Su Kaplumbağası Bakımı Hakkında Her şey

Su ve yarı su kaplumbağaları evcil hayvan olarak popülerdir. En iyi bilinen tür muhtemelen kırmızı kulaklıdır, ancak genellikle evcil hayvan olarak tutulan birkaç su kaplumbağası türünden yalnızca biridir. Bu yazımızda su kaplumbağası bakımı hakkında her şeyi ele alacağız.

su kaplumbağası bakımı

Birçok insan, su kaplumbağalarının ne kadar büyüyebileceğinin farkında değil. Kırmızı kulaklı, sarı göbekli ve yaygın olarak bulunan diğer birkaç evcil kaplumbağa türü 25 – 30 cm’ye kadar uzayabilir. Bu sebeple akvaryum seçerken bu detayı göz önünde bulundurmalısın. Su kaplumbağası bakımı hakkında en önemli noktalardan biri budur.

Tüm kaplumbağalar, uygun şekilde bakılırsa onlarca yıl sağlıkla yaşar.

Su Kaplumbağalarının Davranış ve Mizacı

Su kaplumbağaları için uygun bir ortam ve beslenme sağlamanın ötesinde, çok fazla ilgiye ihtiyaç duymazlar. Ancak düzenli etkileşim, özellikle harita kaplumbağaları ile evcil ve sosyal bir kaplumbağa yaratacaktır. Her durumda, çok sevimliler ve uygun şekilde bakarsan yıllarca birlikte keyifle yaşarsınız.

Su Kaplumbağaları ve Çocuklar

Su kaplumbağaları çocuklar için ideal evcil hayvanlar sayılmaz. Bakımı kolay değildir, diğer evcil hayvanlar kadar ekileşime izin vermezler. Genellikle hijyen alışkanlığı oturmamış çocuklara geçebilen Salmonella bakterilerini barındırırlar.

Daha küçük çocuklar, bir su kaplumbağasının ihtiyaç duyduğu bakım ve temizlik miktarını sağlayacak ilgiye veya yeteneğe sahip değildir. Çabuk sıkılmaları olasıdır. Bu nedenle ebeveynler, evcil hayvana bakma sorumluluğunun nihayetinde onlara ait olacağını anlamalıdır.

Su Kaplumbağalarını Barınması

Su kaplumbağaları oldukça ayrıntılı barınma koşullarına ihtiyaç duyar. Morötesi (UV) ışığa düzenli olarak maruz kalmaları gerekir. Bu nedenle sürüngenler için tasarlanmış hem UVA hem de UVB ışığı üreten özel ampuller tüm kaplumbağa tanklarında olmalıdır. Bu ışık olmadan metabolik kemik hastalığından (yumuşak kabuk sendromu) muzdarip olabilirler. Ampulü ürüne göre değiştirdiğinden emin ol. Çoğu UVB ampulü 6 ay sonra hala yanar ancak bu noktada UVB ışınları yaymayı bırakır.

su kaplumbağası bakımı

Su kaplumbağaları da dağınıktır. Bu nedenle tanklarının düzenli olarak temizlenmesi (kısmi ve tam su değişimi) gerekir. Her şeyden önce uygun su kalitesinin korunmasına yardımcı olacak iyi bir filtreleme ünitesi gerekir. Yüzmeye izin verecek kadar derin suya ve sudan çıkıp bir ısı ışığı altında güneşlenebilecekleri bir yere sahip olmalıdırlar. Uygun su ve ortam sıcaklıkları her zaman muhafaza edilmelidir.

Su Kaplumbağası Beslenmesi

Su kaplumbağanı tek tip beslememelisin. Bu sevimli canlıların çoğu omnivordur. Ancak belirli yiyeceklere yönelik tercihleri yaşamları boyunca değişir. Onları beslemenin en iyi yolu çeşitli yiyecekler sunmaktır.

Marul, karahindiba yeşillikleri ve maydanoz (taze) gibi yapraklı yeşillikler, su kaplumbağaları için iyi atıştırmalıklardır. Çoğu zaman suya batırıldıklarından, kaplumbağanızı beslemenin en iyi yolu, yiyeceği doğrudan suya yerleştirmektir. Veya yiyeceğin tankta kalmasını ancak suda yüzmemesini sağlamak için bir vantuz klipsi kullanabilirsin.

Doğradığın elmaları ve donmuş karidesi ara sıra bir su kaplumbağasına verilebilirsin. Ancak bunlar günlük öğünler için ideal değildir. Bazı su kaplumbağası türleri de böcek yerler, ancak diyetlerinin ana kısmını bitkilerden oluşturmalıdır.

Kaplumbağalar dağınık yiyicilerdir. Bu nedenle, kural olarak, su kaplumbağalarını ana tanklarından ayrı bir kapta beslemek, beslenmeyle ilgili pisliğin kontrol altına alınmasına izin verecektir. Ayrıca, birden fazla kaplumbağa birlikte yaşadığında sahiplerinin her kaplumbağanın yiyecek alımını izlemesine olanak tanır.

Su Kaplumbağası Seçimi

İyi bakarsan, su kaplumbağaları güzel, büyüleyici ve eğlenceli evcil hayvanlardır. İyi bir su kaplumbağası sahibi olmanın ilk adımları, mevcut türleri ve her tür için gereken bakımı araştırmaktır.

Su kaplumbağası bakımının temelleri tüm türler için benzerdir. Yine de sahiplenmeden önce i belirli türler için barınma ve beslenmeye ilişkin belirli ayrıntıları gözden geçirmek gerekir.

Yeni başlayanlar için, kırmızı kulaklı, su kaplumbağası, çamur ve misk kaplumbağası gibi daha sert su kaplumbağası türleri seçebilirler. Çamur ve misk kaplumbağalarının boyutunun yaklaşık yarısı kadarken, kaydırıcıların ve tırtılların 12 inçten fazla olgun bir uzunluğa ulaşacağını unutmayın.

Harita ve boyalı kaplumbağaların yanı sıra daha az yaygın olan bazı türler, evcil hayvan olarak biraz daha az dayanıklıdır. Yumuşak kabuklu ve çıtırdayan kaplumbağalar, büyük, agresif ve genellikle bakımı daha zor olmakla ünlüdür, bu da onların yeni başlayanlar için iyi bir seçim olmadığı anlamına gelir.

Yaygın Sağlık Sorunları

Yuvarlak solucanlar ve diğer iç parazitlere, kaplumbağalarda sık sık rastlarız. Genellikle belirgin semptomlar göstermezler. Muayene sırasında veterinerler keşfeder.

A vitamini eksikliği de kaplumbağalar arasında yaygın bir hastalıktır. Semptomlar, kaplumbağanın gözünün arkasında şişmeye neden olan kulak apselerini içerebilir. Hatta gözleri de kabaracaktır. Bu sorunları önlemek için kaplumbağanın kaliteli vitamin takviyesi aldığından emin ol.

Hırıltı, burun akıntısı veya köpürme, nefes almada güçlük (ağız açık nefes alma) ve uyuşukluk ile karakterize olan solunum yolu enfeksiyonları çoğu sürüngende bulunur. Kaplumbağalar da buna dahildir.

Su kaplumbağaları arasında kabuk çürümesi yaygın bir rahatsızlıktır. Bu genellikle kaplumbağada bakteri veya mantar enfeksiyonu olduğunda meydana gelir. Bunların çoğu kabukta ülserlere neden olacaktır. Kabuk iç organlarını koruduğu için bu durum hayvan için özellikle acı vericidir. Bu enfeksiyonlardan korumak için su kalitesinin iyi olduğundan emin ol.

Bu tür enfeksiyonlar genellikle bir kaplumbağa kötü yetiştirildikten, yaralandıktan veya büyük miktarda stres altında kaldıktan sonra ortaya çıkar.

Tüm bu sağlık sorunları, ideal olarak kaplumbağalar konusunda uzman olan sürüngenler konusunda uzmanlaşmış bir veteriner tarafından tedavi edilmelidir.

Su kaplumbağası bakımı zor değildir ancak birtakım incelikler gerektirir. Bunlara dikkat ettiğin sürece dostun seninle uzun ve keyifli yıllar geçirecektir.

Paylaşan heymypet