Köpeğinin Poposunu Yalamasının 3 Nedeni

Tıpkı kediler gibi köpekler de temizlik açısından popolarını yalar. Temizlik için yalıyor dahi olsa bu davranışın sürekli tekrarlanması normal değil. Yani, obsesif bir şekilde popo yalayan bir köpek aslında sana başka bir mesaj veriyor. Sen sormadan söyleyelim; bir rahatsızlık veya hastalık. Sence köpeğinin poposunu yalamasının altında hangi sorunlar olabilir?

köpeğinin poposunu

 

 

Köpekler normal temizlenmenin bir parçası olarak popolarını yalar. Ancak aşırı popo yalama normal bir davranış değil. Köpeğindeki bir sağlık sorununun göstergesi olması mümkün. Peki, köpeğinin poposunu yalamasının altındaki sağlık sorunları neler? Öğrenmen için detaylıca bu konuyu irdeledik.

Köpekler Neden Popolarını Yalar?

Bir köpek, bölgedeki iltihaplanma ve tahriş nedeniyle poposunu aşırı derecede yalamaya başlar. Bu iltihaplanma ve tahriş çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Nedeni belirlemek ve köpeğini rahatlatmak amacıyla bir tedavi planı oluşturmak için veteriner ziyareti şart.

1. Anal Bezler

Çoğu köpek sahibi, köpeklerin rektumunun her iki tarafında bulunan anal bezlerine (bazen koku bezleri olarak adlandırılır) sahip olduğunu bilir. Bu bezler sıvıyla dolduğu zaman basınç oluşmaya başlar. Daha da kötüsü, sıvı bezlerde otururken daha da kalınlaşabilir ve bu da daha fazla basınca yol açar. Köpekler bu birikmiş baskıyı hisseder ve anal bezlerini kendi başlarına iyileştirmeye çalışırlar. Temizlemeyi, popolarını yerde kaydırarak veya rektal bölgeyi çiğneyip yalayarak yapar.

2. Bağırsak Parazitleri

Köpekler, kancalı kurtlar, kamçı kurtlar ve tenyalar gibi çeşitli bağırsak parazitlerine karşı hassas olur. Bunlar, rektal bölgeyi tahriş edebilen gevşek dışkı ve ishale neden olacak şeyler. Gevşek dışkının ayrıca anal bezlerin olması gerektiği gibi ifade etmesini önleyebileceğini ve bunun da tahrişe yol açabileceğini unutma. Bazen bazı bağırsak parazitleri, köpeğinin rektal bölgesine giden yumurtalara sahip olur ve bu da tahrişe neden olur. Dolayısıyla köpek de popo yalamaya başlar.

köpeğinin poposunu

3. Alerjiler ve Cilt Enfeksiyonları

Köpeklerde alerji kaşıntılı ve iltihaplı cilt olarak kendini gösterir. Bu, köpeğinin rektal bölgesinin etrafındaki cildi ve bazen anal bezleri de içerir. Deri alerjisi olan köpeklerin ikincil cilt enfeksiyonlarına da sahip olması alışılmadık bir durum değil. Bu, zaten mevcut olan iltihabı ve tahrişi şiddetlendirir. Köpeğinin cilt alerjileri varsa, bu da köpeğinin poposunu yalamasına katkıda bulunan bir faktör.

Potansiyel Sorunların Tedavisi

Köpeğinin poposunu aşırı derecede yaladığını düşünüyorsan, yapman gereken ilk şey bir veteriner randevusu ayarlamak. Köpeğinin rektal tahrişine neden olan şey ne olursa olsun, iltihaplanmayı durdurmak için ilaçlar gerekir. Ayrıca, dolu olmadıklarından ve bezlerin içindeki içeriğin normal sıvı olduğundan emin olmak için anal bezlerinin kontrol edilmesi gerekir.

Köpeğinin birincil sorunu anal bezlerle ilgiliyse, veterineri mevcut olabilecek herhangi bir enfeksiyona yardımcı olması için bir antibiyotik reçete eder. Normalde anal bezleri dolduran sıvının kendine özgü bir rengi ve kıvamı olur. Anal bezlerin içeriği kalınsa, rengi solmuşsa veya irin içeriyorsa, bunun nedeni anal bez enfeksiyonu olması mümkün.

Bağırsak parazitleri, dışkı kontrolü ile kolayca teşhis edilir. Parazit solucanların çoğu, bir köpeğin dışkısında mikroskobik yumurtalar bırakır. Tenyalar gibi diğer bağırsak parazitleri, çıplak gözle görülebilen yumurta paketleri bırakır. Bunlar, dışkıda veya rektum çevresindeki kürkte küçük pirinç taneleri gibi görünür. Köpeğinizin dışkısını yılda bir veya iki kez düzenli olarak kontrol ettirmek, bağırsak parazitlerinin neden olabileceği sorunları önlemeye yardımcı olmak için ihtiyatlı bir davranış.

Paylaşan heymypet