Gaga Taşı Nedir? Ne İşe Yarar?

Gaga taşı kuşların gagalarına gerekli olan bakımı yapmalarına olanak sağlayan aynı zamanda mineral blok, kireç taşı gibi isimlerle de anılan bir üründür. Zira kuşlar yem toplamak, ağaçta yuva açmak, tüyleri temizlemek ve tırmanmak gibi hayatının başlıca tüm olaylarını gagalarından yardım alarak yaparlar. Düzenli olarak uzayan gagaları ise ideal olan boyda olmadığı sürece onlara sıkıntı çıkarır. Dolayısıyla gaga taşı kuşların kullanacağı olmazsa olmaz ürünlerden biridir.  

Gaga taşı kuşların gagalarına gerekli olan bakımı yapmalarına olanak sağlayan aynı zamanda mineral blok, kireç taşı gibi isimlerle de anılan bir üründür. Zira kuşlar yem toplamak, ağaçta yuva açmak, tüyleri temizlemek ve tırmanmak gibi hayatının başlıca tüm olaylarını gagalarından yardım alarak yaparlar. Düzenli olarak uzayan gagaları ise ideal olan boyda olmadığı sürece onlara sıkıntı çıkarır. Dolayısıyla gaga taşı kuşların kullanacağı olmazsa olmaz ürünlerden biridir.

Kuşların Gagaları Neden Büyür?

Kuşlarda gagalar aynı tırnaklar gibi büyüyebilen bir yapıya sahiptir. Herhangi bir müdahale bulunmadığı takdirde ise uzama sürdürülür. Nitekim müdahaleler de, aynı tırnaklara yapıldığı gibi törpüleme ile uzayan cansız dokunun kısaltılması şeklindedir. Aynı zamanda gagalar yalnızca uzaması yönünden değil yapı bakımından da tırnaklarla benzerlik gösteren yapıdadırlar. Gaganın bir kısmı kuşun kafasına bağlıdır. Törpülenen kısım ise uçtaki kısımdır. Tırnaklarda bulunan canlı yapı gibi gaganın da iç kısmında sinirler ve kan damarlarının olduğu bir katman bulunur. Gaganın törpülenen kısmı aynı zamanda sinir ve kan damarlarının olmadığı, yani cansız olan dokudur.

Kuşlar doğal ortamlarında iken kendileri buldukları ahşap parçası gibi maddelerle gagalarını düzenli olarak törpülerler. Fakat kuşlardan birini alıp eve getirdiğin takdirde onun için gaga bakımına yardımcı olabilecek ürünler bulundurman şarttır. Zira kendi müdahalenle onu kısaltman asla mümkün değildir. Canlı doku ile cansız doku birbirinden gözle görülecek farklılıklar içermediği için her an canlı dokuya zarar verme riski bulunur.

Gaga Taşı Ne İşe Yarar?

Gaga taşı aslında bilinen yönüyle en çok gaganın törpülenmesi için en doğal yollardan biriyken aynı zamanda kuşlar için ek takviye besin görevi de görür. Bu yüzden kafeslerin olmazsa olmaz ürünlerinden biridir. Şimdi faydalı işlevlerini inceleyelim.

Ek takviyeler: Kuşlar yaşamlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için tıpkı insanlar gibi vücutlarında bazı mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyarlar. Kendi doğal ortamlarında iken bu ihtiyaçlarını kendileri karşılarlar. Ama elbette ki onu eve getirdikten sonraki aşamada bu sorumluluk sana düşer. Zira onlar için yapabileceğin bir iyilik var! Mineralli, iyotlu gibi türleri bulunan gaga taşlarından almak. Bu sayede kuşununun ihtiyacı olan ek takviyeleri bu şekilde karşılayabilirsin. Ayrıca kuş kumu kullanarak da aynı ek takviyeyi sağlayabilirsin.

Törpüleme: Doğada bulunan kuşlar gagaları uzadıkça ağaç dallarına tırmanma gibi yolarla kendi gagalarını törpüleyebilirler. Yine eve gelen bir kuş için kafeste bu tarz bir olanak sağlamak gereklidir. Bu noktada imdadımıza gaga taşları yetişir. Aksi halde bizim kesmeye çalışmamız hem riskli hem de kuşlar için stres vericidir.

ÖNERİ: Dilersen birden çok türde gaga taşını aynı kafeste bulundurabilirsin.

 

Gaga Taşı Çeşitleri Nelerdir?

1-) Mineral Bloğu Gaga Taşı: Adı üstünde içerisinde bakır, çinko, potasyum, kalsiyum gibi birçok önemli minerali barındıran blok ürünlerdir. Genellikle alçı veya kireçten yapılmakla beraber bazılarının içerisinde ek olarak istiridye kabuğu, midye kabuğu takviyeler de bulunur.

2-) Enerji Bloğu Gaga Taşı: İçerik bakımından mineral bloklardan pek farklı değildir. Ancak içerisinde aynı zamanda vitaminler de barındırması bakımından çok güzel bir enerji kaynağıdır. Özellikle çiftleşme ve yumurtlama döneminde kuşların ihtiyaç duyduğu enerjiyi büyük oranda sağlar. Tüm bunların yanı sıra içlerinde meyve aromalı olanları da olması dolayısıyla kuşuna muhteşem lezzetler de sunar.

3-) İyotlu Mineral Blok Gaga Taşı: İyotlu gaga taşları vücutta üretilmeyen iyotun dışarıdan alınmasına yardımcı olan taşlardır. Vücut metabolizmasına birçok katkıda bulunur ve aynı zamanda tiroit bezinin de çalışmasına yardımcı olurlar.

4-) Grit Gaga Taşı: Gaga taşları içerisinde en sert yapılı olan üründür. Aynı zamanda zengin kalsiyum içeriği ve mineraller ile mükemmel bir sindirim düzenleyici etkisi de görür. Sert yapılı olması nedeniyle gaganın törpülenmesine de birebirdir.

5-) Lava Blok Gaga Taşı: Bu tür gaga taşları lav kayaları, istiridye kabuğu, kuvartz kum, aktif karbon gibi doğal içeriklerden oluşur. Hem sindirimin düzenlenmesine hem de gaganın törpülenmesine yardımcı olur

6-) Mürekkep Balığı Gaga Taşı: Gaga taşı çeşitlerinden en doğal olanıdır. Zira bunlar Mürekkep balığının kalkerli iç kabuğundan elde edilir. Ayrıca kuşların birçok fonksiyonuna da katkıda bulunması açısından en faydalı gaga taşı da diyebiliriz.

UYARI: Aldığınız taşların çok sert veya çok yumuşak olmaması önemlidir. Çok sert olması halinde çok güzel bir törpü görevi görür ancak içerisindeki mineraller kuşlara geçmez. Çok yumuşak olması durumunda ise mineral bakımından ideal ancak törpü için yetersiz kalacaklardır.

Gaga Taşı Nasıl Kullanılır?

Gaga taşı, kuşun kafesine asılarak kullanılır. Kafeste beslenen kuşların pek çok doğal ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçların ise, doğal yöntemlerle giderilmesi gerekir. Kuşların da kendilerine özel kişisel bakım yöntemleri vardır. Kişisel bakım ihtiyaçlarının doğal yöntemler ve malzemelerle giderilmesi önemlidir. Doğal yöntemlerin kullanılması yeni nesillerin de daha sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar.

Kıvrık gagalılar adı verilen kafes kuşlarında kemirme ve törpüleme ihtiyacı vardır. Aynı zamanda bazı mineralleri de bu arada almak isterler. Bunun için bilinçli bir şekilde doğal yolların denenmesi gerekir. Çoğu kişi gaga taşının kuşun, sadece törpüleme ve kemirme ihtiyacını karşılayan bir araç olduğunu düşünür. Aslında bu taş, bir çeşit besin takviyesi olarak da bilinir. Ama kuş için doğru taşı seçmek gerekir.

Gaga Taşı Hangi Alçıdan Yapılır?

Kuş kumu, alçı, yumurta kabuğu malzemelerine su ilave edilerek donması beklenir. Bu işlem sonucunda ise, gaga taşı oluşur. Çeşitli faydaları olan gaga taşı, kalsiyum takviyesi olarak verilir. Aynı zamanda bu taşa, sübye kemiği ya da ahtapot kemiği de denir. Hem doğaldır hem de yüksek oranda kalsiyum içerir.

Gaga Taşı Zararlı Mıdır?

Özellikle piyasada bulunan kireç yada alçıdan dökülmüş gaga taşlarının faydadan çok zararı vardır. Kalamar kemiği yada içerisine iyot kalsiyum ve fosforla formüle edilmiş gaga taşları tercih edilmelidir.Gaga taşları kafese asılmalı ve kuşlar tarafından kolay ulaşılabilir olmalıdır.

 

Paylaşan heymypet