleri, evcil kaplumbağanın uygun şekilde bakımı için hayati öneme sahip. Uygun sıcaklık ve aydınlatma sağlanmazsa, evcil hayvanın ciddi sağlık sorunları geliştirme riski altında olur. Peki, kaplumbağalar için aydınlatma koşullarını nasıl sağlayabileceğini biliyor musun? Bilmiyorsan bile artık öğrenmeye başladın!

Kaplumbağanın Aydınlatmaya İhtiyacı Var Mı?

Aydınlatma, bir kaplumbağa habitatının en çok unutulan kısmı. Pek çok insan, evcil hayvan sürüngenlerini bir evcil hayvan mağazasından satın aldıkları zaman, UVB aydınlatmasının gerekli olup olmadığını bilmezler.

UVB aydınlatması olmadan kaplumbağan metabolik kemik hastalığı geliştirir. Kaplumbağan, D Vitamini sentezleyemez (bu kalsiyum metabolizması sorunlarına neden olur). Dolayısıyla kaplumbağa da uyuşuk ve iştahsız olur. UVB aydınlatması bu nedenlerden dolayı çok önemli bir kıstas.

Kaplumbağalara Aydınlatma Sağlamak

Doğal güneş ışığı, vahşi doğada görünmez UVB ışınları yayar. Ancak birçok kaplumbağa iç mekanda barınır. Dolayısıyla bu ışınların pencere camı tarafından engellenmesine neden olur. Yapay UVB ışınları, özel ampüller kullanılarak evcil hayvan kaplumbağana kapalı bir muhafaza içinde iletilir. Bu ampullerin UVB ışınları yaklaşık altı ayda bir tükenir. Bu aydınlatmaların düzenli olarak değiştirilmeleri gerekir.

kaplumbağalar için aydınlatma

UVB ışınları; kaplumbağana, cam, pleksiglas veya ekranlar tarafından dağılmadan veya engellenmeden ulaşabilmesi gerekir. Evcil hayvanın ile normal bir UVB ışığı arasındaki ideal mesafe, ampulün gücüne bağlı olarak 25-50 cm uzaklığında olmalı.

Bazı sahipler, bir ekranın üst kısmının ışığı filtrelemesini önlemek için, UVB ışık fikstürünü evcil hayvandan 25-30 cm uzakta tutarken muhafazanın içine monte eder. Işığın kaplumbağaya olan mesafesi çok önemli. Çok yakın bir UVB ışığı, bronzlaşma gibi termal yanıklara neden olur. Ancak çok uzaktaki bir ışık pek işe yaramaz. Çünkü evcil hayvanına yeteri kadar UVB ışını ulaşmaz.

Kaplumbağalar için UVB Işık Seçenekleri

UVB ışığının en geleneksel türü floresan şerit ışığı. Sürüngenler için tasarlanmış bu özel ampul, herhangi bir okul veya iş yerinin tavanlarında bulacağın diğer tüm floresan ampullere benziyor. Şerit ışığının UVB ışınları yaydığını doğruladığından emin ol. Yani satın alırken birkaç kez kontrol et ve birilerine danış. Çünkü, sıradan floresan lambalar UVB ışınları yaymaz.

Kompakt floresan UVB ampul, bir tirbuşona benzer veya ampulü oluşturan birkaç küçük floresan tüpe sahip olur. Bu ampullerin dezavantajı, 45 cm veya 90 cm uzunluğundaki bir şerit ışığın aksine, yalnızca küçük bir alanı kaplaması.

Cıva buharlı ampuller daha pahalı ancak tipik olarak daha uzun ömürlü olur. Diğer UVB ampullerden çok daha güçlü ve ısı yayar. Bunlar, daha büyük kaplumbağaları barındıran büyük muhafazalar veya tüm odalar için harika bir seçim.

Paylaşan heymypet