Gözlüklü Kedi Truffles, Mutluluk ve Yalnızlık

Aslında olay hiç tahmin ettiğin gibi değil. Truffles’ın herhangi bir optik sorunu yok! Ama gözlükleri keyfine taktığı da söylenemez. Truffles’ın gözlükleri aslında onun insanlara yardım etme şekli. Evet evet, yardım etmekten bahsediyoruz!

Gözlüklü kedi Truffles
Gözlüklü kedi Truffles. Fotoğraf @ A Child’s Eyes

GÖZLÜKLÜ KEDİ TRUFFLES

Gözlüklü kedi Truffles çok iddialı gözüküyor, öyle değil mi? Bu moda ikonu kedi, sadece güzel gözükmekle kalmıyor aynı zamanda birçok çocuğa gözlükleri ile yardımcı da oluyor! Şöyle ki, özellikle 2-5 yaş aralığındaki çocuklar gözlüğe karşı pek olumlu bir tavır sergilemiyor. Bazıları kendini gözlükle mutlu hissetmezken, bazıları ise direkt olarak gözlüğü reddediyor. Truffles tam da bu noktada devreye giriyor ve çocuklara yardımcı oluyor.

Truffles’ın hikayesi 2016’da başlıyor. Daha yeni ergenliğe girmiş şirin mi şirin bir kediyken, Danielle Crull onu sokaktan sahipleniyor. İşte “Satın alma, sahiplen” ilkesini benimseyen bir hayvansever daha! Gel zaman git zaman, Crull Truffles’ı işlettiği çocuklar için özel göz hastanesine getirmeye başlıyor. Böyle günlerden birinde, yine bir çocuk gözlük takmak istemezken, Crull’un aklına şahane bir fikir geliyor! Çocuklarla kedisinin iletişiminin gücünü de göz önünde bulundurarak, Truffles’a nazikçe bir gözlük takıyor. Patili dostumuz Truffles, gık demeden gözlüğü taşımaya başlıyor. Aynı zamanda bu havalı ve sempatik görüntüye de kavuşuyor. İşte Gözlüklü kedi Truffles efsanesi bu şekilde doğdu diyebiliriz!

GÖZLÜKLÜ KEDİ TRUFFLES, ÇOCUKLAR VE YALNIZLIK

Truffles ve Ambliopi sahibi bir çocuk. Fotoğraf @ today.com

Bir çocuk için özellikle 2-5 yaş aralığı, kendi benliğinin farkına vardığı bir aralık. O yüzden kendilerine dair fikirleri de, bu aralıkta oluşmaya başlar. Böyle hassas bir dönemde gözlükler, yani aslında onların kendi kararıyla edinmediği bu yabancı nesne, onlara zor zamanlar yaşatabilir. Özellikle sosyalliklerini de yavaş yavaş kurmaya başlayan ufaklıklar, gözlüğe karşı olumsuz bir tavır takınırlar. Fakat Crull, Truffles ile bu soruna harika bir çözüm getirmiş. Çünkü, “Çocuklar başta ağlayıp sızlayarak gözlüğü reddediyorlar. Ama Truffles gözlüğü takar takmaz tamamdır. Gözlükler çocuklar için harika bir nesne haline geliyor. Truffles bu konuda bana çok yardımcı oluyor” diyor.

“Bir başka örnek vereyim. Geçenlerde 3 yaşında bir kız çocuğu, gözlükleri takmak istemediği için içli içli ağlıyordu. Üstelik ailesinde gözlük takan başka kimse yoktu, ne annesi ne babası. Bu noktada kendini yalnız hissediyordu sanırım. Fakat Truffles’a gözlükleri takar takmaz tüm tavrı değişti. Bir anda kahkahalar atarak onlarca gözlük denemeye başladı.” diyor Crull.

Gözlüklü kedi Truffles, Ambliopi (göz tembelliği) ile mücadele eden çocuklara da  yardımcı oluyor. Bu hastalığın tedavisinde iyi gören göz, bir yama ile kapatılıyor ve çocukların görüşü kısıtlanıyor. Bu da onları oldukça rahatsız eden bir durum. Ama Truffles, zaman zaman yamalı gözlükler takarak onlara “yalnız değilsiniz!” mesajı veriyor. Bu yüzden yamalı gözlük takan çocuklardan mesaj kutusuna mesajlar yağıyor. O da her birine videolar veya gönderdiği destek kutuları ile yardımcı oluyor.

”Hayvanlar şifalı canlılar. Her insan bir hayvandan mutluluk ve iyilik bulabilir, nereye ve nasıl bakacağını bilmesi yeter.” diyor Crull.

Harika bir hikayesi var gözlüklü kedi Truffles’ın, öyle değil mi? Tabi hep hayvanlar kahraman olacak değil ya? Yanan gemiden 4 yavru kedi kurtaran Taylandlı denizciler de takdiri hak etmiyor mu? Onların hikayesini de buradan okuyabilirsin!

Paylaşan heymypet